Aratunk - hogyan befolyásolja az idei gabonaárakat a külföldi piac?
A határban aratnak a kombájnok, megszaporodott a traktorok és a mezőgazdasági gépek jelenléte a közutakon is. A termés kedvezően alakult, ám a piaci kilátások és a felvásárlási árak még ingatagnak tűnnek. A sörárpa piac stagnál. Szlovákiában a mák számíthat jó üzletnek.

Az idei nyár száraz, meleg hetei gyors tempóra ösztökélték a mezőgazdaságot a kombájnok már napokkal ezelőtt munkába álltak, és mára a legtöbb tábláról eltűnni látszanak a kalászosok. Borovszky László, a Galántai Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara igazgatója szerint a gabona-betakarítás jó ütemben halad.
A termésmennyiség ugyanakkor többnyire kielégítő.
„Átlagos, vagy annál is jobb hozamokról beszélhetünk. Az a régi mondás, hogy a hideg május jót tesz az őszi vetésnek, most is beigazolódott. A tavasz nem volt extrém meleg, a júliusi kánikula pedig gyorsan beérlelte a növényeket, komolyabb károk nélkül – egyedül az utolsó pillanatban jött esőt nevezhetjük negatívumnak.”
A gazdák ugyanakkor kivárnak az árakkal kapcsolatban. A felvásárlási árak alakulását számos tényező befolyásolja, köztük az Európai Unió kvótarendszerének változásai is.
„Ezek sajnos lefelé nyomhatják az árakat” – mondja Borovszky, aki arra is rámutat, hogy a kamara nem fér hozzá az egyes gazdák által kialkudott árakhoz, ezek üzleti titoknak számítanak. A régió legnagyobb felvevőpiacai jelenleg Ausztria, Olaszország és Németország, míg a hazai nagyobb felvásárlók szintén kevés információt adnak ki piaci kapcsolataikról.
Az egyik idei meglepetés a sörárpa iránti kereslet visszaesése. Idén vagy nem kell, vagy csak nagyon olcsón. A malátaalapanyag iránti keresletet a külföldi behozatal dominálja – úgy tűnik, kiszorítanak bennünket ebből a piacból.
A betakarítás során a gépesítés és a szolgáltatásigénylés is fontos szerephez jut. A járásban jelenleg 140 kamarai taggazdaság arat, de nem mindenki rendelkezik saját gépparkkal.
Sokan már évekkel ezelőtt áttértek a szolgáltatók alkalmazására. Egyes cégek kifejezetten csak aratással foglalkoznak, több kombájnnal, előre lekötött szerződésekkel. Vannak olyan vállalkozók, akik Csehországból jönnek ide aratni, mivel ott később kezdődik a szezon – magyarázza az igazgató. Egy hektár aratásának költsége átlagosan 60 és 80 euró között mozog, attól függően, ki biztosítja az üzemanyagot.
A jelenlegi munkák a takarmányárpa, őszi és tavaszi árpa, mák, borsófélék és a korai vetésű búza betakarítására irányulnak. A mák különleges szerepet tölt be a palettán. Termesztéséhez szigorú előírások és előzetes szerződéskötések szükségesek, és csak kiiskolázott személyzet foglalkozhat vele. Bár jó az idei hozam és az ár is vonzó, a termelők visszafogottan nyilatkoznak a bevételekről.
– fogalmazott Borovszky.
Az aratási szezon tehát a végéhez közeledik, az első tapasztalatok összességében kedvezőek. A piac azonban – mint mindig – továbbra is sok bizonytalanságot tartogat.