A Szent Korona tisztelete Ipolybalogon
A mai Szlovákia területén található templomok közül háromnak a tornyán látható a Szent Korona: Alsódióson, Pozsonyban és Ipolybalogon. Az emlékezet és az írások is úgy tartják, hogy ezeken a helyeken annak idején hosszabb-rövidebb ideig őrizték az ereklyét.
Hogyan került a szimbolikus korona az ipolybalogi templom tornyára? A helyiek magyarázata szerint – amelyet az ipolybalogi Szent Miklós-templomban is meghallgathat a látogató – az Árpád-ház kihalását követően a cseh Přemysl-dinasztiából származó Vencel került a magyar trónra.
A magyarok egy része nem ismerte el törvényes uralkodónak, mert nem koronázták meg a Szent Koronával. Erre 1304. augusztus 10-e körül került sor Esztergomban. Ezután Vencel király és küldöttsége a koronával együtt elindultak Csehország felé. Így értek el augusztus 14-én Ipolybalogra. Vencel egy Balug nevezetű földesúrnál szállt meg, a koronát pedig a templom szószéke alatt található vakablakba helyezték, éjjel katonaság őrizte.
Ezt a rövid epizódot a balogi nép soha nem felejtette el. Az esemény után alig százhatvan évvel, 1464-ben Mátyás király kiadta a rendeletét, amely kimondta „örökítessék meg minden olyan jelentős esemény, amely fontos a magyarság történelmében”. Így került 1464-ben elsőként az ipolybalogi erődtemplom tornyára a korona másolata.
Az ipolybalogi korona különlegessége, hogy nemesfémből készült, a felülete pedig aranyozott. Valódi ékkövekkel díszített, a képei rekeszzománc technikával készültek. Az idei már a 20. Szent Korona Ünnep volt Ipolybalogon.