A regionális és multikulturális oktatás támogatása
Az oktatásügyi minisztérium Nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók regionális és multikulturális oktatásának támogatása 2020 elnevezésű projektjébe Besztercebánya, Eperjes, Kassa, Nagyszombat, Nyitra és Pozsony megye számos intézménye kapcsolódott be. A szaktárca illetékes bizottsága a beérkezett hatvanhat pályázat felét hagyta jóvá s támogatta összesen 48 ezer euróval. Amint azt az oktatásügyi államtitkár, Filip Mónika kifejtette, a minisztérium részéről ez az eddigi legmagasabb összeg, amit erre a célra szántak.

A harminchárom győztes pályázó közül hatan a Lévai és a Nagykürtösi járásból kerültek ki. Az ipolyvarbói Mikszáth Kálmán Alapiskola nem először pályázott sikeresen.
– árulta el kérdésünkre Chudý Erzsébet, az ipolyvarbói intézmény vezetője, majd hozzátette: „Az elnyert összegből egy olvasósarok kialakítása a cél, de természetesen minden gyermek számára könyveket is vásárolnánk, valamint egy notebookot, aminek segítségével e-könyvet készítenénk az elolvasott és feldolgozott olvasmányokból és a hozzájuk kapcsolódó feladatokból.”
Amint azt a nagysallói alapiskola igazgatója, Tóth Gábor elmondta, minél több tanulót szeretnének bevonni A karácsony bűvöletében című projektjükbe, az összes korosztályból, legyen szó magyar, szlovák vagy roma gyerekekről, s természetesen a szülőket is megszólítanák:
A kétyi Egyházi Alapiskola és Óvoda szintén különböző kézműves tevékenységeket tervez, de hangsúlyt helyeznének a hagyományos ételek és zenék alaposabb megismerésére is. A helyi és regionális kultúrát, történelmet, hagyományokat és szokásokat kívánják megismertetni a tanulókkal, miképpen arról Štefankó Alexandra igazgatónő is beszélt:
Természetesen Ipolybalogon is fontosnak tartják, hogy a diákok minél változatosabb, érdekesebb formában ismerkedjenek meg saját lakóhelyük, környezetük épített örökségével, múltjával, hagyományaival, szokásaival és a régió jeles személyiségeinek életével. Ezért is szervezik meg időről időre az iskola névadójának, Ipolyi Arnoldnak az életével, munkásságával kapcsolatos vetélkedőt és A magyar kultúra hete című programsorozatot is.
– beszélt a tervekről az ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola pedagógusa, a programsorozat egyik szervezője, Németh Ágota. A balogiak bíznak benne, hogy – a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ népművelői, illetve a helyi kézművesek segítségével – megtarthatják majd a kézműves-foglalkozásokat is.
Az ipolynyéki Balassi Bálint Alapiskola a Palócföldi csalogány elnevezésű magyar népdalverseny megszervezésére pályázott. A regionális rendezvényt, amin 2019-ben kilenc alapiskola és négy óvoda 49 tanulója, kisdiákja vett részt, már tíz alkalommal rendezték meg sikeresen, általában májusban; 2020-ban azonban nem kerülhetett erre sor a koronavírus-járvány miatt. Az oktatási intézmény igazgatónője, Gyurász Szilvia reméli, hogy 2021 májusában már megvalósulhat.
– foglalta össze az intézményvezető, majd így folytatta: „Nagyon bízunk benne, hogy azt a szép és felbecsülhetetlen értéket, amit a népdal és a népviselet képvisel, tovább vihetjük és – ahogy az eddig is jellemző volt – megoszthatjuk a nagyszámú közönséggel.”
Az ipolyszakállosi alapiskola már tavaly is sikeresen pályázott a multikulturális nevelés területén. Mint azt Herczeg Ágnes igazgatónőtől megtudtuk, ezúttal is a magyar, a szlovák és a roma kultúrkör mélyebb megismerését célozták meg:
A nevezett okból kifolyólag az elszámolás határidejének lejártáig csak a pályázat harmadik részét tudják megvalósítani, ami a magyar népi ételek receptjeinek gyűjtéséből és lejegyzéséből áll. „Az alsó tagozatos tanulók leporelló formájában, a felsősök digitális formában készítik majd el a receptgyűjteményt. Bízunk benne, hogy az ételek egy részét el is tudjuk majd készíteni a pályázati pénzből megvásárlásra kerülő konyhánkban. A speciális osztályban ugyanis egy kis konyhasarkot szeretnénk berendezni, hogy a tanulók a munkára való nevelés órákon főzéssel is próbálkozhassanak” – tette hozzá Herczeg Ágnes.
Mint tapasztalható, jelen helyzetben kérdésessé vált a pályázati programok maradéktalan megvalósítása, az oktatási intézmények vezetői azonban bíznak benne, hogy hamarosan bepótolhatják az elmaradt rendezvényeket…