A párkányi régió kincsei - regionális kirándulás
A párkányi Ady Endre Alapiskola számára kiemelten fontos, hogy tanulóink megismerkedjenek saját régiójuk történelmével, épített örökségével, népszokásaival és természeti kincseivel. Ennek szellemében vezették be az 5. évfolyamban a regionális nevelés tantárgyat, valamint elkészült A Párkányi régió kincsei című munkáltató segédkönyv is. Ugyanezt a célt szolgálja a minden évben megrendezett regionális kirándulás, amely a Szülői Szövetség támogatásával valósul meg.

Az idei kirándulás első állomása Kicsind volt, ahol két vadász hölgy, Pásztor Rita, a község polgármestere és a Lipa Vadásztársaság elnöke, valamint Petrás Genovéva, a sárkányi Vadásztársaság elnöke fogadta a tanulókat. A gyerekek nagy figyelemmel hallgatták az erdők élővilágáról, a vadászat szerepéről és a helyes erdei viselkedésről szóló előadást.
A prezentáció során megismerkedhettek az erdeinkben élő állatfajokkal, a nyomolvasás alapjaival, és különféle trófeákat, bőröket, vadászkürtöket és kalapokat is kézbe vehettek – sőt, kitömött állatokat is megcsodálhattak.
A két előadó elmondta, hogy 2019-ben pont az Ady-suli felkérésére kezdték meg közös munkájukat. Azóta négy különböző korosztály számára dolgozták ki előadásaikat, amelyeket teljesen önerőből, anyagi támogatás nélkül tartanak meg, mert – ahogyan Pásztor Rita fogalmazott – „fontosnak tartjuk, hogy a fiatalokat a természet ismeretére és tiszteletére neveljük“. Előadásaikkal iskolákba és óvodákba is szívesen ellátogatnak.
Németh Anita tanárnő is együtt élvezte a foglalkozást, melyet izgalmas kvíz zárt, majd Pásztor Rita egy emlékkönyvet ajándékozott a tanárnőnek, amely összefoglalja a vadászhölgyek eddigi felvilágosító munkásságát.
A következő állomás Kéménd volt, ahol a gyerekek megismerkedtek a híres kurtaszoknyával és a hagyományos lakodalmas szokásokkal. A kéméndiek a „menyasszony májának” nevezett, kúcsos kaláccsal is megvendégelték a csoportot. A program során egy szép és tanulságos népmese segítségével emlékeztek meg a fiatalon elhunyt nívódíjas népmesemondóról, Szelecky Monikáról.
Bény, Szlovákia egyik legjelentősebb régészeti települése volt a következő helyszín. Itt a gyerekek meglátogatták a gazdag gyűjteménnyel rendelkező falumúzeumot, a Szűz Mária tiszteletére emelt kéttornyú apátsági templomot, valamint a híres rotundát, amely csodás akusztikájával lenyűgözte őket – itt közösen elénekelték a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt. A kirándulás utolsó állomásaként a környék ismert búcsújáró helyét, a „kutacskát” keresték fel, ahol felelevenítették Szent László legendáját, és a szentkút vizét is megkóstolták.
– tette hozzá az elmondottakhoz Németh Anita tanárnő.