2022. szeptember 11., 16:09

Akiknek az éneklés rendeltetett – 50 éves a koloni Zobor Hangja Vegyeskar

2021-ben fennállásnak 50. évfordulóját ünnepelte a koloni Zobor Hangja Vegyeskar. A Covid miatt azonban tavaly elmaradt az ünnepség, így erre idén szeptember 10. került sor, egy háromnapos ünnepségsorozat keretében, A magyar kóruséneklés múltja és jövője Kolonban címmel. Az ünnepségsorozat fő rendezvénye az az ünnepi hangverseny volt, amelyre a falu fölött magasló domb tetején, igazán csodás környezetben álló románkori Szent István-templomban került sor.

koloni kórus
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Dunajszky Éva

A kiváló ünnepi hangversenyen közreműködtek a koloni alapiskola magyar diákjai, vendégkórusként Tokaj Város Vegyeskara Pásztor Erzsébet vezényletével és a negyedi Napsugár Vegyeskar Mészáros Anna vezényletével és nem utolsósorban az ünnepelt Zobor Hagja Vegyeskar.

koloni kórus
A koloni iskola magyar diákjai is részt vettek az ünnepi hangversenyen
Fotó:  Dunajszky Éva

A fél évszázados múltra visszatekinthető kórus a Csemadok kezdeményezésére alakult meg 1971-ben Dunajszky Géza karnagy vezetésével, akitől a kórus vezetését dr. Simek Viktor vette át 1979-ben. A rendszerváltást követően egy ideig szünetelt a kórus tevékenysége, de 1999-ben újjáalakult. Ezt követően az évek során több karnagy is kezébe vette Kolonban a karnagyi pálcát, időrendi sorrendben: Brath Gabriella, Balla Viktória, Varga Imre, Tóth Hajnalka, majd 2013-tól máig Csáky Antal vezeti a kórust.

koloni kórus
A negyedi Napsugár Nőikar
Fotó:  Dunajszky Éva

A kórus történelme során több sikert is elért, rendszeres résztvevője Kolon és Zoboralja kulturális életének. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusával és a galántai Kodály Zoltán Daloskörrel együtt már 2007 óta szerveznek adventi koncerteket Zoboralja falvaiban. 2001-ben a kórus társszervezője volt a XXV. Bárdos Lajos Kórustalálkozónak, 2006 és 2011 közt pedig az I., II. és III. Zoboralji Nemzetközi Kórusfesztiválnak. Az énekkar többször is részt vett a Kodály Napokon, amely a szlovákiai magyar felnőttkórusok minősítő versenye. Eddig egy bronz, két ezüst és hat aranykoszorús minősítést szerzett. Énekeltek több dél-szlovákiai járásban és külföldön, Magyarországon, Csehországban és Franciaországbna is. A kórusnak eddig két hanghordozója jelent meg: Csillagvirág és Csillagfény címmel.

koloni kórus
Tokaj Város Vegyeskarával már hosszabb ideje baráti kapcsolatokat ápol a Zobor Hangja Vegyeskar
Fotó:  Dunajszky Éva
Teher alatt nő a pálma

Azt, hogy a koloni kórusnak jelentős szerepe volt a közösség építésében is, a kórus tagjai egy csapat voltak, és mindig szívvel-lélekkel művelték a kórusmuzsikát, az is bizonyítja, hogy az ünnepségre eljött a kórus valamennyi eddigi karnagya. „Teher alatt nő a pálma, szokták mondani, így volt ez a husáki éra idején is, amikor harmadszor fejezték le a felvidéki magyarság értelmiségét. Akkoriban sokakat menesztettek az állásából, többek közt például Fazekas Jóska koloni tanítót is és több olyan értékes embert, akik vezéregyéniségei voltak a Csemadok keretében folytatott munkának” – mondta Dunajszky Géza, a kórus alapító karnagya a köszöntőjében. „Erre a felvidéki magyarság válasza az volt, hogy elkezdtek sorra alakulni a különböző kultúregyesületek, s főleg az énekkari mozgalom játszott ebben vezető szerepet, köszönve Vass Lajosnak, aki sokat segített ebben” – tette hozzá.

koloni kórus
Dunajszky Géza alapító karnagy szerint a kórus tagjai közt mindig nagy volt az összetartás
Fotó:  Dunajszky Éva

„Ebben a kórusban azokban az években akkora összetartást, családias hangulatot tapasztaltam, ami segített minden kórustagnak az esetleges problémáik megoldásában, segítették egymást például a munkahelykeresésben is. Összejártunk a próbákon kívül is, és megvitattunk minden olyan problémát, ami gátolta az énekkar munkáját, hogy zavartalanul tudjunk dolgozni. Szakmailag pedig a kórus fejlődését segítő módszertant elsajátítása volt a cél, hogy a kórus teljesítményében minőségileg magasabb szintre tudjon jutni, amit sikerült is elérnünk, így a Kodály Napok versenyébe rövid idő alatt be tudtunk nevezni” – fogalmazott portálunknak Dunajszky Géza.

Ritkaság az ilyen sok fiatal kórustag

Csáky Antal kilenc éve vezeti a kórust, mint mondja, tulajdonképpen egyik napról a másikra csöppent bele a kórus életébe, amit az éppen kisbabát váró előző karnagytól vett át. „Én az Ipoly mentéről származom, de ide nősültem, s mivel zeneszakos vagyok, adta magát a helyzet, hogy a kórust átvegyem. Először a koloniak mentalitását kellett megszoknom, ezt a pozitív értelemben vett büszkeséget. Itt nem lehetett tucatszámokat énekelni, ők sokat adnak arra, hogy mindig minőségi műveket énekeljünk” – fogalmazott portálunknak Csáky Antal.

koloni kórus
A kórus jelenlegi karnagya szerint itt nem lehetett tucatszámokat énekelni, a koloniak sokat adnak arra, hogy mindig minőségi műveket énekeljenek
Fotó:  Dunajszky Éva

Mint mondta, a kórus különlegessége az is, hogy sok a fiatal kórustag, ezért a jövőben is igyekeznek olyan kórusműveket betanulni, ami hozzájuk is közelebb áll. „Ez látszott már a mai hangverseny repertoárján is, elénekeltük például Eric Whitacre Glow c. kórusművét, ami ma egy közkedvelt mű a fiatalok körében vagy a Baba Yetut, ami egy afrikai miatyánk, egy ritmusalapú mű, nem a Kodály-vonalat követi. De hagyományos műveket is éneklünk, Kodálytól, Bárdostól, a kórustagok szóvá is tennék, ha ezt nem énekelnénk, mert igénylik ezt a típusú kórusművet is” – mondta Csáky Antal karnagy hozzáfűzve, nagyon szeret a kórussal dolgozni, a kórustagok nagyon lelkesek, jó velük együttműködni.

koloni kórus
Simek Viktor volt a kórus második karnagya
Fotó:  Dunajszky Éva

Simek Viktor, aki hét évig vezette a kórust, azt mondja, nagyon jó érzéssel hallgatta a templomi hangversenyt. „Akkoriban más volt a kórus repertoárja, de hála Istennek a fiatal karnagy ma már más szemlélettel vezeti a kórust” – mondta hozzáfűzve, annak is nagyon örül, hogy ilyen sok a fiatal a kórusban.  

Mit jelent 50 év egy kórus életében

„Én nagyon szívesen járok a kórusba már sok-sok éve, először a férjem kezdett el itt énekelni Sándor János bácsi kérésére, aki alapítótag volt. Akkoriban férfiakat toboroztak, arra volt szükség a kórusban, és én nagyon támogattam ebben a férjem, mert annak idején a gímesi alapiskolában én is voltam kórustag és nagyon szerettem. Később, mivel a férjem azt szerette volna, ha én is kórustag leszek, beálltam én is az énekkarba” – mondta Masaryk Mária, a Zobor Hangja Vegyeskar egyik régebbi tagja hozzáfűzve, sohasem bánta meg, hogy tagja lett a kórusnak. „Énekelni világéletemben szerettem, az anyukám tanított rá, aki nagyon szerette, ha elénekeltem neki, amit az énekkarban tanultunk, amit aztán ő nótában visszaénekelt nekem” – mondta Masaryk Mari, aki szerint abban, hogy a kórus ennyi ideje működik, nagy szerepe van a kórustagok lelkesedésének.

koloni kórus
Az 50 éves koloni kórus lelkes tagjai
Fotó:  Dunajszky Éva

De büszkeséggel tölti el az énekkar működése a polgármestert, Balkó Róbertet is, aki szerint az énekkar a nehézségek ellenére is mindig megtalálja azt a belső energiát, hogy tovább tudja vinni a kultúrát. "Egy ilyen kis településen ennyi ideje éltetni a kórusmuzsikát lehetetlen lenne, ha a kórustagok nem tekintenék ezt a szívügyüknek” – tette hozzá a polgármester

koloni kórus
Stirber Lajost a kicsik is érdeklődéssel hallgatták
Fotó:  Dunajszky Éva

Stirber Lajos zenetanár, kórusvezető szerint színvonalas hangversenyt hallhatott mindenki szombaton a koloni templomban. „Hogy hosszúnak számít-e ötven év egy kórus életében? Nem tudom, de bízok benne, hogy ahol ötven éve énekelnek, ráadásul ilyen színvonalon, ott minimum további ötven évig énekelni fognak még."

koloni kórus
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.