2023. augusztus 14., 13:46

Alsószemeréd szeptemberben újra önkormányzatot választ

Mivel a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság (NSS) a tavaly őszi alsószemerédi önkormányzati választásokat alkotmányellenesnek ítélve érvénytelennek nyilvánította a polgármester és a képviselő-testület megválasztását, a voksolást 2023. szeptember 9-én újra megismétlik.

alsószemeréd
Balla Szilvia és a Szövetség helyi csapat
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Korábban már beszámoltunk arról, hogy 2022. október 29-én az összevont választások során a Lévai járásban található Alsószemeréden felmerült a választási csalás gyanúja, hiszen egy 47 éves nő délelőtt 9 és 12 óra között mintegy száz különböző szavazópolgárral vonult el a paraván mögé, hogy segítsen nekik a karikázásban. Minden bizonnyal ez is hozzájárult ahhoz, hogy a legtöbben, összesen 140-en a Hlas–SD jelöltjére, Milan Rafaelre szavaztak.

A Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság – miután a Szövetség az ügyben keresetet nyújtott be – végül alkotmányellenesnek ítélte a voksolást, s érvénytelennek nyilvánította a polgármester és a képviselő-testület megválasztását.
Gyanúsan növekvő lakosságszám

Amint azt Milan Rafael kihívója, a Szövetség által támogatott Balla Szilvia kérdésünkre megfogalmazta, teljesen véletlenül, a falubeliek elmondása alapján szereztek tudomást arról, hogy a tavaly őszi voksolást megelőző hetekben több lakos is bejelentkezett a községbe.

Már egy ideje beszélték a faluban, hogy a jelenlegi polgármester tervei között szerepel az új lakosok állandó lakhelyre való bejelentése. Több esetben is láttak ismeretlen polgárokat a községi hivatal előtt.

Az állandó lakhelyre való bejelentés oka egyszerű: a polgármester mindenképpen erősíteni szerette volna a pozícióját. Később egyébként az is tudomásunkra jutott, hogy decemberben az egyik Ipoly menti kis faluba tízen is visszajelentkeztek.

Nem hivatalos információk szerint néhány hét alatt legkevesebb 20-30 új lakosa lett a községnek; a szavazás napján 445 választópolgár volt bejegyezve.

– Az állandó lakhelyre való bejelentés nem új dolog a községben; ezt még a korábbi polgármester, Vendelín Baláž kezdte el annak idején. 500 lakos alatt ugyanis a törvény szerint nem szükséges az ún. 8 órás, vagyis főállású polgármester. Tudomásunk szerint már 2018 előtt voltak olyan házak, ahová nagyon sok lakos volt bejelentve – mondta el Balla Szilvia.

Adómentesség és okirat-hamisítás?
Az igazságért folytatott harcunk csaknem tíz éve kezdődött. Akkor még az a Vendelín Baláž volt a polgármester, aki a 2006-os, a 2010-es és a 2014-es önkormányzati választásokból is győztesen került ki.

Én akkor még nem voltam önkormányzati képviselő, de lakosként láttam, hogy a környékbeli falvak folyamatosan pályáznak, s egyre jobban fejlődnek; nálunk viszont szinte semmi sem történt. A halottasház, ami egyébként 2019-ig nem is volt bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásban, kezdett tönkremenni; a község jogtalanul szedte az ún. temetőadót, hiszen a temető a mai napig az ipolyviski plébánia tulajdonában van. A roma lakosok többsége nem fizette az adót, illetve a különböző illetékeket.

A polgármester beleegyezésével a falu csatornahálózatára szinte minden lakos illegálisan rácsatlakozott; a lakosok többsége a mai napig nem is tud róla, hogy a falunak szerződést kellett volna velük kötni. A képviselők már korábban felszólították a polgármestert, hogy kössön szerződést a vízművekkel, de ő ezt is elmulasztotta. A csatornahálózatot a mai napig nem kollaudálták; egyre több probléma van vele, és minden kiadás a falut terheli. A tisztítóállomással is egyre több gond van. Pár éve kiderült, hogy pályázni sem tud a falu javításra, illetve bővítésre, mivel a terület egy része, ahol az épület áll, nem is a község tulajdona – sorolta a település gondjait a Szövetség jelöltje.

Elmondása szerint 2013-ban a világhálón bukkant rá arra a szerződésre, amelyet a község kötött a vágsellyei Open Door nevű céggel. Ebben az állt, hogy a vállalat csaknem havi 700 euróért cserébe segít a községnek különböző pályázatok kidolgozásában. Balla Szilvia szerint azonban a falu továbbra sem pályázott, sőt mint kiderült, erről a szerződésről egyetlen képviselő sem tudott, holott annak aláírását a testületnek is jóvá kellett volna hagynia. Ekkor már testületi üléseket sem tartottak, de a dokumentáció ennek ellenkezőjéről tanúskodott…
Szövetség kontra Hlas-SD

– A községben időközben egyre többen lettek azok a lakosok, akik úgy gondolták, hogy nagyobb szeletet akarnak a tortából… Az egyik közülük, aki érettségivel is rendelkezett, Milan Rafael jelöltette is magát polgármesternek a 2018-as önkormányzati választásokon, és nyert. Ekkor még független jelöltként indult, négy évvel később, 2022-ben azonban már a Hlas-SD színeiben – fogalmazott Balla Szilvia.

A számok szerint mintegy 140 roma választópolgár volt szavazni; ennyien voksoltak a Hlas-SD által támogatott polgármesterre is.

– Az előző választási ciklusban a hét képviselőből öten a Magyar Közösség Pártjából (MKP) kerültek ki, két tag független jelölt volt. Tavaly ősszel a héttagú testületbe öten kerültek be a Hlas-SD színeiben, egy képviselő függetlenként, egy pedig a Szövetség színeiben indulva lett képviselő. Utóbbi, Bóc Mária már korábban, 2018 előtt is a képviselő-testület tagja volt, a választások után azonban úgy döntött, hogy ilyen előzmények után nem szeretne testületi tag lenni, ezért lemondott a képviselői posztjáról.

A bírósági döntés új reményt ad

A Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság úgy ítélte meg, hogy a szavazásnál az említett 47 éves nő 109 olyan választópolgárnak segített a paraván mögött, akiknél erre nem volt jogosultsága. A bíróság indoklásában az olvasható, hogy a járási választási bizottság már korábban megfogalmazta a gyanúját, hogy ez az eljárás befolyásolhatta a választás menetét és hatással lehetett a szavazópolgárok döntésére.

Egyikük sem tett az aláírás helyére keresztet, ami arra utal, hogy az említett választópolgár önállóan is kitölthette volna a szavazólapot. A helyi választási bizottság elnöke nem tudta megmondani, hogy a 109 választópolgár miért asszisztens segítségével voksolt.

Azzal érvelt, hogy Alsószemeréd roma származású lakosai többedmagukkal érkeztek a szavazóhelyiségbe, hangoskodtak, és zavarták a választást. Amikor a bizottság tagjai megkérdezték, hogy miért nem tartatta be a választás szigorú szabályait, azt válaszolta, aggódott a biztonságáért” – áll a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság indoklásában.

A feszült hangulatú, két táborra szakadt faluban 2023. szeptember 9-ére írták ki az új voksolást. Jelen állás szerint ketten indulnak a polgármesteri székért: a település korábbi polgármestere, Vendelín Baláž és a Szövetség által támogatott Balla Szilvia.

Megjelent a Magyar7 2023/32. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.