2024. november 10., 16:29

A szív hangjai

Szalay Szilvia zenetanár, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságának elnöke KÓTA-díjat vehetett át a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége, vagyis a Kocsis Zoltán elnök vezette KÓTA díjátadó ünnepségén, amelyet október 23-án az MTA Zenetudományi Intézetében tartottak.

Szalay Szilvia
Galéria
+1 kép a galériában
Szalay Szilvia Kocsis Zoltánnal, a KÓTA elnökével
Fotó: KÓTA – Gorácz József

A KÓTA a nem hivatásos kórusok, zenekari és népzenei élet kiemelkedő képviselőinek a díját a 2004-ben történt megalapítása óta mindig a szövetség szakmai bizottságainak javaslatai alapján, különböző kategóriákban adományozza. Ez a kiemelkedő eredménnyel végzett művészi munka és a közösségért végzett tevékenység elismerése, amelyben az idén 14 kategóriában 26 díjazott részesült. A Mecénás-kategóriában díjat kapott honfitársunk méltatásában ez olvasható: „Szalay Szilvia zenetanár, a felvidéki magyar kórusélet meghatározó személyisége. A Komáromi Művészeti Alapiskola pedagógusa, majd igazgatója, több jelentős felvidéki kórus és kamarazenekar tagja hosszú évtizedek óta. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Ének-Zenei Szakmai Társulásának vezetőjeként számos mesterkurzus, karvezető továbbképzés és fesztivál szervezése fűződik a nevéhez”. 

A díj azt jelenti, hogy az adományozó, jeles szakemberek felfigyeltek a többedmagammal végzett munkára, elismerik és értékelik. Ezt nagy megtiszteltetésnek tartom, s ezúton is köszönöm

– mondta a díjazott. 

A pozsonyi származású, ám 1980 óta Komáromban élő Szalay Szilvia lapunknak elmondta, mindig zenetanár akart lenni, s mindent meg is tett e cél érdekében.

– Én még abban a korban születtem, amikor a legtöbb szülőnek természetes igénye volt arra, hogy a gyermekei az általános tudásgyarapításon kívül zeneiskolai képzésben is részesüljenek. Szerencsére rendelkeztem azzal a készséggel, amire zenei téren építeni lehetett. Pozsonyban volt egy olyan hegedűtanárom, aki a személyes jó példáján keresztül nagyon megszerettette velem a zenét, sőt, a kamarazenélés rejtelmeibe is beavatott. Ekképp a zeneiskolában mindazt megkaptam, ami fokozta a zenei kíváncsiságomat. A hegedülés után felvettek a pozsonyi konzervatórium ének szakára, ám hárfa szakon végeztem.

A tanulmányaim befejezése után, 1980-ban Komáromba kerültem, s a helyi művészeti alapiskolában tanítottam. Mivel hiányzott a fúvós hangszereket oktató tanár, ezért a volt középiskolámban már igazgatóként végeztem el az oboa szakot. Azóta egyfolytában fúvós hangszereken játszó diákokkal foglalkozom.”
Szalay Szilvia
A díjátadás pillanata
Fotó:  KÓTA – Gorácz József

Szalay Szilvia a kórusmozgalomban is jelentős szerepet vállal.

– Amikor a pozsonyi Duna utcai magyar alapiskolába jártam, egy kiváló karnagy vezetett egy nagyszerű kórust, s egész életre „megfertőzött” a kórusénekléssel. Majd Komáromban jelentkeztem a Concordia Vegyeskarba, s a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusában is énekeltem.

Amikor a rendszerváltozás után Duka-Zólyomi Emese muzikológus, karnagy, könyvtáros megalapította a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságát, ő is belépett, s az alapító 2013-ban neki adta át az elnöki stafétabotot. 

– Továbbra is a társaság égisze alatt, Érsekújvárban szervezzük a szlovákiai magyar gyermek- és ifjúsági kórusok országos seregszemléjét, a Csengő Énekszót, valamint a Vox Iuventutis Gyermek- és Ifjúsági Fesztivált és a galántai Kodály Napokat, Léván a Kadosa Pál Zongoraversenyt, illetve a műveltségi vetélkedőket, így pótolva az alapiskolai zeneoktatás alacsony óraszámát és a középiskolai zenei nevelés teljes hiányát – mondta a kitüntetett.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/45. számában. 

Szalay Szilvia
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.