2020. augusztus 2., 12:11

A nyári iskola nem nyári tábor

Az iskolák jó lehetőségnek tartják az oktatási tárca által támogatott nyári iskola projektet. A mátyusföldi magyar iskolák vezetői szerint kár lett volna nem kihasználni a lehetőséget, amelynek célja az alapiskolás vagy speciális iskolába járó diákok kreatív, élménydús és játékos készségfejlesztése.

Megszokott dolog az iskolák életében, hogy a szünidőben nyári táborokat szerveznek a nebulók szórakoztatására. A nyári táborokat leginkább a júliusi hónap elején vagy közepén szokás megtartani, amikor még a pedagógusok és a diákok is lendületben vannak. Az oktatási tárca az idén új, dinamikus lehetőséget kínált az iskoláknak. Júniusban pályázatot írt ki nyári iskolák szervezésére, amelyeket az augusztusi hónap utolsó három hetére lehetett betervezni. Egy-egy oktatási intézmény több csoport működtetésére is megpályázhatta a tárca által felkínált pénzbeli támogatást. A minisztériumban hangsúlyozták, hogy a nyári iskola nem ugyanaz, mint a nyári tábor. A nyári iskola célja nem kizárólag a szórakozás, hanem a játékos formájú tanulás és ismeretszerzés, illetve a koronavírus-járvány miatt a tudásanyagban keletkezett hiányosságok pótlása, a tudásanyag elmélyítése, kreatív szempontú megközelítése. Ezzel szeretnék megkönnyíteni a gyerekek adaptálódását, illetve gördülékeny felkészítését az új tanévre.

Bár a nyári iskola lehetősége nagyszerű, a mátyusföldi magyar iskoláknak csak egy kis része kapcsolódott be a projektbe. A Galántai járásból öt magyar iskola, míg a Vágsellyei járásból mindössze egy élt a lehetőséggel.

A legösszetettebb szervezést a tallósi alapiskola nyári iskolája igényli majd. Horváth Anita, az intézmény igazgatója elmondja, hogy egész napos tevékenységekben gondolkodnak, ami azt jelenti, hogy reggel nyolctól délután négyig foglalkoztatják a diákokat. Az ő nyári iskolájuk augusztus 17-én kezdődik egy csoporttal, majd a következő héten másik három csoport is csatlakozik az elsőhöz, így összesen négy csoportra terveznek fejlesztő- és ismeretátadó foglalkozásokat Tallóson. Az első csoport, amelynek célközönsége főleg a 0–5 évfolyam (a tallósi intézményben működik a nulladik osztály is), az álla-tok világával foglalkozik, a tanulási kompetenciák szinte összes területét felölelve. A további csoportok a község természeti és kulturális kincseivel, jellegzetességeivel, népi hagyományokkal, kézművességgel és a néprajzhoz kapcsolódó történelmi kérdésekkel foglalkoznak.

A tallósi iskola a nyári projektben együttműködik a Galántai Honismereti Múzeum szakembereivel, valamint Tallós község szervezeteivel is. Horváth Anita örömmel újságolja, hogy a nyári iskolájuk iránt nagyon nagy az érdeklődés, a gyerekek igénylik, hogy közösségben legyenek, és vevők a játékos, kreatív feladatokra, az élményszerű tanulásra. Az igazgatónő biztos abban, hogy az élmények segítségével szerzett tudás sokkal mélyebben meggyökeredzik a gyerekekben, mint a frontális módszerekkel átadott tananyag.

archiv-felvetel-a-tallosi-alapiskolabol.jpg

– Jónak tartom, hogy augusztus utolsó heteiben van lehetőség a nyári iskolára, mert így szépen fel tudunk készülni a szeptemberi tanévkezdésre – mondja az intézményvezető, aki szerencsésnek tartja magukat, hiszen a diákjaik nagy százaléka jelentkezett a nyári iskolába.

A nagymácsédi Mészáros Dávid alapiskolában is lesz nyári iskola augusztus utolsó hetében. A délelőtti órákban az alsó tagozatos gyerekek külsősök segítségével szerezhetnek ismereteket a magyar népi kultúra, a természetrajz és a honismeret területéről, valamint arról, miért érdemes ápolni és megélni a magyar népi hagyományokat. A délutáni órákban az iskola pedagógusai játékos feladatokkal fejlesztik az olvasási, szövegértési és számolási kompetenciákat, valamint különböző izgalmas sporttevékenységekkel teszik színesebbé a játékos foglalkozásokat. Narancsik Szilvia igazgatónő semmiképpen nem akarta kihagyni a lehetőséget, pozitív lépésként értékeli a nyári iskolát, amelyhez, mint mondja, nagyon sok módszertani segítséget kapnak az intézmények az oktatási minisztériumtól.

– A nyári iskola lehetősége azoknak az iskoláknak kínált lehetőséget, amelyeknek vannak terveik, és konkrét célokat látnak maguk előtt – árulja el az igazgatónő. Ha ezt sikerült beilleszteniük a minisztérium elképzeléseibe, akkor ezen az egészen csak nyerni lehet.

Hasonló foglalkozásokat terveznek Pozsonyvezekény kisiskolájában is, ahol 15 gyereket írattak be a nyári iskolába, tudjuk meg Zupko Tamás polgármestertől. A gyerekek agyagoznak, kosarat fonnak, madárlakot és népi gyermekjátékokat készítenek, lefedve ezzel a tanulási kompetenciák több szegmensét.

A nádszegi magyar alapiskolában főleg a jövendő kilencedik osztályé lesz a főszerep az augusztus 17-én kezdődő nyári iskolában. A csapat osztályfőnöke, Fülöp Leóna kreatív és nem hagyományos magyar nyelv és irodalom órákat tervez a diákjainak, amelyeken a következő tanévben várható kihívásokra és a Duna Menti Tavasz bábfesztiválra is összpontosítanának, amelynek hosszú évek óta résztvevői a nádszegi diákok, meséli Szarka Zsuzsa intézményvezető, aki hozzáteszi, valószínű, ezt a lépést akkor is megtették volna, ha nem kapnak rá támogatást a tárcától. Nagyon örül, hogy iskolája pedagógusai szolgálatot vállaltak a kolléganőjük mellett, a helyi szabadidőközpont, valamint az iskola udvara pedig lehetőséget nyújt az izgalmas sportok művelésére.

archiv-felvetel-a-tallosi-alapiskolabol2.jpg

A Vágsellyei járásból mindössze egy magyar alapiskola, a vágfarkasdi élt a nyári iskola lehetőségével. Keresztesi Ildikó igazgató a már hagyományos alkotótábort ütemezte át úgy, hogy a terveiket a nyári iskola keretében lehessen megvalósítani. Különböző oktatási módszerek bekapcsolásával a kincskeresés foglalatossága köré építik fel a nyári iskolát, ahol kétcsoportnyi gyerekkel foglalkoznak. Az erre a célra megkapható legmagasabb összeget, 1600 eurót fordíthatnak a szervezésre és az alapanyagokra. Az intézményvezető szerint sikerül úgy felépíteniük a koncepciót, hogy a magyar nyelv és irodalom, matematika, honismeret és természetismeret is beleférjen majd a rendhagyó tanórákba. A nyári iskolát szeretnék néptáncos-foglalkozással és táncházzal lezárni.

A projektbe bekapcsolódó iskolaigazgatók egyetértenek abban, hogy kár lett volna kihagyni ezt a lehetőséget, de mindenképpen kell hozzá a szülők és a pedagógus kollégák akarása is. Elmondható, hogy az összes mátyusföldi iskola megkapta azt a pénzösszeget az oktatási tárcától, amelyet a nyári iskola megszervezésére megpályázott.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/31. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.