2020. november 8., 16:06

A vállalkozót a vevő tarthatja életben

A királyhelmeci Kalapos Árpád oszlopos tagja a helyi magyar közéletnek. A közösségért végzett munkáját még 2002-ben a civil szférában kezdte, amikor alapítója lett a Pro Pátria Polgári Társulásnak. Célja a helyi magyar közösség felrázása, a kulturális és a társadalmi élet felvirágoztatása volt. A társulás nemzetközi népművészeti fesztivált szervezett, kiállításokat rendezett, könyvek és bodrogközi csoportok hanghordozóinak megjelentetésével foglalkozott. Pályázataik elbírálása során azt is megtapasztalták, hogy a siker a civil szférában sem pártsemleges, sőt kamu társulások számára is osztanak támogatást. Ezt követően Árpád három megbízatási időszakon át a városházán dolgozott: előbb a polgármester asszisztenseként, majd kétszer a város alpolgármestereként.

Galéria
+2 kép a galériában

Milyen emlékeket őriz ezekből az évekből?

Azt tűztük ki célul, hogy megújítjuk a város és a polgárok viszonyát, olyan önkormányzati munkát teremtve, ahol a polgár beleszólhat a város irányításába. Rendszeresítettük a lakossági fórumokat, a bizottságokba független szakembereket ültettünk. Akkor még nem értettem, miért passzívak annyira az itt élő emberek, most már jobban átlátom és megértem a napi gondok szorításában élők gondjait. Bár igyekszem mellőzni a politikát, azt látom, hogy a kommunikáció most sem működik. Tény, hogy fogyunk, de ahhoz, hogy érdemes legyen az itt élő magyarok megmaradásáról beszélni, elengedhetetlen a gazdasági felemelkedés. Be kell kapcsolni a keleti régiót is az ország vérkeringésébe. Mert ha a fiatal elégedetlen a sorsával, fogja a sátorfáját, és elmegy innen, megágyazva ezzel a többségi nemzetbe történő beolvadásának is. 

Az alpolgármesteri pozícióval egy időben, amelyet félmunkaidőben végzett, beindította a vállalkozását is.

Két internetes boltunk van, az egyikben kreatív foglalkozások német minőségi alapanyagait kínáljuk, míg a másikban ugyancsak német florisztikai kellékeket értékesítünk. Az elsőből intézmények és magánszemélyek egyaránt rendelhetnek, míg az utóbbit nagykereskedők, főleg esküvő- és rendezvényszervezők számára nyitottuk. Talán furcsának tűnik, de egyelőre sokkal többen érdeklődnek a termékeink iránt az ország távolabbi pontjairól, mint a helybeliek.

gusto-etterem1.jpg

Hogyan befolyásolja a keresletet a koronavírus?

Míg az első boltunk iránti kereslet visszaesett, addig Szlovákiában hamar rájöttek az emberek és a szervezetek, hogy ha nem kapható elég szájmaszk, akkor készítsük el otthon. Márciusban hatalmas mennyiségben fogytak a kesztyűk, a kalapgumi, a fertőtlenítőszerek. Szinte kivásároltuk Németországot.

2017-ben vállalkozásuk palettája új elemmel bővült, a gasztronómia világával.

Ahol most ülünk, az a Gusto nevet viselő street food étterem. Amikor a fiunk nagykorúvá vált, úgy gondoltuk, ezzel a vállalkozással elősegíthetjük, hogy a gyermekünk itthon maradjon, és boldoguljon. Gurmánoknak tartjuk magunkat, akik akár egy hétvégi menü erejéig is szívesen kalandoznak a világ gasztronómiá-jában. Ez is szerepet játszott abban, hogy éppen a vendéglátásban gondolkodtunk. Királyhelmecen vannak már klasszikus éttermek, ezért valami olyat szerettünk volna, ami hiánycikknek számított, így esett a választásunk a street foodra. Sosem törekedtünk arra, hogy minél olcsóbbak legyünk, mert ahhoz olcsó alapanyagból kellene dolgoznunk, mi pedig a minőség hívei vagyunk. A marhahúst Csehországban, a sertéshúst Szlovákiában, a csirkét Magyarországon szerezzük be, jól bevált szállítóktól. A slágernek számító alaszkai tőkehalunkat már a kifogása utáni pillanatban elkezdik feldolgozni, hogy minél frissebben kerülhessen az asztalra. Nálunk minden húsétel száz százalék húst tartalmaz. Az árért minőséget kínálunk, hiszen szeretnénk, hogy a vevők elégedettek legyenek és visszajárjanak. Tisztában voltunk azzal is: ahhoz, hogy bejussunk a köztudatba, legalább három évre lesz szükségünk. A mostani a harmadik évünk, de az étteremben márciustól nem fogadunk vendégeket, csak elvitelre dolgozunk. Nem szerettük volna a vendégeinket kitenni az óvintézkedésekből fakadó diszkomfort érzésnek. Módosítottuk az étlapot is, azt kínáljuk, amit minőségromlás nélkül lehet kiszállítva is élvezni. Naponta 11.00 és 20.00 óra között tartunk nyitva, szombaton 14.00-től 20.00 óráig.

Milyen recept szerint készülnek az ételek?

Saját receptek alapján dolgozunk, kínálatba vétel előtt minden új ételt letesztelünk. A vélemények alapján szükség szerint módosítunk. Azt sejtettük, hogy a középiskolások szívesen beülnek majd hozzánk, azt viszont remélni sem mertük, hogy családok, nagymamák és unokák is szívesen elidőznek majd nálunk.

Ha még hónapokig eltart a járvány,  fenntartható lesz az étterem?

Már most is pengeélen táncolunk, hiszen az alkalmazottakat és a bérleti díjat fizetnünk kell, a bevétel viszont jelentősen csökkent. Csak reménykedni tudunk!                       

Megjelent a Magyar7 2020/45.számában.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.