2022. november 5., 14:47

A sátoraljaújhelyi Magyar Kálvária

A sátoraljaújhelyi Szár-hegyen, 342 m-rel a tengerszint felett járunk. Valaha a hegy oldalát szőlőültetvényekkel telepítették be az itt lakók, ám a 19. század végén a filoxérajárvány szinte teljesen megsemmisítette azokat. Ezt követően már csak a hegy lábánál ültettek szőlőt, feljebb fenyves és akácos borította a hegyet, amelynek gyomrából dácitot termeltek ki.

Sátoraljaújhely
Fotó: Zsebik Ildikó

A Szár-hegy csúcsát ma köves, folyton emelkedő úton lehet megközelíteni, mindez sétálva mintegy 30 percet vesz igénybe. Legmagasabb pontján a Szent István-kápolna, illetve a 100. országzászló látható.

Magyar Kálvária
Az országzászló
Fotó:  Zsebik Ildikó

Az újhelyi hegycsúcsok egy részét már kabinos kötélpálya is összeköti, így a Szár-hegy legmagasabb pontjára ilyen módon is meg lehet érkezni. Sajnos, ez a tény komolyabb beavatkozást eredményezett a természetbe, a kálvária szakrális jellegét, eredeti hangulatát is veszélyeztetve.

A trianoni tragédia után Sátoraljaújhely szerepe leértékelődött, csupán egy határszéli kisváros vált belőle,

ám a két világháború közötti politikai légkör olyan összefogást eredményezett, amely révén közadakozásból megépült a Magyar Kálvária.

Ötletből terv

1934-ben itt avatták fel a 100. országzászlót, hogy hirdesse: egyszer még újból egységes lesz Magyarország. A Kálvária megépítésének ötletét az Országos Szepesi Szövetség Sátoraljaújhelyi Osztályának választmányi tagja, Vilkovszky Kálmán 1935-ben vetette fel először Szepesi Bódog piarista szerzetes tanárnak írott levelében.

Magyar Kálvária
A kapu
Fotó:  Zsebik Ildikó

Elképzelése szerint az országzászlóhoz vezető út két oldalán az elrabolt területek emlékének megőrzésére fejfákat szimbolizáló, faragott kövekbe kellene bevésni azoknak a jelentősebb településeknek a neveit, amelyeket elcsatoltak. Vilkovszky Kálmán célja az volt, hogy Jézus szenvedéstörténetének analógiájára a Magyar Kálvária kifejezze a magyarság Trianon miatt érzett fájdalmát.

Magyar Kálvária
Komárom stáció
Fotó:  Zsebik Ildikó

Kontraszty Dezső történelemtanár elkészítette a kálvária állomásainak tervezetét. Ő 14 műmárvány obeliszken kívánta az elcsatolt városok nevét megörökíteni, egy-egy biztató jelmondat kíséretében. A terv végül annyiban módosult, hogy az obeliszkek helyett 14 őrtoronyszerű építményt emeltek. A Magyar Kálváriát a régi felsővárosi kőbányából kiinduló turistaút mentén építették meg.

Magyar Kálvária
Igló, Podolín stáció
Fotó:  Zsebik Ildikó

A stációkat egyenlő távolságban helyezték el a turistaút töréspontjain úgy, hogy azok homlokzattal a város felé nézzenek. A 14 építményt két helyi kőművesmester emelte, a városok címereit Osváth Antal készítette el. A címerek fülkéi Kubasevics Lajos kőfaragómester munkái. A mementót országos ünnepségen 1936. október 4-én avatták fel.

Jelentősége változatlan

A kálváriát a második világháború alatt komoly károk érték, a szocializmus évei alatt pusztulásnak indult, majd 1989-ben – ezúttal a városvédő egyesület kezdeményezésére, de ismét összefogással – megkezdték a helyreállítását. A felújított Magyar Kálváriát 1990. augusztus 19-án adták át.

Magyar Kálvária
Az első stáció: Kassa
Fotó:  Zsebik Ildikó

A 14 stáció végigvezet a történelmi Magyarországon: Kassáról indulva a Szepesség, a bányavárosok, Komárom és Pozsony következik. Innen délre fordulva Kismartontól eljutunk Fiuméig. Ezt a Délvidék, majd Erdély városai követik. Az út végül ismét a Felvidék keleti részére tér vissza.

A Magyar Kálvária 4 m magas, bástyaszerű kapuval kezdődik, rajta Tornyai Ányos idézete mellett Zemplén vármegye és Sátoraljaújhely címere látható.

A kaput követi a 14 stáció. A vármegyék címerei alatt egy-egy márványtábla látható, a városnevek alatt egy-egy jelmondat, illetve állítójának neve olvasható. Összesen 38 város nevét és címerét jelenítik meg.

Magyar Kálvária
Szent István-kápolna
Fotó:  Zsebik Ildikó

A hegy tetején a Szent Koronát formázó Szent István-kápolna és a 100. országzászló áll. A kápolna Szent István halálának 900. évfordulójára épült. Az Országos Szepesi Szövetség Sátoraljaújhelyi Csoportjának kezdeményezésére a Magyar Kálvária stációinak lezárásaként a 100. országzászlóval szembeni tér végében kapott helyet. Terveit Pauliczky István és Petrasovszky Emánuel készítette.

Magyar Kálvária
Az oltárkép
Fotó:  Zsebik Ildikó

A benne található oltár államalapító királyunk végrendeletét ábrázolja, amint felajánlja az országot a Magyarok Nagyasszonyának. A kápolna két színes ablaka Szent Lászlót és Szent Erzsébetet ábrázolja, kupolája pedig a Szent Korona terméskőből faragott mása. Oltárképén mementóként egy lövedék helye tátong. A kápolna a második világháború idején ugyanis háromnegyed részben megsemmisült. Helyreállítása jelentette a legnagyobb kihívást és feladatot.

...áhítattal olvassa a feliratokat...

A műemlékegyüttes 2020-ban, a trianoni békediktátum 100. évfordulóján újabb alkotással gyarapodott. A Centenáriumi Turul-szobor a Munkácson élő Matl Péter, Magyar Örökség-díjas szobrász alkotása, és a sátoraljaújhelyi székhelyű Patrónus Alapítvány kezdeményezésére készült el. A támogatók névsora egy külön táblán olvasható, közöttük felvidéki magánszemélyek és szervezetek neve is látható. A szobor a Magyar Kálvária felé vezető úton, a kilátópont tövében áll. A turul 7 méter magas, a talapzat és a szobor együttesen – nem véletlenül – 896 cm.

Magyar Kálvária
A hétméter magas turul
Fotó:  Zsebik Ildikó

Egy kitelepített lévai család új kezdeményezést indított azzal, hogy a sétányon emlékkövet emelt. A Magyar Kálvária védnökei örülnének, ha a kezdeményezés követőkre találna. Aki szeretne további információt is ezzel kapcsolatosan, az a patronusalapitvany1@gmail.com címen tájékozódhat.

Magyar Kálvária
A bánya
Fotó:  Zsebik Ildikó

„Aki az úton végigmegy, és áhítattal olvassa a feliratokat, gondolatban bejárja Szent István birodalmát” – mondta a 2020-as ünnepség alkalmával egyik újságíró kolléga. A Magyar Kálvária bizonyos pontjain azonban az emlékezés mellett a festői szépségű tájra is érdemes figyelni, bámulatos kilátás nyílik Sátoraljaújhely városára, továbbá a Hegyköz és a Bodrogköz találkozásának pontjára.

Megjelent a Magyar7 hetilap 44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.