2026. június 22., 07:55

A talajközeli ózon koncentrációjának növekedését mérték Nyárasdon

A Dunaszerdahelyi járásban fekvő Nyárasdon az itt elhelyezett megfigyelő állomás adatai szerint a talajközeli ózon koncntrációja túllépte a küszöbértéket.

Figyelem
Fotó: Archívum

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) ezért figyelmeztetést adott ki a szmoghelyzet miatt, amely szombattól (június 20.) érvényes. Erről a weboldalán tájékoztatott.

Várhatóan a talajközeli ózon koncentrációja a térségben továbbra is elérheti a magas szintet, ez a helyzet akár estig is eltarthat"

- közölték a szakértők.

Szemben a magaslégköri (sztratoszférikus) „jó” ózonnal, amely védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen, a talajközeli ózon „rossz” ózonnak minősül, mert súlyos légszennyező anyag és káros az egészségre.

A folyamatot erős napsugárzás és magas hőmérséklet időzi elő. Emiatt a koncentrációja a forró, szélcsendes nyári napokon, a kora délutáni órákban éri el a csúcspontját (ez a nyári vagy fotokémiai szmog).

Az érzékeny embereknél szem-, orr- és torokirritáció, mellkasi szorítás, köhögés és fejfájás jelentkezhet. Asztmásoknál rohamokat és légúti irritáció tüneteit okozhatja.

Az SHMÚ ezért azt javasolja, hogy korlátozzák a szabadban töltött időt, csökkentsék a helyiségek szellőztetését, korlátozzák a szabadban végzett fizikai tevékenységet, és tartózkodjanak azoktól a munkáktól, amelyek más szennyező anyagokat juttatnak a levegőbe, például festés, ragasztás, csiszolás, portalanítás vagy dohányzás.

Be kell tartani a korlátozásokat, mert minél magasabb az ózonkoncentráció a levegőben, annál nagyobb az egészségi kockázat az emberekre nézve”

– fejtették ki a szakemberek

Megosztás
Címkék