Aki elolvassa, észre sem veszi, és besétál az irodalomba
…írta a könyvről Rudolf Péter színész, rendező. Nyáry Krisztián, Így szerettek ők című könyvét, amely már a harmadik kötet íróink és költőink szerelmi életéről, a Balassi Klubestek keretén belül mutatták be a párkányi Városi Művelődési Központban. Az íróval Récsei Noémi beszélgetett.

A szerző, Nyáry Krisztián pontosan száz szerelmi történetet dolgozott fel már a három kötetben. Életrajzok ezek egy különleges szemszögből. Méltó és méltatlan, egyoldalú, beteljesült és beteljesületlen, lángoló, érzéki szerelmek, megcsalások, csalódások, ármánykodás, bűntény, bordély.
„Aki elolvassa ezeket a lázas, intim, bolond történeteket, észre sem veszi és besétál az irodalomba. Leérettségizhet sikerrel. Más lesz a viszonya a művekhez. Tisztábban rajzolódnak ki asszociációk, és színesebbek a felfestett képek” – írja a könyv ajánlójában Rudolf Péter.
Récsei Noémi, televíziós és rádiós műsorvezető alaposan kikérdezte a szerzőt, többek közt arról is, van-e jogunk megismerni a szerelmesleveleket, naplóbejegyzéseket. Nyáry Krisztián elmondta, amit titkoltak az irodalmárok, azt leginkább a kortársak előtt, bár van, aki megszabta, leveleit 50 év múlva lehet csak közölni.
Móricz Zsigmond naplója is úgy van megírva, hogy mehet is a nyomdába” – részletezte a szerző, hozzátéve, az idő a szerelmi történetek megírásának jó barátja, de egyénileg kell eldönteni, mi az, ami közölhető.
Noémi megkérdezte azt is, hozzáad-e egy-egy alkotó műveinek értelmezéséhez a szerelmi szál. A szerző elmondta, sokan úgy tartják, a szerző nem számít, csak a mű, de ha mi tudjuk, mikor írta, milyen helyzetben, ezáltal a mű talán hatásosabb. „Hogy olyan kiélezett érzelmi szituációban, mint a szerelem, hogyan viselkedünk, nagyban jellemzi az embert” – fogalmazott Nyáry Krisztián.
A jelenlévők a beszélgetés végén számtalan érdekes kérdést is feltettek a szerzőnek.