2020. november 12., 17:16

Ahonnan már ellopni sincs mit - KÉPEKKEL

A Tőketerebesi járásban fekvő Biste község nagyon régi település, az írások elsőként Füzér várának szolgálófalujaként említették a XIII. században, bár igazi ismertségre csak akkor tett szert, amikor 1867-ben grófi fürdővé avanzsált. Mindössze 10 km-re vagyunk Legenyemihályitől, az ismert vasúti csomóponttól.  

Galéria
+3 kép a galériában
Ilyen volt.

Kénes ásványvízforrásait kádfürdő kezeléseknél használták. Vize jótékonyan hatott egyrészt  a reumára, másrészt az érbetegségekre. Ráadásul biztosított volt itt a szállás- és étkezési lehetőség, három medence és egy finn szauna is az ide érkezők rendelkezésére állott. A szabadidő eltöltésének lehetőségéhez tartozott a horgászat, a vízi kerékpárok és csónakok kölcsönzése, a hegyikerékpár-kölcsönzés, de az ideérkezők kiadós sétákat is tehettek a környező erdőkben. Boldogult ifjú koromban magam is megfordultam itt, nem volt egy ötcsillagos wellness, de a szocializmus idején elérhető áron és közel volt a járás lakóinak, ezért szívesen látogatták. Gyakran osztálykirándulásokat is szerveztek a fürdőbe.

Nos, mint annyi minden, ami egykor értéknek számított, mára ez is teljesen leépült. Aki ma ide szeretne látogatni, annak bizony helyi segítséget kellene kérnie, hiszen mindent benőtt a gaz.

Bár az ásványi források ma is adottak, a fürdőt 2006-ban végérvényesen bezárták, majd a vandálok alaposan szétverték, kifosztották. A látvány leginkább Vujity Tvrtko Csernobilban forgatott képsoraira emlékeztet.

A fürdő egykor a község tulajdonában állt, de miután az eladósodott, végrehajtást rendeltek el, és egy, a faluból elszármazott, Kassán élő vállalkozó vásárolta meg.

Ma a gyógyfürdő területe, amelyen hét romos épület áll egy három hektáros telken, újra eladó.

Az ingatlanügynök szerint: aki az épületeket felújítja, a szolgáltatásokat kibővíti, az egy olyan egyedi létesítményre tesz szert, amely népszerű lesz a látogatók körében, hiszen közel s távol senki sem kínál hasonlót. A konkrét vételi árról nem szól a fáma, az internetes hírdetésben mindössze annyi olvasható: az ár megegyezés szerint. A Korzár értesülése szerint a korábbi hírdetések félmillió eurót említettek.

Az egykori fürdőt a Kassai Önkormányzati elnöke, Rastislav Trnka is meglátogatta, ám

mivel az  pillanatnyilag magántulajdonban van, a megye sem tehet semmit az érdekében. Más lenne a helyzet községi tulajdon esetén.

A helyi önkormányzat tisztában van ugyan azzal, hogy a terület komoly lehetőséget rejt magában, de megvásárlására neki sincs pénze. Vajon mi lesz a megoldás?

Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.