2020. január 31., 17:30

A városvezetés is befolyásolta a sági blokádot

A január 7-én megkezdett sztrájkról a Teherfuvarozók Szlovákiai Uniójának (ÚNAS) képviselői még 2019. december 27-én döntöttek a felsőricsói találkozójuk során.

Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Kendy Éva

E szélsőséges döntés oka a fuvarozók szerint a hosszabb idő óta rájuk háruló, egyre növekvő adóteher, ide értve az útadót és a jövedéki adót is. A kormánytól az útadó 50%-os azonnali csökkentését, valamint az autópályadíj beszedésének felfüggesztését várták addig, amíg meg nem nevezik az útdíjfizetés rendszerének új üzemeltetőjét.

2020. január 9-én a Teherfuvarozók Szlovákiai Uniójának sztrájkja miatt az ipolysági határátkelőt is lezárták a teherforgalom előtt; a tehergépkocsikat a balassagyarmati átkelő felé terelték. Az autóbuszok, valamint a személy- és mentőautók használhatták az átjárót.

A sztrájk folytatódott, január 13-ától négyóránként tíz percen keresztül engedték át a határon a sztrájkba be nem kapcsolódott tehergépjárműveket.

A kormány január 29-én hagyta jóvá azt a rendeletjavaslatot, mely szerint a 8,5 millió euró összértékű útdíjkedvezményt már az első megtett kilométer után is odaítélhetik. Peter Pellegrini szerint a fuvarozók tiltakozó akciója nincs összhangban a nyilvános gyülekezésre vonatkozó törvénnyel. A kormányfő arra is felhívta a figyelmet, hogy az ennél is nagyobb, általa extrémnek nevezett kedvezmények az európai szabályozással sem lennének összhangban.

A rendőrség szintén január 29-én adta ki azt a közleményt, amiben kifejti, hogy az érintett város dönthet az útblokád korlátozásáról úgy, hogy közben a sztrájkhoz való jog is érintetlen marad.

A fuvarozók sztrájkja az időjárási viszonyokkal együttesen valóban veszélyeztette a lakosok biztonságát. A törvény szerint ez olyan ok, ami miatt fel lehet függeszteni a tiltakozást, hiszen a sztrájk nem sértheti a lakosság érdekeit. Talán csak a jó szerencsén, valamint a sofőrök és a gyalogosok józanságán, odafigyelésén múlt az, hogy nem történt komoly baleset. A fuvarozók sztrájkjával egyébként személy szerint teljes mértékben egyetértek. Úgy gondolom, hogy a követeléseik jogosak”

– mondta el kérdésünkre Zachar Pál. Ipolyság egyik önkormányzati képviselője némi kritikával illette a közlekedési rendőrség munkáját. Véleménye szerint a határ lezárása önmagában nem is okozott volna problémát; a helyzet akkor fokozódott, amikor a rendőrség beengedte a kamionokat a városba. A határ magyarországi oldalán a rendőrség még Parassapuszta előtt félreállította a tehergépkocsikat…

Az útblokád korlátozásáról szóló döntésről ugyan szó esett a január 30-i ipolysági képviselő-testületi ülésen is, annak megszavazására viszont azért sem került sor, mert testületi határozat nélkül azt a polgármester is kimondhatja.

A határátkelő Ipolyságnál ma már átjárható, hiszen országos szinten is feloldották a sztrájkot. A válsághelyzet így ideiglenesen megoldódott, bár valódi változást talán csak az R3-as gyorsforgalmi út és az Ipolyságot elkerülő út megépítése hoz majd…

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.