Amikor tiltva volt a szabadság – Esterházy János szenci imái
Az egyházi boldoggá avatási perben lévő gróf Esterházy János mártír áldozatvállalására emlékeztek Szencen a lourdesi barlangnál. A mártír gróf születésének 123. és halálának 67. évfordulója közelében járunk. Harminc évvel ezelőtt nem kerülhetett sor Esterházy emléktáblájának szenci felavatására. Jobb időket élünk?

A március 10-ei tizenegy órás szentmise után emlékeztek Isten szolgája Esterházy Jánosra a szórványvidéken. Az Egyházi Férfi Énekkar a megemlékezés kezdetén elénekelte az Isten, hazánkért térdelünk Elődbe kezdetű egyházi éneket, majd Duray Rezső, a Szenc és Vidéke Társulás elnöke mondott megemlékező beszédet.
– hangzott el Duray Rezső beszédében a történelmi ismertető.
A leírt tényeken felbuzdulva döntött úgy három évtizeddel ezelőtt a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom szenci vezetősége, hogy a lourdes-i Szűz Mária szobor mellett emléktáblát helyez el az Esterházy János-i jelmondattal ellátva: „Cselekedjünk mindannyian egyetértésben és szeretetben”.
A tábla leleplezésére 1994. június 19-én került volna sor a 11 órás szentmise után. Az emléktáblánál a megegyezés alapján beszédet mondott volna Jozef Elšík, Szenc város akkori polgármestere, Csáky Pál, az MKDM parlamenti képviselője és Esterházy János lánya, Esterházy Alíz.
Miután nyilvánosságra került a rendezvény híre, a Matica Slovenská ellenkampányt indított el Michal Kováč államfőtől, Mečiar kormányfőtől, a belügyminisztériumtól kezdve minden szlovák médiát tájékoztatva – magyarázta az egykori eseményeket Duray Rezső.
A Pravda lap az első oldalon tájékoztatott arról, hogy Szencen Esterházy Jánosnak emléktáblát akarnak állítani, ami Szlovákia területi egységének megbontására tett kísérlet. Szenc polgármestere 1994. június 16-ára, csütörtökre rendkívüli képviselői ülést hívott össze, amely nem járult hozzá az MKDM helyi szervezete által kezdeményezett Esterházy János emléktábla ünnepélyes leleplezéséhez.
A médiákban az volt a hivatalos magyarázat, hogy a városban keltett légkör és a kialakult helyzet nem méltó Esterházy János keresztény szellemiségéhez, szerénységéhez, egyetemes emberszeretetéhez és az emléktáblán feltüntetett szavaihoz: Cselekedjünk mindannyian egyetértésben és szeretetben.
– folytatta beszédében Duray.
Idén lesz az ötödik évfordulója annak, hogy Marek Jędraszewski püspök atya lelki indíttatásából 2019. március 25-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén a krakkói egyházmegyében a római Szentszék hozzájárulásával elindult Esterházy János gróf boldoggá avatási pere, akit ma már Isten szolgájaként tisztelhetünk és kérhetjük égi közbenjárását.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia jóváhagyta az Esterházy János boldoggá avatásáért végzendő imádság magyar nyelvű fordítását. Az imát a ma megemlékezésen Pammer Tamás káplán imádkozta el.
A jelenlévők ezután elhelyezték a megemlékezés mécseseit a márványtábla mellett. A megemlékezésen a Csemadok szervezetét annak országos elnöke, Bárdos Gyula és Neszméri Tünde, Pozsony megyei képviselő képviselte. A Femine Fortis-Erős Nők polgári társulás nevében Neszméri Tünde elnök mellett. Németh Gabriella elnökségi tag is elhelyezte a megemlékezés mécsesét.
– üzente Bárdos Gyula.
