2020. augusztus 28., 19:28

A Zöldszoba utca

A szűk, ívbe hajló Zöldszoba utca Pozsony legrégebbi utcái közé tartozik.

Galéria
+8 kép a galériában
A Zöldszoba nevű ház az egykori Deák- (vagy Nyerges utca) és Zöldszoba utcák sarkán áll.
Fotó: Radi Anita

Pozsony Óvárosának vannak olyan utcái, amelyek mai szlovák neve csak megközelítően azonos annak régi elnevezéssel. Ilyen például a „Zelená ulica”,

amelyet többen Zöld utcának neveznek, holott eredeti és helyes magyar elnevezése „Zöldszoba utca”.

Egykor sok utca valamilyen fontos vagy feltűnő épület alapján kapta a nevét. Ez történt a pozsonyi Zöldszoba utca esetében is. Az utca mai nevét a Zöldszoba (Gruenstubl) nevű ház után kapta, amely az egykori Deák- (vagy Nyerges utca/Sedlárska ul.) és Zöldszoba utcák sarkán áll.

Egy XV. századból származó gótikus építményről van szó, amely 1775-ben rokokó stílusban lett átépítve. A hajdani művész különösen sok zöld színt használt eme ház esetében, amelynek falai kívülről-belülről teljesen be voltak festve zöldszínű képekkel. Innen ered a ház „Zöldszoba” elnevezése is.

A ház belsejében két tágas terem volt, amelyekben országgyűléseket, tanácskozásokat, vitatkozásokat, tartományi gyűléseket, később mindenféle ünnepélyeket, színelőadásokat, lakodalmakat és vendégfogadásokat tartottak.

A leghíresebb középkori borozó, ahol a városi borpince zamatos és tüzes borait mérték, a XVI. században előbb a városi fegyvertár épületében, később pedig a Zöldszobába költöztették át. Itt mérték tehát a város borait, amit egy felirat is hirdetett a ház falán.

Ugyanakkor már régebben is kocsmaként és vendéglőként is szolgált az épület. Zöldszobai borral tisztelték meg a városban 1450-ben Hunyadi János fiát.

Ma is láthatni az épület oromzatán az óriási szőlőt rúdon vivő két kanaanita reliefjét s a S. P. Q. P., azaz Senatus populusque Posoniensis (a szenátus és a pozsonyi nép) betűket.

1760-61-ben a ház hátsó részében szerény igényű színházat is építtettek, és ebben 1775-ig játszottak a színészek. Ez az épület még arról is nevezetes, hogy állítólag ebben lakott Kossuth Lajos, mégpedig a második emelet baloldali részén.

A híres Zöldszoba egy időben a Szlovák Takarékpénztár- (Slovenská sporiteľňa), ma a Devín Banka székhelye. Emellett különböző ügyvédi- és közjegyzői iroda is működik benne. Az épület lenti részébe pedig pár éve a népszerű Starbucks kávézó költözött.

A Zöldszoba utca

A Zöldszoba utca (ném. Grünstüblgasse) az Óváros egyik legrégebbi utcája, amely a főteret köti össze a Ventur utcával. Előtte Cipész-utcának (ném. Schustergässl) nevezték, az itt letelepedett cipészek nyomán.

A korabeli lapokból megtudjuk, hogy a 19. század végén és 20. század elején számos üzlet, ügyvédi- és közjegyzői iroda működött a Zöldszoba utcában.

1926 körül a Zöldszoba utca 4. száma alatt Máhrer Sári kalapszalonja működött. A 7. szám alatt pedig Hutter Johanna fodrásztanfolyamokat vezetett, ahol a legnagyobb sikerű női fodrászatot, amerikai kéz- és körömápolást lehetett elsajátítani.

A Zöldszoba utca 7. szám alatt egy időben Loschdorfer-féle zeneiskola működött, ahol növendékhangversenyeket is rendeztek, emellett nyáron hegedű- és zongoratanfolyamok zajlottak.

A Zöldszoba 5. szám alatt Eder András vendéglője üzemelt, ahol kitűnő barna sört csapoltak. A sor a tescheni hercegi sörfőzdéből származott.

Érdekesség, hogy 1895-ben éppen a Zöldszoba utcában kötötték meg az első polgári házasságot Pozsonyban.

Az eseményt nagy érdeklődést követte, és sok kíváncsiskodó tolongott az anyakönyvvezetői hivatal elé, amely a Zöldszoba utca 2. szám alatt volt. A menyasszony magyar volt, a vőlegény viszont német, így az anyakönyvvezető kedvükért németül is megismételte a kérdéseket.

Szintén a Zöldszoba utcával kapcsolatos, hogy 1914-ben a városi vásárcsarnokban, továbbá a Ventur- és a Zöldszoba utcán lévő perselyekben adományokat gyűjtöttek a Pozsonyból távozó katonáknak téli holmival való ellátására. A hósapka és lábszárvédő készítéséhez mintákat is közzétettek. Továbbá buzdították a hölgyeket, hogy karolják fel eme emberbaráti mozgalmat.

Ma a Zöldszoba utcán számos népszerű vendéglő és kávézó működik. Itt találjuk a „Zöldi” nevezetű éttermet is (Zöld kocsma/Krčma na Zelenej), amely a pozsonyi magyarok körében nagyon közkedvelt, ezért itt mindig találkozhatunk magyarokkal, és maga az étterem személyzete is beszél magyar nyelven.

Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.