2024. szeptember 21., 20:00

Állhatatosan: imádságban és erőben

Több esztendeje már, hogy a Nagykürtösi járásban fekvő Inám község önkormányzata és a helyi egyházközség szeptember 8-án rendszeres kegyeleti megemlékezést tart a Szent György-templomban. Idén már kilencedik alkalommal gyűltek össze, hogy fejet hajtsanak a falu neves szülöttje, Lénár Károly pápai káplán, valamint a meghurcolt felvidéki papok és hívek emléke előtt.

 

Állhatatosan: imádságban és erőben
György Ferenc (középen) és Bálint Péter (balra) átadják a díjat Soltész Miklósnak.
Fotó: a Magyar Kurír és Merényi Zita felvételei

Felvidék-szerte nem sok olyan egyházi személy tevékenykedett, akire közösségünk a mai napig igazi vezéregyéniségként tekinthet, s aki elvhűen és töretlenül szolgálta nemcsak gyülekezeteit, hanem az egész magyarságot. A 2005-ben elhunyt pápai káplán, Lénár Károly, akit a szlovákiai magyar papság lelkiismeretének is neveztek, mindenképpen ezek közé a személyiségek közé tartozik.

 

Oratórium és szentmise

A neki emléket állító rendezvény a Tolcsvay László, Müller Péter és Müller Péter Sziámi Mária evangéliuma című előadással kezdődött. A darab, amelyben Tolcsvay László, Erkel-díjas zeneművész, továbbá Sáfár Mónika és Sasvári Sándor, Jászai Mari-díjas színművészek is feltűntek, a Madách Színházban 1991-ben bemutatott rockopera oratorikus formája. A magyar rockopera-irodalom egyik legsikeresebb alkotásának fontos üzenete, hogy amennyiben a közösség nem hagyja el Istent, az Isten sem hagyja el a közösséget. Az oratórium előadásában Müller Péter Sziámi, Dobos László és a Rotunda vegyeskar is közreműködött.

Állhatatosan: imádságban és erőben
Lénár Károly sírjánál.
Fotó:  a Magyar Kurír és Merényi Zita felvételei
Az előadást követő szentmisét a meghurcolt felvidéki katolikus papok és hívek, valamint Lénár Károly pápai káplán emlékének tiszteletére Parák József püspöki helynök, továbbá Dobos Péter lukanényei és György Ferenc ipolybalogi aranymisés lelkiatya celebrálta.

 

A Hit Pajzsa Díj

A mise záróakkordjaként került sor a 27. Hit Pajzsa Díj átadására. A Miletics Katalin Janka éremművész által készített, 17 centiméter átmérőjű bronzplakett átnyújtását Balogh Zoltán egyetemi professzor laudációja előzte meg. Hangsúlyozta, Lénár Károly életútja szorosan kapcsolódik a Hit Pajzsa Díj szellemiségéhez, hiszen mindvégig rendíthetetlen hittel és bátorsággal védelmezte a keresztény értékeket. Kiemelte, hogy Inám község hűen őrzi Lénár Károly atya és az ő személyében valamennyi magyar katolikus pap és szerzetes emlékezetét, akik a csehszlovák kommunista uralom alatt üldözést szenvedtek a hitük miatt.

– Lénár Károly olyan személyiség volt, aki életével, hitével és elkötelezettségével mély nyomot hagyott mindannyiunk szívében. Nemcsak hitében maradt erős, de közössége iránti elkötelezettségével és áldozatkészségével is valódi örökséget hagyott hátra; a kereszténység és a magyarság hűséges őreként élt.

A kitüntetést, amely tulajdonképpen Lénár Károly posztumusz díjának tekinthető, jelképesen Inám község közössége kapta, s az atya emlékét, munkásságát és hitvallását ápoló Régi Zsolt polgármester és Parák József püspöki helynök vette át.

Állhatatosan: imádságban és erőben
Horváth Béla átadja a díjat Régi Zsoltnak (jobbra) és Parák Józsefnek (balra).
Fotó:  a Magyar Kurír és Merényi Zita felvételei

– A Magyar Országgyűlés tagjaként még 2000-ben kezdeményeztem, hogy a kommunizmus áldozatainak legyen  egy emléknapja; ezt az országgyűlés el is fogadta. Magyarországon az emléknapot minden évben február 25-én tartják. A Hit Pajzsa Díjat (latinul Parma Fidei) 2002-ben alapítottuk. Kuratóriumunk, amelynek Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes is tagja, a kitüntetést azoknak az egyházi személyeknek ítéli oda, akik a kommunista diktatúra alatt is hűségesek maradtak hitükhöz, magyarságukhoz. Éppen Sajgó atya kezdeményezésére történt fontos változás a díj történetében: kiterjesztettük azt a Kárpát-medencében élő magyar egyházi személyekre, hogy a nemzeti összetartozást a magunk módján is erősítsük – mondta el a díj alapításának körülményeiről Horváth Béla, majd hozzátette, aki egy áldozatról is megfeledkezik, olybá tekintendő, mintha az összes áldozatról megfeledkezne.

Mint mondta, tulajdonképpen hazajött, hiszen dédszülei a nem messze található szetei temető Viszolajszky-sírboltjában nyugszanak, másik rokona, dédapja testvére, Viszolajszky Károly, aki 50 évig volt Alsószemeréden plébános, szintén a közelben nyugszik.

 

A Szent Korona Emlékérem

A kegyeleti megemlékezés során történt a Szent Korona Emlékérem ünnepélyes átadása is. Amint Ipolybalog alpolgármestere, Czibulya Márk elmondta, a díj alapításának az volt a célja, hogy kitüntessék mindazokat a személyiségeket, illetve társadalmi és civil szervezeteket, akik és amelyek tesznek a magyar népért, a magyar nemzetért és a megmaradásért.

Ipolybalog plébániahivatala és Ipolybalog község az elismerést Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárnak adományozta. Az emlékérmet György Ferenc lelkiatya és Bálint Péter, Ipolybalog polgármestere adta át.

Állhatatosan: imádságban és erőben
György Ferenc (középen) és Bálint Péter (balra) átadják a díjat Soltész Miklósnak.
Fotó:  a Magyar Kurír és Merényi Zita felvételei

Az államtitkár a kitüntetést megköszönve felhívta a figyelmet a modern kori keresztényüldözésre.

– Most, amikor a világ sokkal alattomosabban, nem akasztófával, nem fegyverrel, hanem más módon fenyegeti a kereszténységet, készek vagyunk-e arra, hogy a választ megadjuk? Szerintem igen. Csak ebben állhatatosan ki kell tartanunk: imádságban és erőben. Megvan a válaszunk, csak fel kell azt vállalnia minden egyes embernek, nemcsak a papjainknak, hanem mindenkinek. Az egykori vasfüggönytől innen mi vagyunk azok, akik továbbra is tartjuk a hit pajzsát, csak most egy másik világban.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/38. számában.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.