A segítő szándék megtalálja útját
Az elmúlt hétvégén több száz önkéntes bekapcsolódásával zajlott a Szeretethíd Kárpát-medencei Református Önkéntes Napok jótékonysági rendezvénysorozata. A felvidéki megnyitónak idén Rimaszombat adott otthont, ahol hivatalosan is átadták a Petőfi-házban működő Cédrus szociális ruhaboltot és élelmiszerbankot.

A Szeretethíd egyházi védnöke Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese volt, aki portálunknak elmondta, hogy ilyenkor szinte minden gyülekezetben megmozdulnak az emberek. Igyekeznek a világ felé nyitva, szeretettel munkálkodni és részt venni a különböző önkéntes tevékenységekben. Rámutatott, hogy
a Szeretethíd alkalmával nem csupán önmagunkért cselekszünk, hanem a teremtett világunkért is teszünk, úgy, hogy közben szeretettel és szeretetben szolgálunk egymásnak.
Szabó Krisztián építészmérnök, a Pokorágyi Református Egyházközség gondnoka először kapcsolódott be ebbe a kezdeményezésbe, s nagy örömmel fogadta, hogy ezúttal őt kérték fel a Szerethíd világi védnökének.
– tette hozzá.
Az alsópokorágyi egyházközösség tagjai szintén első alkalommal kapcsolódtak be a Szeretethíd kezdeményezésbe. A községben kivitelezés alatt áll a kitelepítettek emlékművének létesítése, ezért annak a helyét teszik rendbe, illetve a temető kerítését újítják majd fel az önkéntes munka keretében.
Haris Szilárd, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniai Központjának diakóniai lelkésze az önkéntesség fontosságát kiemelve, szólt a Cédrus adománybolt lényegéről és küldetéséről. Meggyőződése szerint ezt a 12 négyzetmétert, amelyen a bolt üzemel, nem is lehetne hasznosabban kihasználni. Erre a hasznosságra és értékre utal a ruhabolt neve is. A cédrust a Szentírás ugyanis az egyik legértékesebb fának tartja. Haris köszönetet mondott a Simonyi Alapítványnak, hogy a Petőfi-ház történelmi épületében kaphattak helyet a szolgáltatások.
A Szeretethíd kezdeményezés történetét és annak 2022-es programját Lőrincz Ildikó, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniai Központjának királyhelmeci programkoordinátora vázolta fel. Közlése szerint idén a Felvidéken mintegy 2000 önkéntes regisztrált 41 csoportban. Ezek a számok már közelítik a járvány előtti adatokat, de még nem érik el. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez csak egy statisztika, ettől sokkal lényegesebb a Szeretethíd igazi lényege, amely a hálás szavakban, a halk köszönömben és igazi szívbéli örömben nyilvánulnak meg.
– emelte ki Lőrincz Ildikó.
A Szeretethíd programjának részeként egy pódiumbeszélgetésre is sor kerül a Tompa Mihály Református Gimnáziumban, majd a diákok több csoportban bekapcsolódtak az önkéntes tevékenységbe, amely főleg takarítást, szemétszedést jelentett, de többen részt vettek a temető szebbé tételében, sütemények kínálásában, szeretetkártyák szétosztásában és a református templom környékének a megtisztításában.