2024. április 29., 12:49

A pozsonyi „duccások” Európa után meghódíthatják Dél-Koreát is

A diákok számára óriási lehetőséget jelentenek az ifjúsági csereprogramokban való részvételek, mivel esélyt kapnak arra, hogy betekintést nyerjenek az ottani életformába, kultúrába, akár az oktatási rendszerbe, megismerjék az országot, és nem utolsósorban fejlesszék angol nyelvtudásukat. Az sem mellékes, hogy a kint töltött időszak során a diákok lényegesen önállóbbakká, érettebbekké válnak, ami felgyorsíthatja a felnőtté válásuk folyamatát is.

Duna utca online konzultáció
Fotó: Duna utcai MTAG

A pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium diákjai már több ízben vettek részt ilyen csereprogramokban az Erazmus+ program keretében is, de azok mind Európa területén valósultak meg. Most azonban lehetőség nyílt számukra, hogy egy Európán kívüli országot is megismerjenek.

A Duna utcai „duccások” számára Európa után kinyílik a világ is, ugyanis újabb csereprogramunk körvonalazódik: ezúttal Dél-Koreába készülünk! Augusztusban két hetet töltünk Szöulban, ahol a hagyományok és a modernitás tökéletes elegyét tapasztalhatjuk majd meg.

A szervezésben elengedhetetlen segítségünkre van iskolánk volt diákja, a csereprogramot megálmodó Gubo Sándor. Az utazásra való felkészülés már jó ideje zajlik, a diákok részt vesznek virtuális találkozókon, hogy megismerjék a dél-koreai kultúrát és szokásokat. Az online megbeszélések alatt sok érdekességet hallottunk az YCC diákszervezet tagjaitól. Már nagyon várjuk az utat!” – tette közzé a hírt közösségi oldalán az iskola. A nem mindennapi lehetőség részleteiről Kulcsár Mónikával, a gimnázium projektet koordináló tanárával beszélgettünk.

Csereprogram egy önkéntes szervezet segítségével

„Az egész úgy indult, hogy egy volt diákunktól, Gubo Sándortól, aki Koreában él már több mint 10 éve, és a Youth Cultural Corps (YCC) szervezetnek dolgozik, még tavaly ősszel kaptunk egy megkeresést, hogy lenne-e részünkről igény egy csereprogramra Dél-Koreába. Nem egy pályázati projektről van szó tehát, hanem egy csereprogramról” – fogalmazott kérdésünkre Kulcsár Mónika, hozzátéve, hasonló programról lenne szó, mint amilyen köztük és a valenciai iskola között már több éve létezik.

A csereprogram, amely jelenleg körvonalazódik, rendkívül izgalmasnak ígérkezik, mivel az YCC szervezet nem egy iskola, hanem több iskolából diákokat tömörítő szervezet, azaz nem egy iskolához kötődik.

Tulajdonképpen egy önkéntes csapatról van szó, akik bizonyos értelemben idegenvezetést végeznek. Ez egy olyan kulturális szervezet, amelyben az ifjú koreaiak megtanulják bemutatni a koreai kultúrát külföldi turistáknak, emellett bővítik a tudásukat, és ami még fontosabb, a megértésüket a kultúrával és a történelemmel kapcsolatban”

– fogalmazott a tanárnő. Mint mondta, ezek a fiatalok, mielőtt elkezdenének a külföldi csoportokkal foglalkozni, részt vesznek egy körülbelül kétéves tanfolyamon, csak azt követően léphetnek be a szervezet tulajdonképpeni tevékenységébe, és végezhetnek - általában hétvégéken - idegenvezetést a múzeumokban és egyéb jelentős épületekben Szöulon belül és kívül is.

„Ennek a szervezetnek a munkatársa tulajdonképpen Sanyi, aki ezt a lehetőséget a szervezetnek felvetette, amit mi azt követően meg is hirdettünk. Jelenleg ott tartunk, hogy 15 diák és 3 tanár számára már megvettük a repülőjegyeket, amelyek kedvezményes beszerzésében szintén egy volt diákunk segített” – ecsetelte Kulcsár Mónika.

Már elindult az ismerkedés

Amint azt a tanárnő még elmondta, a szervezet két alkalommal online már felvette a csereprogram résztvevőivel a kapcsolatot

A mi diákjaink is készítettek egy prezentációt az iskoláról, valamint arról, hogy mi mindent tudunk nekik megmutatni, akár Szlovákián kívül is, hiszen hozzánk közel van Budapest, Bécs és Prága is, ami vonzó tényező lehet a kéthetes program szempontjából.

Mi idén augusztus második hetében utazunk Szöulba, ők pedig majd jövő nyáron jönnek hozzánk szintén két hétre, mivel évközben a diákok el vannak foglalva” – sorjázta a tanárnő, hozzátéve, egyelőre még ismerkednek egymással, és pontosítják a programot.

A Duna utcai diákok a program idején családoknál laknának Szöulban. Az előzetes tervek szerint minden diákot két család fogad majd, az egyik héten az egyik, a másik héten pedig a másik család. A koreai diákok iskolái és szülei is elkezdtek már érdeklődni a program iránt, szó van arról is, hogy a "duccások" ellátogatnak a csereprogram koreai diákjainak az iskoláiba is, de az ötletelésbe már az ottani szülők is bekapcsolódtak.

Szöul óvárosában állítólag vannak a 20-as, 30-as években épült történelmi házak, ahol az egész csapat együtt lehetne néhány napra, a koreai diákok és a mi diákjaink is. Ha ez megvalósulna, az azt jelentené, hogy a programnak lenne olyan része, amikor a gyerekek családoknál laknának, és lenne olyan is, amikor az egész csapat együtt lenne ezekben a házakban”

– fűzte hozzá a pedagógus.

Az együttlétre biztosan lesz egyébként is mód, mert az YCC szervezetnek nyáron mindig van egy háromnapos tábora, ahol a felkészítés zajlik. Ott tehát biztosan együtt lesznek a Duna utcai diákokkal a koreai diákok, mert eleve ehhez kellett a kiutazás időpontját is igazítani.

„Ezen kívül persze lesz több más érdekes program a városban és a városon kívül is, szó van egyebek mellett például generációk találkozásáról is. Pontosan még nem tudjuk, mi minden fér majd bele az ottlét két hetének programjába, mert az még csak jelenleg alakul, de nagyon érdekesnek és izgalmasnak ígérkezik” – mondta Kulcsár Mónika. Hozzátette, a csereprogramban résztvevő Duna utcai diákok számára mindenképpen nagy lehetőséget jelent ez az út, hiszen ennek köszönhetően az ázsiai kultúra elérhető közelségbe kerül a számukra, ami nem mindenkinek adatik meg az ő korukban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.