2023. október 16., 16:30

A népdalgyűjtő és a jó Isten esete – Ág Tibor Napokat tartottak a Zoboralján

Nyolcadik alkalommal tartották meg az Ág Tibor Napokat a Zoboralján. A rendezvény az idei évtől a Csemadok országos rendezvénye lesz.

img_9012
Csodás népviseletek bűvöletében a nyolcadik Ág Tibor Napokon

A rendezvény alapötletét Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezete elnöke adta, aki Katona István néprajzossal közösen szervezte meg az első Ág Tibor Napokat a Csemadok alapszervezetek bevonásával, annak tiszteletére, hogy a néprajzkutató sokat gyűjtött a Felvidéken, Zoboralján is. Katona István szakmailag támogatja a rendezvényt, amely az idei évben egy széles összefogás eredménye. A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából az idei Ág Tibor Napok főszervezője a gímesi alapszervezet volt, akik együttműködtek Gímes község önkormányzatával, a Feszty Árpád Művelődési Parkkal, a Zoboralja Múzeummal valamint a Nyitra Megyei Művelődési Központtal.

img_8793
Csodás népviseletek bűvöletében a nyolcadik Ág Tibor Napokon

A kétnapos rendezvény visszaemlékezéssel és gálaműsorral kezdődött. Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnökének megnyitója után Neszméri Tünde, a Csemadok ifjúságért felelős elnökségi tagja tartott ünnepi megemlékezést. Kifejtette, az Ág Tibor Napok az idei évtől a Csemadok országos rendezvénye.

Ág Tibor a Csemadok munkatársa volt, hiánypótló munkát végzett, olyan gyűjteményt hagyott ránk, amelyből a hagyományőrző csoportok a mai napig merítenek, és bízunk benne, hogy még nagyon sokáig használják majd”

– hangsúlyozta Neszméri Tünde.

Kovács László tanár évtizedekig dolgozott együtt Ág Tiborral. Amikor a Zoboralján éltek feleségével, akkor az itteni gyűjtéseknél segített is. Ezekből a közösen megélt történetekből hallott a közönség jó néhányat a történész előadása során.

Az egyik történet egy zsérei adatközlővel esett meg. Egy délután Ág Tibor megállt Kovács Lászlónál és mondta, hogy már fölvett egyszer Elgyütt Ilona nénitől egy balladát, de a befejezése nem tetszik neki, ugyanis mindkét alkalommal más volt a befejezés. El is mentek Ilonka nénihez. Amikor odaértek, nem volt otthon senki más, csak a néni unokája. Az unoka mondta, hogy a nagymama a templomban van. Kovács tanár úr megkérdezte: mit csinál ilyenkor a nagymama a templomban, hát szentségimádás van, mondta az unoka. Felmentek a templomhoz, hiszen Ág Tibor csak kérdezni akart valamit, az csak gyorsan meglesz. Kovács László bement a templomba, csak „öregasszonyok“ voltak ott,  még viseletben, hiszen a történet szerint még az 1970-es évek elején jártunk. Kovács László letérdelt Ilonka néni mögé, és mondta neki: itt van Ág Tibor tanár úr és csak szeretne kérdezni valamit.

Ki is jött, viseletben volt, olyan sokszoknyásban. Megállt a templom kapuban, vagy ajtóban, Tibor ott állt, és köszönt neki, igen szépen, kezdett neki beszélni, de Ilonka néni valami olyasmit mondott: most szentségimádás van, nekem ott kell lennem. Maga szerint mi a fontosabb a jó isten vagy maga? Tibor mondta, hogy a jó isten, Ilonka néni erre fogta magát, megfordult és visszament a templomba“

– mesélt Kovács László.

img_8663
Csodás népviseletek bűvöletében a nyolcadik Ág Tibor Napokon

A programban felléptek Varga Vivien és Varga Viktória, akik népdalokat adtak elő, az ő dédmamájuktól is többen és sok népdalt gyűjtöttek. Utánuk következett a a Vétessék ki szóló szívem című ballada összeállítás a zoboralji hagyományőrzők előadásában, amelyet a Nyitra Megyei Művelődési Központ égisze alatt állítottak össze. Felléptek az alsóbodoki, a csitári, a gesztei és a nagycétényi csoportok, valamint Holcz Ilona, Sándor Marianna és Csámpai Boglárka. Utánuk következtek az Ág Tibor Zenetanoda növendékei, Bencz Zsolt, Bencz Levente és Katona István Vajk. A műsor végén fergeteges előadást látott a közönség a 2013-ban alakult ipolysági Sendergő Néptáncegyüttes és a szintén ipolysági Húros Banda előadásában.  Nekik köszönhetően a néző végigbarangolhatták a Felvidéket, hiszen az itt gyűjtött dallamokból és táncokból állították össze műsorukat.

A műsor végén Bencz Margit köszönetet mondott minden fellépőnek és a nézőknek is.

Jövőre ismét megszervezik az Ág Tibor Napokat, aminek Tibor két gyermeke, Zsóka és Zoltán is nagyon örültek, akik az előző évekhez hasonlóan idén is eljöttek megnézni a műsort, örömmel tölti elő őket, hogy édesapjuk emlékét a Zoboralján is őrzik.

img_8777
Csodás népviseletek bűvöletében a nyolcadik Ág Tibor Napokon

A program október 15-én szentmisével és tanulmányi kirándulással folytatódott. Az érdeklődők Fehér Sándor professzor, helytörténész segítségével barangolták be a Nyitrai járás érdekességeit.

Ág Tibor 1928-ban született Pozsonyban. Zenetudományi és bölcsészeti tanulmányait a pozsonyi Komenský Egyetemen végezte. Kutatásai a népzenére, azaz népdal- és balladagyűjtésre irányultak.Első néprajzi gyűjtőútját Takács András néptáncgyűjtővel tette meg 1951 decemberének utolsó és 1952 januárjának első hetében. Útjuk során Kodály Zoltán, Manga János és Arany László zoboralji népdalgyűjtő útját követték, kiegészítve Martossal. Ág Tibor 1953-tól szlovákiai magyar művészegyüttesek tagja, majd vezetője és tanára lett. 1967-től a Csemadok Központi Bizottságának zenei szakelőadója volt. Csehszlovákia magyarlakta területein több ezer dallamot gyűjtött össze, amelyek többsége a Csemadok adattárában található. 1968-ban megszervezte a Tavaszi szél vizet áraszt… című országos méretű szlovákiai magyar népdalvetélkedőt. A mozgalom ma is él, voltak olyan évek, amikor több mint 5000 énekes-szereplő vett részt a megmérettetésben.Ág Tibor munkásságáért számos rangos elismerésben részesült. Zenei közleményei és tanulmányai az Irodalmi Szemlében, a Hétben, a Népművelésben, a Néprajzi Közleményekben és önálló kötetekben jelentek meg.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.