2021. május 9., 16:41

Alkotás közben a Teremtővel beszélgetek

A királyhelmeci Király Ivetta keze alatt csodák születnek. Talán azért, mert végtelen precizitással és ízléssel készít mindent, a tökéletességre törekedve. Egy évvel ezelőtt, amikor javában tombolt a világjárvány, egy reggel arra ébredt, hogy mandalákat szeretne készíteni. Ráadásul a pontozásos módszerrel.

király ivetta
Galéria
+2 kép a galériában

Honnan tudta, hogyan kell hozzáfogni?

Késői gyermeke voltam a szüleimnek, felnőttek között nőttem fel. Apukámék majdnem 20 éve voltak már házasok, mire megszülettem. Nem voltak testvéreim, így hát mindent a felnőttektől lestem el. Életszemléletből arra tanítottak, hogy minden jó valamire. Édesapám Csehországban élő testvérénél, ahol sok nyarat eltöltöttem, már gyerekként megtanultam felhasználni és megköszönni a természet ajándékait. Édesapám nem meséket olvasott nekem, hanem a mitológia világába vezetett be. Volt egy csillagászati távcsöve, ezen figyeltük a bolygók és a Hold állását. Egyik meghatározó közös élményünk az elromlott kakukkos órához kötődött: szerette volna megjavítani, ám a kakukk házába nem fért be a keze, ezért engem hívott segítségül. Amikor elkészültünk a munkával, nagyon büszke voltam, hogy segíthettem. Alsó tagozatos diákként már varrtam, különböző hajfonásokkal kápráztattam el a többieket, mert fontos volt a lelkemnek, hogy megdicsérjenek. Akkor is mindent magamtól sajátítottam el, ma pedig, az internet világában, már semmi sem lehetetlen.

Miért akart éppen mandalákat készíteni?

Azért, mert a járvány annyi negatívumot hozott az életünkbe, hogy szükségét éreztem valami pozitív tevékenységnek. A mandaláknak három fő típusa létezik: a tanító, a gyógyító és a homokmandala. Ezek közül a gyógyító manda-lák felé fordultam, hiszen ennek a fajtának a bölcsesség, a nyugalom és a koncentráció ösztönzése a célja. A mandala elkészítési folyamata egyfajta meditatív szertartás. Ez a tevékenység összeköt Istennel, az univerzummal, miközben segít eltávolodni a mindennapoktól. Nem minden mandala kör alakú, de mindig a külső-belső világmindenséget kell, hogy kifejezze. A szabályosan és ritmikusan ismétlődő minták serkentik az ember energiáit, kiegyensúlyozva a jobb és a bal agyfélteke működését. Nyugtat, regenerál, beindítja a szervezet öngyógyító képességét. Minden formának és színnek egyedi a kisugárzása, ezáltal valamennyi más és más energiát közvetít.

kiraly ivetta

Honnan szerzi be a sablonokat?

Nincsenek sablonok, a mandalákat én rajzolom fel a vászonra körző és vonalzók segítségével. Mindenből igyekszem jó minőséget vásárolni, mert azt meghálálja a végeredmény. Hangozzék bármily hihetetlenül, egyenesen a vásznon teszteltem magam. Már az első mandalám egészen jól sikerült, meg voltam vele elégedve. Miután elkészült, úgy gondoltam: biztosan örömet szerzek vele valakinek a családból vagy a baráti körből. Ösztönösen alkotok, amit a színek jelentésével is megtámogatok.

A domináns színeknek tehát üzenetük van?

Természetesen. A fehér a nyugalom, a tökéletesedés, a megkönnyebbülés, az együttérzés, a megtisztulás és a megvilágosodás színe. A fekete a megérzés, a belátás és az újjászületés jelképe. A szürke a szeretetet, a szelídséget, a hűséget és a lelki gyógyulást szimbolizálja. A sárga a természetre, a fogékonyságra, az intelligenciára és a barátságosságra utal. A kék harmóniát, ellazulást, elégedettséget fejez ki. A tűzpiros a változás, a hatalom, a szerelem, a rettenthetetlenség kifejezője. Amíg a bíbor a bölcsességre, az idealizmusra, az emberszeretetre utal, addig a rózsaszín az egyetemes, „belső” gyógyulásra, az érzékenységre. Használhatunk még narancs színűt, ha a becsvágyat, a vitalitást, az önkontrollt szeretnénk kifejezni. A sokak által kedvelt zöld szín a gyógyulás, a bizalom, a nyugalom, a növekedés jelképe. A barna a kötődésünket fejezi ki a környezethez, valamint a stabilitást, a földközeliséget. Az ezüst az áradó érzelmek, az érzékfölöttiség, a természetfölötti képességek, a jólét kifejezője. Valamikor a kék volt a legkedvesebb színem, ma már legszívesebben az arany színt alkalmazom. Ez utóbbi ún. királyi szín, a hatalomra, az életünkkel kapcsolatos felelősségre, egy-egy helyzet új szemszögből történő láttatására vonatkozik. Az értelem és az igazság színe is, az Istennel teremtett kapcsolaté.

Melyek a leggyakrabban használt minták?

A kerek forma a világegyetemet szimbolizálja, a harang az elme kiürítését, a bölcsesség beáramlását. A felfelé néző háromszög a cselekvést, az energiát, a lefelé néző pedig a kreativitást és a tudásra való törekvést képviseli. A lótuszvirág és a nap is gyakran szerepel a mandalákban. Egyébként nemcsak mandalákat, jantrákat is készítek, ezek valójában geometrikus ábrák, amelyek a természet erőit vagy a világmindenséget szimbolizálják. Varázserőt tulajdonítanak nekik, ezért sokan talizmánként is használják.

Mit jelent önnek az alkotás?

Nem tudnám nélküle elképzelni az életem. Akkor is alkotnom kell egy-két órát, ha egész nap munkában vagyok, de szabadnapokon akár 6-7 órát is foglalkozom kreatív dolgokkal. Ha dolgozom, megnyugszom. Nemcsak manda-lákat és jantrákat készítek, hanem például természetes anyagokat tartalmazó, színezékmentes szappanokat is, amelyek hidratálják a bőrt.         

Megjelent a Magyar7 2021/18.számában.

 

mandala1
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.