A testépítés a türelem sportja
Az ipolysági testépítő, Matyó Zoltán volt már bronzérmes az országos testépítő-bajnokságon, a közelmúltban egy londoni versenyen második helyezést ért el. Célja, hogy a profi kártyát kiérdemelve részt vegyen a testépítés legrangosabb megmérettetésén, a Mr. Olympián. Vele, a Kökény Team versenyzőjével beszélgettünk.
Mi motivált abban, hogy elkezd a testépítést?
A legelső szempont az volt, hogy minél izmosabb legyek. Gyerekkorom óta sportolok, fociztam Ipolyságon, de végül rá kellett jönnöm, hogy az nem az én sportom. Ekkor kezdtem el súlyzózni. Gyorsan fejlődtem, s ez motivált.
Vannak példaképeid, akik inspirálnak? Kik ők?
Konkrét példaképem igazából sosem volt, de édesapámra mindig felnéztem. Ő is sportoló volt. Sosem dohányzott, nem fogyasztott alkoholt, mindig a jóra nevelt.
A testépítés területén Kökény Béla az, akit mindig is elismertem. Jelenleg ő az edzőm, immár hét éve.
Milyen az edzésterved?
Milyen a táplálkozási stratégiád, és hogyan változott az idő múlásával?
Régebben nem igazán figyeltem arra, hogy mit és mennyit eszem. Ma viszont már tudatosan táplálkozom; versenyfelkészülés alatt grammra pontosan kimérem minden étkezésem hozzávalóit. Számolom a makrotápanyag-bevitelemet, azaz a szénhidrát, a fehérje és a zsírok mennyiségét.
Melyik a kedvenc edzéstípusod, gyakorlatod?
Szeretek szenvedni, legalábbis az edzéseken. Ezért a magas ismétlésszámos, változó sebességgel és intenzitással végzett, összetettebb gyakorlatok a kedvenceim. Legjobban a vállgyakorlatokat szeretem, például az oldalemeléseket.
Mikor, hol zajlott az első versenyed? Azóta milyen megméretéseken vettél részt és milyen eredményeket értél el?
Ezután – mivel naturál versenyző voltam, vagyis különböző teljesítményfokozó szerek használata nélkül próbáltam növelni az izomtömegemet és csökkenteni a testzsíromat – a szlovákiai Naturál Testépítő Szövetség keretein belül versenyeztem; a Szlovák Bajnokságon a 13 induló között a 3. helyezést értem el.
Ezt követően volt jó néhány év kihagyás, de az edzést sosem hagytam abba. Tavaly gondoltam egyet, s úgy döntöttem, újra színpadra állok. Büszke vagyok arra, hogy a portugáliai Amatőr Olympián a 3. helyen végeztem. Áprilisban Londonban is versenyeztem, ahol ezüstérmes lettem.
Hogyan zajlik egy-egy ilyen verseny?
Egy verseny során a versenyzők több alkalommal is színpadra lépnek. Legelőször az elődöntőben, ahol a bírók minden indulót megnéznek, egyesével és egymással összehasonlítva is. Itt általában meg is születik az eredmény, de a legjobb öt vagy hat versenyző a döntőben még egyszer színpadra lép, s ezután hirdetik ki a helyezések sorrendjét. A döntő része egy egyperces zenés koreográfia is, amit a versenyzőknek be kell mutatniuk.
Hogyan kezeled az esetleges kudarcokat?
Hogyan befolyásolta a testépítés az önbecsülésedet, a testképedet?
Sosem volt túl sok önbizalmam, de úgy érzem, a testépítés sokat javított rajta. Szinte nincs olyan nap, hogy ne szólítson le valaki azzal, hogy milyen jól nézek ki, s hogy mekkora a vállam vagy a bicepszem. Jólesik ezeket hallani, s végre kezdem elhinni, hogy testépítő vagyok. Bizonyos mértékű testképzavar azonban mindig jelen van, ez nagyon gyakori ebben a sportban. Nem mindig látjuk reálisan saját magunkat.
Mit tanácsolnál a kezdő testépítőknek?
Milyen céljaid, terveid vannak?
Az egyik célom a profi kártya megszerzése; erre az ún. pro kvalifikációs versenyeken van lehetőség. Ilyen megméretéseket egész évben rendeznek Európa-szerte.
Profi testépítő szeretnék lenni, hogy kvalifikálhassam magam a világ legnagyobb testépítő versenyére, a Mr. Olympiára.
Megjelent a Magyar7 2024/25. számában.