2023. július 16., 17:43

Aratókoszorú és „ádomás”

Az aratás minden korban a mezőgazdasági munkák legfontosabb, de legnehezebb munkafolyamata. A paraszti szorgoskodás koronája és jutalma. A munkát Péter-Pál napján szokták elkezdeni, mert a helybéli megfigyelések szerint ekkorra már megszakadt a gabona töve, vagyis megérett a betakarításra.

aratás
Fotó: Halgas Ildikó archívuma

Nálunk, Kulcsodon hagyományszerűen végezték az aratást s a cséplést is. A kezdéshez már jó előre mindent előkészítettek: megkalapálták, megfenték a kaszákat, kötőnek sást szedtek, elkészítették a sarlókat és a gereblyéket. A nehéz munkát a kaszás irányította, utána ment a marokszedő, majd a kötöző, aki a marokba szedett kévéket átkötözte. Általában este 6-ig vágták a gabonát, a kévékbe kötött terményt kepékbe, keresztekbe rakták. A learatott területen gereblyével gyűjtötték össze az elhullott kalászokat. 

A gabonabehordást szintén összefogással végezték. Kocsikon, vendégoldalas szekereken szállították a cséplés helyére, ahol külön osztagba rakták a búzát, árpát, rozsot és a zabot. Kedvező időjárás esetén a cséplés nagyjából egy hónapig tartott.

Nálunk a gabona korszerű arató-cséplőgépekkel való betakarítása az 1960-as évek elején terjedt el. A szövetkezetekben és állami gazdaságokban az egyre nagyobb teljesítményű és képességű kombájnok különböző adapter családoknak köszönhetően alkalmassá váltak egyéb, más magvak betakarítására is.

A mellékelt fénykép 1982 júliusában készült a Csilizköz Egységes Földműves-szövetkezet központi irodaépülete előtt. Egy kedves hagyományt felelevenítve az aratás befejezésekor aratókoszorút adtak át a szövetkezet elnökének. A koszorút búza, rozs, zab kalászaiból fonták az ügyes kezű asszonyok, s piros-fehér-zöld trikolórral díszítették.

Az egyes kalászokat tarka lánna papírokba csomagolva színesítették. Az aratócsoportok vezetői beszámoltak az eredményekről, a gabona minőségéről, az aratás sikeres befejezéséről. A koszorú átadása után gazdag lakoma várta az aratókat. Ez volt az áldomás, vagy ahogy nálunk, Csilizközben mondták, az „ádomás”.  

A képen én is ott vagyok népviseletben, és boldogság tölt el, hogy még láthattam igazi pompájában egy aratókoszorút. Sajnos a képen látható emberek többsége már nem él.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.