2025. július 14., 19:36

Aktív nyugdíjas élet Nagymegyeren

Igazi közösségi élet zajlik a nagymegyeri nyugdíjasklubban, a helyi szervezet „kötelékében” évtizedek óta több csoportban is zajlanak foglalkozások.

hagyomanyos_etelek_fesztivalja_a_tajhaz_udvaran
Galéria
+5 kép a galériában
Hagyományos ételek fesztiválja a tájház udvarán
Fotó: Nagymegyer város

A nyugdíjasklubot 1992 óta Kovács Katalin vezeti, az 1990-ben létrejött Nagymegyeri Nyugdíjas Szervezet elnöke 2018 óta pedig Varga László helytörténész, aki Szépkorúak szolgálatában címmel a vezetőségi tagok segítségével minden évben megírja a szervezet előző évi történéseit, összefoglalja legfontosabb rendezvényeit. A brosúrát 200 példányban jelentetik meg.

A klubvezető és a szervezet elnöke a garancia arra, hogy a nagymegyeri nyugdíjasok sokrétű, színes programokban vehetnek részt és ezt az utókor számára is jól dokumentálják.

A nyugdíjasok persze már a múlt rendszerben is összegyűltek, de akkor csupán egy helyiséget kaptak, ami nem volt szerencsés, mert volt, hogy bezárták, volt, hogy nem, és sajnos vandalizmus is történt, szó szerint tönkretették a berendezést. Végül már a rendszerváltozás után, 1992-ben döntött úgy az akkori vezetés, hogy egy, a privatizációban nem értékesített régi családi házban, a Fürdő utcában alakítják ki a klubot, s onnantól kezdve szervezett és intézményes módon találkozhattak egymással a nyugdíjasok, ami elősegítette különféle érdeklődésű és tevékenységű nyugdíjas csoportok megalakulását, mesélte Katalin. Akkoriban már olyan lehetőségük is volt a nyugdíjasoknak, hogy heti két alkalommal a nyitás előtt egy órával ingyenesen látogathatták a fürdőt.

02_-_a_kronika
A krónika
Fotó:  Lacza Gergely

Sokhelyütt magát a szervezetet nevezik klubnak, de Nagymegyeren a helyszínt, ahol a szervezet tagjai találkoznak. A nyitvatartási idő alatt bármelyik tag bejöhet, akkor is, ha nincs kötött foglalkozás. A közel 35 év folyamán megesett, hogy újra kellett szervezni a klubot, és 2020. július 1-jétől a helyszín is megváltozott, a klub a volt adóhivatal épületébe (Ifjúsági tér, 1989/28) költözött.

1992 óta a város alkalmazottjaként teljes munkaidőben vezettem a klubot, akkor még vasárnap is bejöttek a nyugdíjasok kártyázni vagy társasjátékozni. A Covid óta már csak fél munkaidőben vagyok, de például kedden több nyugdíjas csoport is jár ide, például a Kéknefelejcs Népdalkör jön próbálni, aztán jönnek a sakkozók, tornázók. Tehát a szervezeti csoportok igazából a klubon belül működnek. A nyolc csoportnak figyelembe kell vennie a nyitvatartási időt és valamilyen szinten egymáshoz is kell alkalmazkodniuk. Akkor már létezett és jól működött a sakkcsoport, éveken keresztül nemzetközi senior sakktornákat tartottunk a fürdő területén, később a városi művelődési központban. Ma is létezik és alkot az Ügyes kezek csoportja, természetesen a kézimunkázók csapatáról van szó. Ők tényleg sok mindent alkotnak, és sokszor jótékonykodnak is óvodáknak, kórházaknak, vagy alkalomadtán karácsonyi díszeket, ajándékokat is készítenek. Minden szerdán délelőtt találkozik a Memóriatréning csoport, melynek én vagyok a vezetője. Oda 15 ember jár, délelőtt egy kicsit tornázunk, utána különféle memóriagyakorlatokat végzünk, például szóláncot alkotunk, vagy különböző témakörökben szavakat gyűjtünk, de házi feladat is van! Például, írjanak olyan mondatokat, amelyeknek minden szava B betűvel kezdődik. A legrangosabb és legnagyobb csoport azonban a Kéknefelejcs Népdalkör, amely versenyszerűen is működik, rengeteg oklevél és díj birtokosa”

meséli Katalin. A csoport jövőre ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. Van azonban egy másik énekkar is, a Vidám Nótázók, amelynek tagjai kedvtelésből énekelnek, de 2024 óta már nem vállalnak fellépéseket. 2022-ben alakult egy turisztikai csoport Ládi Aranka vezetésével, és van egy csoport, akik ülőtornát végeznek rendszeresen. Egy óvó néni, Kósa Zsuzsanna vezeti őket, aki bemutatja a mozgástechnikákat. Van még egy 14 tagú tánccsoport is, amelynek lelkes tagjai különféle koreográfiájú és stílusú táncokat adnak elő a kánkántól kezdve a countryn keresztül a magyaros táncokig. A táncok betanítását a szabadidőközpont tanítónője, Zsemlye Erika vállalta, a szervező-vezető Jakab Cecília.

Kovács Katalin és Varga László
Kovács Katalin és Varga László
Fotó:  Lacza Gergely

A másik terület a szervezeti élet, amelynek Varga László a felelőse.

360 tagunk van. Ez a Dunaszerdahelyi járásban a legnagyobb szervezet és 14 tagú vezetőség irányítja. A szabályzat szerint évente össze kell hívni az évzáró tagsági gyűlést, ahol értékeljük az előző évet és elfogadjuk az éves tervet. A vezetőség üléséről jegyzőkönyv készül. Rendszerint havonta találkozunk, amikor részletesen is megtervezzük az előttünk álló eseményeket – fejtette ki Varga László. Az állandó rendezvények közé tartozik a baráti községek (környező települések) nyugdíjas szervezeteinek vezetőségével való találkozás az év elején, a nőnapi ünnepség, a majális, a hagyományos ételek fesztiválja, az egyedül élők karácsonya, amely során a magányosan élők számára a nyugdíjas klub tagjai ajándékot is készítenek. Októberben a várossal közösen ünneplik meg a nyugdíjasok világnapját. Ilyenkor az iskolák diákjai gyönyörű műsort adnak a nyugdíjasoknak. Az adventi időszakban a helyi egyházi méltóságokat látják vendégül egy közös beszélgetésre. Az év végén a nyugdíjas csoportok általában külön tartanak találkozót.”

A nyár folyamán és ősszel a nyugdíjasklub udvarán sütögetéssel, gulyásfőzéssel egybekötött beszélgetős kerti partikat is tartanak, továbbá az érdeklődő tagok részére évente egyszer az állam által kapnak 100 eurós üdülési támogatást, amelyet a nyugdíjasok bárhol és bármikor felhasználhatnak a programba bekapcsolódott üdülőhelyek bármelyikén az egész országban. Az egynapos kirándulások is nagyon népszerűek, június 15-én a Fővárosi Nagycirkusz vízi cirkusz előadását tekintették meg. A városnak baráti kapcsolata van Tápiógyörgyével, így tavaly magyarországiak látogattak Nagymegyerre, idén pedig szeptember 20-án a helyiek mennek Tápiógyörgyére.

hagyomanyos_etelek_fesztivalja_a_tajhaz_udvaran_
Hagyományos ételek fesztiválja a tájház udvarán
Fotó:  Nagymegyer város

A nyugdíjas klubot anyagilag támogatja a város, a szervezet pedig önálló jogi személyként pályázik a városi, illetve egyéb forrásokért. Folyamatosan tartják a kapcsolatot a járási elnökséggel, és járási programokat is szerveznek (pl. versmondó fesztivál). A város és a Csemadok által szervezett események közül a nyugdíjasok több rendezvénybe bekapcsolódnak társszervezőkként. Ilyen a májusfa állítás, a városi gyermeknap, vagy a Szent István Napok, de a nyári gyermektáborok alkalmával is meghívják a nyugdíjasokat egy-egy napra, hogy mutassák be a gyerekeknek azokat a régi játékokat, amelyekkel vagy amelyeket ők játszottak gyermekként. Legutóbb pedig az évente a tájházban megvalósuló hagyományos ételek fesztiváljának voltak aktív részesei a nagymegyeri nyugdíjasok.

02_-_gobelinek_a_nyugdijas_klub_elocsarnokaban
Gobelinek a nyugdíjas klub előcsarnokában
Fotó:  Lacza Gergely
Kovács Katalin és Varga László
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék