2022. március 8., 19:55

A visegrádi nemzetek apostola – lezárult az Esterházy János-emlékév

Március 7-én került sor Pozsonyban a pozsonyi Liszt Intézet és az Esterházy János Zarándokközpont közös szervezésében az Esterházy János 1901-2021 című emlékestre, a mártír gróf születésének 120. és halálának 65. évfordulója alkalmából. A rendezvény a tavaly meghirdetett Esterházy-emlékév zárórendezvénye volt a Felvidéken.

Esterházy-emlékest
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Molnár Imre, Csányi János, Ghillányi Erzsébet és Dunajszky Géza
Fotó: Benyák Mária

A három részből álló emlékest első részében az Esterházy János életét, vértanú halálát és az „Esterházy-ügy” utóéletét bemutató nagysikerű Triptichon c. dokumentumfilm-sorozatot láthatták a jelenlévők, amelyet korábban a Duna televízió is a műsorára tűzött. A háromrészes történelmi dokumentumfilm-sorozatot Zsigmond Dezső rendező, Csányi János producer és Molnár Imre történész készítették, hármójuk közül ketten: Csányi János és Molnár Imre is részt vett a pozsonyi emlékesten.

A filmvetítést követően egy két részből álló kiállítás megnyitójára került sor, amely egyrészt Esterházy János, a visegrádi nemzetek apostolának életújtát, annak legfontosabb szakaszait mutatta be,

amibe Molnár Imre történész avatta be a jelenlévőket, a kiállítás másik része pedig az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpont terveivel és képeivel ismertette meg a jelenlévőket, Istenes József építész, a V4 Építészet Alapítvány kurátorának segédletével.

A kiállításmegnyitó után a részvevők egy kerekasztal-beszélgetés részesei lehettek Molnár Imre történész vezetésével,

aki a Triptichon dokumentumfilm-sorozat producerével, Csányi Jánossal, és a film két szereplőjével, Ghillányi Erzsébettel és Dunajszky Gézával beszélgetett a film születésének körülményeiről, illetve a benne elhangzott Esterházyhoz kötődő történetek hátteréről.

Ghillányi Erzsébet, akinek a családja szorosan kötődik Esterházy János kelet-szlovákiai tevékenységéhez, elsősorban arról beszélt, hogy a családjában milyen emlékeket őriznek Esterházy Jánosról, Dunajszky Géza pedig a zoboraljai tanítóskodása idején hallott Esterházyval kapcsolatos történetekről mesélt, amelyeket azoktól az emberektől halott, akik még kapcsolatban voltak a mártír gróffal.

Esterházy-emlékest
Az Esterházyról szóló kiállítás egy részlete
Fotó:  A szerző felvétele

A film producere, Csányi János pedig azokat az élményeit osztotta meg a beszélgetés résztvevőivel, amelyek a film készítése, illetve az anyaggyűjtés során kialakultak benne.

A beszélgetés végén a résztvevők kifejezést adtak abbéli reményüknek, hogy megváltozik a szlovák hivatalos szervek álláspontja Esterházyval kapcsolatban, és a mártír grófot végre rehabilitálják Szlovákiában.

Az emlékestről bővebben a Magyar7 következő számában olvashatnak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.