2024. november 10., 11:09

Ahány arab, annyiféle

Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója volt a vendége annak a beszélgetésnek, amely az arab gondolkodás, kultúra és vallás világába vezette be a jelenlévőket a dunaszerdahelyi MCC Felvidék központjában.

tarik-meszar-es-pomichal-krisztian_
Galéria
+7 kép a galériában
Tárik Meszár és Pomichal Krisztián
Fotó: Lacza Gergely

Csak részben tükrözte a beszélgetés egészét a Keleti és csavaros? (Beszélgetés az arab kultúráról és észjárásról) hívócím, de személy szerint ezt egy cseppet sem bántam, mivel ettől függetlenül is sok olyan érdekes dolgot tudtam meg az arab emberekről és kultúráról, a muszlim világról, amelyet azelőtt csupán felületesen, vagy még úgy sem ismertem.

Tárik Meszár beszélgetőtársa Pomichal Krisztián, az MCC Felvidék igazgatója volt, aki egy sajátos felütéssel kezdte az estét. Mint mondta, Ady Endrétől kezdve, Németh Lászlót át Illyés Gyuláig sokan foglalkoztak már azzal a kérdéssel, hogy mi a magyar, ki a magyar. Nemcsak írók, közgondolkodók, hanem filozófusok, történészek is, azonban senki sem igazán tudta pontosan definiálni ezt egy 15 milliós nemzet esetében.

Lehet-e a nagyjából 450 milliós arab tömeg esetében definiálni, hogy mi az arab, ki az arab? Tárik Meszár szerint ez az egymillió dolláros kérdés még annak ellenére is, hogy definíciók léteznek.

Például Rostoványi Zsolt, a Corvinus Egyetem korábbi rektora szerint az arabság nemzeti és etnikai ismérven alapuló geokulturális fogalom, de ezzel nem nagyon kerültünk közelebb a megoldáshoz, hangsúlyozta a vendég, aki szerint leginkább az számít arabnak, aki magát kulturálisan és etnikailag is annak tartja.

Hivatalosan 22 arab országot tartanak számon, melyek közül 18 számít etnikailag arabnak.

Sajnos a sajtóban gyakran kizárólag az arab etnikumhoz kötik a muszlim vallást (és ez az európai köztudatban is teret nyert), miközben nem mindenki arab, aki muszlim és fordítva. Fontos tudni, hogy nemcsak Észak-Afrikában vannak keresztények, hanem a Közel-Keleten is élnek őshonos keresztény közösségek, például Irakban, Szíriában vagy Jordániában.

Olyan közösségekről beszélünk, amelyek már az első század óta a Közel-Keleten élnek. Külön érdekesség, hogy vannak olyan keresztények az arab világban, akik nem arabként definiálják magukat, hanem mondjuk asszírnak, de nagyon sok más népcsoport is van”,

– húzta alá Tárik, aki édesapja után félig arab származású, kiválóan beszéli a nyelvet és természetesen több arab országban is járt már.

tarik-meszar-es-pomichal-krisztian__0
Tárik Meszár és Pomichal Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Nemcsak a keresztények, hanem az arabok is Ábrahámtól származtatják magukat, sőt, a muszlimok iszlám prófétaként tekintenek Ábrahámra, ugyanis második feleségétől, Hágártól született meg Mohamed elődje, Izmael.

Az iszlám megjelenése előtt már hosszú évszázadokon keresztül éltek arabok az Arab-félszigeten, és egy nagyon speciális kultúra fejlődött ki. Az iszlámnak a 7. századi megjelenése volt az igazán identitásformáló erő az ott élő emberek számára”,

– nyomatékosította az est vendége. Idővel nagyon sok országot arabizáltak (például Irak, vagy az észak-afrikai országok is ilyenek). Tárik szerint egyértelműen Mohamed próféta hatására hódított teret a muszlim vallás a 7. századtól kezdődően, bár igaz, hogy például ma is vannak arab keresztények, bár a számarányuk kicsi és egyre inkább fogyatkoznak, de erre még a későbbiek folyamán visszatérünk.

Az iszlám nemcsak egy vallás, hanem egy civilizáció is, hiszen annyira mélyen benne van az emberek életében, hogy meghatározza az életvitelüket, a mindennapjaikat, szögezte le a kutató.

Az arab észjárás viszont nem egységes, mert az egész régió, az egész arab világ rendkívüli módon megosztott. A területen ugyanis nagyon sokféle etnikum, illetve vallási csoport él. Inkább az a jellemző, hogy például egy közel-keleti keresztény hasonlóan gondolkodik, mint egy közel-keleti muszlim, tehát az észjárást inkább a földrajzi és az etnikai hovatartozás befolyásolja.

a-kozonseg
A közönség
Fotó:  Lacza Gergely

Az arabok megosztottságának az oka eleve abból fakad, hogy 22 országban élnek, amelyek eltérő gazdasági és politikai vonalak mentén fejlődtek ki. Arról sem lehet megfeledkezni, hogy nagyon sok arab országot gyarmatosítottak az elmúlt évszázadokban, elsősorban Franciaország és Nagy-Britannia. És ezek különálló államok, tehát azt lehet mondani, hogy ezek az országok etnikailag is különböznek egymástól, hiszen például egy egyiptomi nagyon más, mint egy iraki ember. A további különbözőségi faktor az egyes népcsoportok gyökerei. Az egyiptomiak zöme például kopt származású, és ők az asszíroktól eredeztetik magukat.

Ugyan létezik egy egységes, standard irodalmi arab nyelv, amit mind a 22 arab országban tanítanak, de ez senkinek sem az anyanyelve. Az iskolában ezt tanulják, és a televízióban, könyvekben és újságokban is ezen a nyelven kommunikálnak, azonban mindegyik országnak megvan a maga nyelvjárása.

Az irodalmi arabot kissé „cikinek” is érzik, ha már mindenképpen meg szeretnék érteni egymást, akkor inkább az egyiptomi arabhoz nyúlnak, hiszen Egyiptom a kultúra, az irodalom, a film fellegvára, és ugye azt mindenkinek értenie kell... Ha a saját nyelvjárásukban beszélnek az egyes arab államokban lakók, ugyan megértik egymást, de a keleti és nyugati területek között azért nyelvileg elég nagy eltérések vannak, így köztük a kommunkáció már inkább középfokú, mint felsőfokú.

tarik-meszar-es-pomichal-krisztian
Tárik Meszár és Pomichal Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Azt is megtudtuk, az arabokra is jellemző, hogy egy bizonyos ország lakói többre tartják magukat a másikénál.

Általában a gazdagabb országok, mint Szaúd-Arábia, az Emirátusok vagy például Katar picit különbnek gondolják magukat a többi arab országnál, de általánosságban azért van egyfajta testvériesség, főleg, ha egy külföldi országban találkozik két arab.

Nyilván sok sztereotípia él a fejünkben a muszlimokról, és a más vallásokhoz illetve a nőkhöz való viszonyukról is sok negatívum forog közszájon Európában, főleg a kontinens középső és keleti részén. Persze nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél, tartja a szólásmondás.

Az arab emberek úgy tartják, hogy a nők helyzete országaikban rendkívül jó, persze teljesen más a nézőpont erről Európában. Tárik szerint hatalmas különbségek vannak a vidéken, illetve a nagyobb városokban élő nők helyzete között.

A nagyobb városokban az elmúlt évtizedben pozitív változások történtek ezen a téren, mert még a rendkívül konzervatív Szaúd-Arábiában is 2017 óta nagyon sok nő például egyetemen tanul(hat), karriert épít(het). Azt azért nem igazán lehet tudni, hogy ez az adott állam részéről mennyire őszinte lépés, mert vannak arra utaló jelek, hogy mindez igazából csak az eszköz arra, hogy elfogadtassák magukat a világgal, vagy hogy jobb üzleteket tudjanak kötni. Kiváló példa erre az Európai Unióval tárgyaló szaúdi bizottság, amelynek a három vezetője nő. Azt sem szabad azonban letagadni, hogy azokban az államokban, ahol az iszlám az uralkodó vallás, ugyan kifelé egy szekuláris állam képét próbálják sugározni, hiszen van parlament, vannak választások, de a vallási vezetők és gondolkodók nagyon nagy befolyással vannak a politikai döntésekre is.

tarik-meszar
Tárik Meszár
Fotó:  Lacza Gergely

Az iszlám radikalizmus nemcsak a világban, hanem az iszlám országokban is súlyos probléma, ahol szintén nem igazán örülnek neki és próbálják visszaszorítani. Ettől függetlenül titokban szerveződve nagyon sok problémát okoztak az elmúlt 20 évben, legfőképpen Irakban és Szíriában, de előfordul máshol is, példának okáért Egyiptomban.

Az egyiptomi kormány sem szívesen fogadja be a palesztin menekülteket. Arra hivatkozik, hogy már így is majdnem 9 millió menekült van az országban, és őket már nem tudnák ellátni, de az igazi oka ennek az, hogy nem akarnak több szélsőségest a saját országukban.

Az sem mindegy, hogy síitákról vagy szunnitákról van szó, ugyanis ők sem kedvelik egymást különösebben, nem vállalnak közösséget egymással. Arab egység tehát nem létezik, emiatt nem is életszerű, hogy valamikor a jövőben az arabok majd egy államban egyesülnének. 1958 és '61 között már volt erre próbálkozás, de meghiúsult, mert az egyik állam a másik fölé akart kerekedni.

Ami az iszlám radikalizmust illeti, tudni kell, hogy általában akkor erősödik fel, amikor az arabok veszélyben érzik magukat.

A saría, vagyis az iszlám erkölcsi, morális vezérelve, ami az iszlám teológiai rendszerében az Isten által meghatározott helyes viselkedés, szubsztanciális jog, vallási törvény az iszlám államokban általában a családjogra és a hagyományokra korlátozódik. A különböző arab országoknak a jogrendszerei ugyanis kevertek, ami azt jelenti, hogy a francia és az angol (tehát az egykori gyarmatosítók) jogrendszerét keverik a saría elemeivel. Ettől függetlenül az Európában élő muszlim közösségek időnként „bepróbálkoznak”, és szeretnének a saría alapján törvénykezni a saját közösségeiken belül. A saría az iszlám forrásoknak, de főleg az elsődleges forrásnak, a Koránnak az értelmezését jelenti, ami távolról sem egységes az arab világban.

Az iszlám világban az ateizmus vagy az istentagadás és az iszlám gyalázása bűncselekménynek számít. A kereszténységet elfogadják, hiszen sok arab országban is élnek keresztények. Nyilván a radikális csoportok őket sem kímélik, történt is jó pár incidens a keresztények ellen az elmúlt években.
tarik-meszar-es-pomichal-krisztian__1
Tárik Meszár és Pomichal Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Annak ellenére, hogy a Korán (és a Biblia is), tiltja a babonákat, a muszlimok kifejezetten babonásak. Az arab világban nagy keletje van például a szemmelverés elleni amuletteknek. Azt sem tűrik, ha valaki balkezes, mert szerintük a bal a „tisztátalan” oldal. Így aztán mindenkit átszoktatnak jobb kézre, és nem érdekli őket, hogy ennek milyen következményei lesznek. (Ilyenkor sok 40 fölötti középkelet-európainak a szocializmus jut eszébe...)

Érdekes kérdés a nyugati világban a másod-, illetve harmadgenerációs iszlamisták radikalizálódása. Tárik Meszár szerint a jelenséget a 60-as és 70-es években betelepült muszlimok épp úgy elutasítják, mint az arab államok kormányai. A radikalizmus problémáját – azon kívül, hogy a muszlim közösség arányszáma állandóan növekszik – Tárik főleg abban látja, hogy a másod-, de főleg a harmadgenerációs fiatal muszlimoknak már gyakorlatilag semmi közük sincs a kultúrájukhoz, és mivel a befogadó ország kultúráját is elutasítják, így gyökértelenek és nagyon könnyen manipulálhatók.
A szélsőséges, radikális iszlamisták rátelepedtek erre a fiatalabb generációkra, tehát nagyon sok radikális vallási személy, imám van például Franciaországban, akik térítik ezeket a fiatalokat, nagyon nagy hatással vannak rájuk. Ezeknek a gyökérvesztett fiataloknak úgymond utat mutatnak ezek a radikálisok. Most Franciaországban szekularizáció van, tehát a vallást meg az államot szétválasztották (a franciák amúgy nagyon büszkék erre), de pont az a probléma, hogy a mecsetekben nem tudják, hogy mi zajlik. Időnként látok felvételeket a Youtube-on (amiket letörölnek pár hét múlva), amelyeken egy-egy ilyen vallási vezető iszonyatosan radikális szövegeket mormol el, és ezeknek, úgy látszik, nem nagyon szabnak gátat. Ennek a kezelése a befogadó államok felelőssége lenne, de én úgy látom, hogy ez szép lassan kicsúszik az illetékesek keze közül, és ezek a párhuzamos társadalmak túl nagyok lesznek. Egy újfajta kultúra formálódik. Európai, arab és muszlim radikalizmussal kevert vegyes kultúra, amit eddig nem tapasztaltunk. Vannak kezdeményezések, hogy például az imámképzést majd az állam fogja végezni, de egyelőre ez még nem valósult meg. A másik probléma az, hogy ezekben a mecsetekben nagyon sok pénzt szednek be a hívektől, ami a Hamaszhoz és a többi csoporthoz kerül. Tehát ami Franciaországban van, az teljes káosz.”

A Migrációkutató Intézet munkatársaként Tárik Meszár számos közel-keleti és észak-afrikai országban járva terepkutatásokat végzett, főleg az ottani keresztények körében.

Megrázó adat például, hogy a 90-es évek elején még másfél millió keresztény volt Irakban, mára azonban a számuk már csak 200 ezer.

A biztonsági helyzetük mostanában aránylag kielégítő, de néhány éve 100 ezren menekültek el az országból a támadások miatt. Az egyiptomi keresztények helyzete jobb, mint máshol, de ott is 2016 környékén azért nagyon sok terrortámadás történt, és ellátogattam egy ilyen templomba, amit felrobbantottak 2017-ben. Elmentem 2021–2022 környékén oda, már újra lett építve, és most a helyzetük jó és stabilabb, de nem lehet tudni, hogy mikor lesz olyan politikai vezető, aki teret enged a radikalizmusnak.

pomichal-krisztian
Pomichal Krisztián
Fotó:  Lacza Gergely

Marokkóban Tárik a migrációs helyzetet kutatta. Az országban nagyon magas a munkanélküliség, a mezőgazdasági termelés teljesen visszaesett, óriási szárazság van. Az állam nem segíti a mezőgazdasági termelőket, és emiatt Szerbiában (Tárik a magyar határhoz közeli vajdasági erdőkben lévő migránsok körében is kutakodott) is nagyon sok marokkói mezőgazdasági szakmunkással találkozott, mert egyszerűen abbahagyják a munkát, és jönnek Európába.

Én ugyan találkoztam jogásszal és tanárral is, de orvossal, mérnökkel nem. Nagyon sok emberrel beszéltem (több százra kell gondolni, vagy még többre), és ami érdekes, hogy a bevándorlóknak egy része, nagyjából 20-30%-a kisebbség volt, azaz nem muszlim, hanem keresztény, vagy kurd. Nagyon vegyes a kép, általában inkább azt mondanám, hogy a középiskolai végzettségűek vannak sokan és kevesebb volt az egyetemi végzettségű, mert amikor kirobbant a szíriai válság 2012 júniusában, Szaúd-Arábia és az összes Öböl menti arab állam előszeretettel elszívta az értelmiséget Szíriából, tehát meghagyták Európának a kevésbé értelmes embereket. Ez tény. Szaúd-Arábiában vagy az Emírségekben nagyon sok szíriai orvos és mérnök van. Európába tehát nem feltétlenül ők jöttek és jönnek”,

– hangsúlyozta Tárik Meszár, aki a beszélgetés után a közönség kérdéseire is válaszolt.

pomichal-krisztian
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.