2023. december 8., 19:57

A tűz alkotó ereje

Ez egy festmény? Teszik fel sokan a kérdést a ragyolci Varga János pirográf technikával készített portréit látva. A pirográfia kifejezés görög eredetű, tűzzel írást jelent.

Varga János
Az alkotó Varga János
Fotó: Nagy Andrea

Varga János a losonci Winkler Oszkár Építőipari Szakközépiskolában végezte tanulmányait, akkor készített először portrét egy osztálytársáról. Rajzolni és festeni sosem tanult, ezért is meghökkentő alkotásainak a színvonala.

Ma már népművészetként tekintenek erre a foglalkozásra, amelynek során az égetőeszköz, az ún. pirográf találkozik valamilyen anyaggal, többnyire fával.

Évszázadokkal ezelőtt is égettek fára, igazi fejlődést azonban az elektromos pirográfiai eszköz megjelenése hozott a 20. század elején.

Varga János
A művész munka közben
Fotó:  Nagy Andrea

– Ezek a képek az első alkotásai közé tartoznak – mutatja Molnár Tamás a világklasszis labdarúgók portréit. A ragyolci vendéglőben bárki megcsodálhatja Varga János munkáit.

– Szerettem volna a kocsmába egy kollekciót a világbajnok játékosokról, és úgy gondoltam, hogy a barátom ezeket el tudná készíteni. Nagyon jól sikerültek, ékes díszei lettek a vendéglőnek, és ami még lényeges, hogy időtállóak – mondja Tamás, a vendéglő tulajdonosa.

Varga János beavat a kezdetekbe. Nagyjából egy évvel ezelőtt kezdte el a futballista portrék „égetését”. Az első alkotása Pelét ábrázolta, amit sima cinező géppel készített.

Azóta már beszerezte az alkotáshoz szükséges speciális gépet. János a munkafolyamatról is mesél nekem. Elmondja, mivel időigényes egy-egy kép megrajzolása, kopírpapírt helyez a falapra, annak segítségével rajzolja fel a kép vázlatát. Ez az első lépés. Ha már megvannak a fő vonalak, kezdődhet az igazi munka.

Varga János
Focisták képei a ragyolci vendéglőben
Fotó:  Nagy Andrea

 – Egy barátom születésnapjára készítettem el az első darabot, és megtetszett ez a technika, s úgy gondoltam, tudnék ezzel foglalkozni. Majd apósomnak készítettem egy gitárt. Az igazi áttörést viszont a futballista portré jelentette – mondja.

A portréból pedig hamarosan portrésorozat lett.

János hozzáteszi, hogy egy-egy kép elkészítése akár 40-50 órát is igényel.

Az alkotó autodidakta módon sajátította el a technikát, meg kellett találnia a megfelelő fa lapot, mivel ez nagyban meghatározza a végeredményt. A legjobbnak a hársfa bizonyult vagy a rétegelt lap, hiszen puhább. Mint mondja, a hársfára sokkal könnyebb égetni, mivel nincsenek benne erezetek, gyantavonalak, tökéletesen sima a felület. Hőfokszabályzós pirográf forrasztókészlettel dolgozik, ám munka közben a hőfokra különösen figyelnie kell, mivel ha túlégeti a kép bizonyos részét, le kell gyalulnia az egészet.

Engem az alkotás egyszerre megnyugtat és „feldob”. Örülök annak, hogy az embereknek tetszik, amit csinálok. És látom azt is, ahogy képről képre fejlődik a technikám

– teszi hozzá az alkotó. 

A tűzgrafika nem csupán a fa szabadkézi díszítésére korlátozódik. Van aki bőrre, vászonra, papírra vagy csontra dekorál. János hobbiként űzi a mesterséget, különböző festőművészek és tetoválóművészek inspirálják. Bízik abban, hogy egyszer az általa készített portrét ő maga adhatja majd át kedvenc világhírű futballistájának.

Megjelent a Magyar7 hetilap 48. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.