A tudás és a közösség tábora
A Mentor TT – Felvidéki Tehetségsegítő Tanács háromnapos tehetségtáborában az ország minden részéből érkezett diákok nemcsak tudásukat gyarapíthatták, hanem új barátságokat is köthettek, miközben megismerkedtek a Gömör–Tornai-karszt természeti és kulturális értékeivel.
Gombaszög első alkalommal adott otthont a Mentor Tehetségtábornak, amelyre a Mentor TT – Felvidéki Tehetségsegítő Tanács által szervezet versenyeken legeredményesebben szereplő diákok kaptak meghívást. A szervezet évek óta a magyar nyelvű természettudományos tehetséggondozás egyik legfontosabb felvidéki műhelye.
A Kincskeresők helytörténeti-kutatói verseny, illetve három Kárpát-medencei természettudományi verseny – a Teleki Pál Földrajzverseny, a Herman Ottó Biológiaverseny és a Hevesy György Kémiaverseny – felvidéki fordulójának szervezőjeként számos tehetséges fiatalt ér el az ország különböző régióiban.
– Hiánypótló feladatunk van, hiszen magyar nyelvű természettudományos versenyeket szervezünk magyar iskolás gyerekek számára – hangsúlyozta Hanesz Angelika fő szervező, a Mentor TT elnöke. Rámutatott, a hagyományos országos versenyek többsége szlovák nyelven zajlik, ami sok esetben hátrányt jelent a magyar diákoknak. A Mentor TT által szervezett megmérettetések lehetőséget adnak arra, hogy a résztvevők a számukra legtermészetesebb módon, anyanyelvükön mutassák be tudásukat, kutatási eredményeiket és projektjeiket.
A háromnapos tehetségtábor célja nem csupán a legeredményesebben szereplő diákok jutalmazása volt, hanem az is, hogy a fiatalok egymást megismerve közösséget alkossanak, új élményeket szerezzenek és közelebbről megismerkedjenek a régió értékeivel.
Pék László, a Mentor TT vezetőségi tagja rámutatott, a tábor résztvevőinek jelentős része a Kincskeresők versenyből érkezett. A több hónapon át tartó kutatómunkában a diákok saját régiójuk történelmi, néprajzi vagy természeti értékeit dolgozzák fel.
A témák rendkívül változatosak, készültek munkák például népi hagyományokról, történelmi személyiségekről, helyi épített örökségről, a roma holokausztról vagy éppen családtörténetről. A táborban a fiatalok egymás előtt is bemutathatták kutatásaikat, ami a szervezők szerint különösen fontos része a tehetséggondozásnak.
A rendezvény ugyanakkor nemcsak a diákokról szólt. A szervezők hangsúlyozták, hogy a sikeres felkészítés mögött minden esetben elhivatott pedagógusok állnak. A táborba ezért a tanárok is meghívást kaptak, hogy kapcsolatokat építhessenek, tapasztalatokat cserélhessenek és megerősítést kapjanak munkájukhoz.
– fogalmazott Hanesz Angelika.
A program összeállításánál fontos szempont volt a régió bemutatása is. A résztvevők ellátogattak a Szilicei-jégbarlangba, az Aggteleki- és a Gombaszögi-barlangba, megtekintették a betléri Andrássy-kastélyt és a gombaszögi pálos kolostort, Rozsnyót, számos olyan történelmi és természeti értéket ismerhettek meg, amelyekkel sokan korábban még nem találkoztak. A szervezők fiatal kutatókat, egyetemi szakembereket is meghívtak előadónak. A cél az volt, hogy a diákok olyan példaképekkel találkozzanak, akik bizonyítják, szlovákiai magyarként is lehet sikeres tudományos pályát befutni.
A diákok a tábor legnagyobb értékének a közösségi élményt tartották. Nagy Hanna, az ekecsi Arany János Alapiskola nyolcadikos tanulója, aki a Herman Ottó Biológiaversenyen második helyezést ért el, a résztvevők nyitottságát emelte ki és azt, hogy a szervezők tudatosan vegyítették a különböző régiókból érkező diákokat.
– mondta.
A buzitai Zajdek Attila, aki a Teleki Pál-versenyen első, a Herman Ottó-versenyen pedig második helyezést szerzett, szintén az új kapcsolatok jelentőségéről beszélt.
– mondta.
A letkési Bernád Bendegúz, a Hevesy György Kémiaverseny sikeres résztvevője számára a tábor különleges szabadságérzetet adott.
– Itt nem érzem azt, hogy egy helyhez vagyok kötve. Olyan, mintha nem is táborban lennék, hanem egy élményekkel teli vakáción – mondta.
A Mentor TT tehetségtábora egyszerre szolgálta a tudományos érdeklődés erősítését, a közösségépítést és a szülőföld értékeinek megismerését. A szervezők remélik, hogy a program a jövőben is folytatódhat, hiszen az elmúlt napok ismét bebizonyították, a tehetségeknek nemcsak versenyekre, hanem találkozásokra, élményekre és inspiráló közösségekre is szükségük van.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2026/26. számában.