2020. december 11., 09:26

A Pázmány Péter Gimnázium igazgatója lett az Erasmus+ Arca

Kisiskolaként sokat pályáznak, szinte minden kiírásra reagálnak. Erre figyelt fel a Nemzeti Iroda, amely díjazta ezt az igyekezetet. Peternai Zsuzsanna, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium igazgatója lett az Erasmus+ Arca, emellett hat éve az eTwinning nagykövete.

Peternai Zsuzsanna, a Pázmány Péter Gimnázium igazgatója lett az Erasmus+ Arca

Hogy fogadta a jelölést?

Kimondhatatlanul örülök, hogy jelölésre méltónak találtak a Nemzeti Iroda munkatársai. Hálás vagyok, hogy a rengeteg kiváló projektkivitelező közül (a mezőny rendkívül telített) az elmúlt évek alatt felfigyeltek rám és tevékenységemre. Már maga a jelölés is nyeremény számomra, de győzni az iskola és diákjaink nélkül nem sikerült volna. Mindez további aktivitásokra, az Erasmus+ és az eTwinning népszerűsítésére sarkall.

Hogyan működik iskolájukon az Erasmus program?

Az Erasmus+ az Európa Unió által finanszírozott program diákoknak és tanároknak, melybe közvetve a szülők is belekapcsolódnak. Többféle kategória van – nyújthatunk be pályázatot iskolai képzésekre, az iskolák együttműködésére, a tananyag kibővítésére és hasonló célokra, de pályázhatunk a tanárok továbbképzésére is.

2009-től, amióta az iskola élére kerültem, minden évben pályázunk több-kevesebb sikerrel, úgy hat éve pedig a tanárok továbbképzésére is. Nagyon megéri a pályázatírásba időt és energiát fektetni, mert sikeresség esetén semmiféle önrészt nem kell fizetnünk, a kiadások teljes költségét az unió állja. Majdnem minden kiírásra reagálunk és pályázunk, ha az összhangban van az iskola irányultságával. Erre figyelt fel a Nemzeti Iroda is, hogy kis iskola lévén milyen sok programba bekapcsolódunk.

peternai
A gimnázium diákjai az olasz népviseletbe öltözött lányokkal

Sokszor minőségi szakmai képzéseket nehéz találni a környéken, de Európa szerte már vannak. A pedagógusszövetség is kínál nagyon jó szakmai továbbképzéseket, többnyire óvodai és alapiskolás tanároknak. Ezek is kedveltek, de a többnaposak a nyári szünidőben valósulnak meg, az Erasmus által szervezettek pedig év közben is. 2012-ben például két tanárunk vett részt robotikakurzuson Máltán, de járnak olyan tanfolyamokra is, melyeken más országok idegennyelv oktatásának módszereivel ismerkedhetnek.

Mára ez úgy működik, hogy az iskolának ki kell dolgoznia egy fejlesztési tervet a tanárok továbbképzésére és pályázatban megindokolni, miként fogja ez segíteni az oktatás fejlődését.

Minden tanárnak megvan ehhez az angol nyelvtudása?

Az a tapasztalat, elég ha páran beszélik az angolt, ők segítik a többieket. A skandináv országok pedig már eljutottak arra a szintre, hogy ha az egynemzetiségűek nagyobb létszámban vannak jelen, tolmácsot biztosítanak számukra. Tanárainknak lehetősége van részt venni a kurzusokon érdeklődésük szerint, ez az iskola egyik vonzereje.

A diákoknak milyen lehetőségeik vannak?

Tanulóink a pályázat megvalósításának két éve alatt a programban résztvevő összes országot meglátogatják. Mindenütt 1-1 hetet töltenek. Családoknál laknak, bejárnak az iskolába, feladatokat oldanak meg. Legutóbb a pénzügyi ismeretek volt a téma – például Spanyolországban a pénz nyomtatására, Görögországban pedig a pénzhez kötődő mesékre, mondákra fókuszáltunk. Nagyon sokrétű és jól feldolgozható téma volt. Ezek az iskolai projektek már jól ötvözhetők a eTwinninggel, amely egy virtuális platform, tanárok és diákok „szociális hálója” biztonságos körülmények között, amit az eTwinninges Nemzeti Iroda ellenőriz.

peternai
Bemutató a diáktársaknak az egyhetes olaszországi útról

Ezzel szépen meg lehet tanulni a projektalapú oktatás lényegét és az idegen nyelv gyakorlására is van mód. Hogy példával szemléltessem, egy projekten belül az egyes munkacsoportokban dolgozik például két újvári, három madridi, két litván és egy skóciai. Muszáj beszélgetniük a felület segítségével, megállapítani, ki miben jó, és aszerint elosztani a feladatokat egymás között.

Mi motiválja a diákokat, hogy ilyen internetes projekteken dolgozzanak?

A diákok egy része akar valami különlegességet, kizökkenést a rutinból. A projektekben való munka által kinyílik a tér, a különböző nemzetek diákjai ismerkednek egymással, nem utolsó sorban pedig akik ezekben részt vesznek, idővel személyesen is eljuthatnak valamelyik partnerünkhöz. A mostani projektünkben egyelőre Olaszországba tudtunk elutazni 2019 novemberében, 2020 márciusában mentünk volna Spanyolországba, de sajnos azóta otthon vagyunk. A rövidtávú, egyhetes utazásokon kívül, ha van érdeklődés, akkor hosszútávúra is el tudjuk küldeni diákjainkat. Legutóbb például 2019-ben volt egy kislányunk fél évre Granadában cserediákként.

Mire kötelezi a cím?

Még egyetemi éveim alatt szerettem bele a programba, amikor cserediákként Hollandiában tanulhattam. Igaz akkor még Comenius program volt a neve. Az Erasmus+ Arca címet megtiszteltetésnek érzem és további igyekezetre sarkall a program népszerűsítése terén. Valóban fantasztikus lehetőségek vannak ebben tanárnak, diáknak, szülőnek egyaránt. Amikor idegen országbeli diákokhoz látogatunk vagy mi látjuk vendégül őket olyan kulturális tapasztalatokra teszünk szert, amiket másképp nem lehet megszerezni. Pótolhatatlan élmény.

Az a tapasztalatom, hogy a magyar iskolák tanulói és tanárai sokkal kisebb mértékben kapcsolódnak a programhoz, pedig ezzel is lehet növelni iskoláink versenyképességét. Én minden igyekezetemmel arra törekszem, hogy ez változzon.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.