2024. május 4., 20:00

A múlt segítségével építeni a jelent

Játszva tanulás, tudásmegosztás, hagyományközvetítés, remek hangulat – tavaszi kurzussal folytatódott az Aranykút tanfolyam Füleken. A leendő és gyakorló pedagógusok és érdeklődők számára meghirdetett tanfolyam a Rakonca Egyesület szervezésében, a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia, és a SZMPSZ Losonci Területi Választmánya közreműködésével valósult meg. Ezúttal Nógrádból, Gömörből és az Ipoly mentéről érkeztek a résztvevők.

 

A múlt segítségével építeni a jelent
Galéria
+2 kép a galériában
A résztvevők megtanulták a palóc vidék népdalait, gyermekjátékait.
Fotó: Varga Norbert

A szervezők szerint a világ felfedezését először önmagunk megismerésével kell kezdeni. Erről szól az Aranykút kurzus, hagyományismereti foglalkozásokat, jó gyakorlatokat mutatva a palócokról a palócoknak, minden alkalommal más-más aspektusból.

A tanfolyam házigazdája és oktatója ismét Varga Lia pedagógus és néptáncoktató volt, aki szerint kulcsfontosságú a néphagyományok hiteles átadása. Hangsúlyozta, mivel magát a néphagyomány tanítását holisztikus megközelítésben szeretné átadni, minden képzésen kiemeli, hogy az egyes témakörök szorosan összefüggenek, a dallam, a ritmus, a szöveg, a mozdulat, illetve a hozzájuk kapcsolódó népszokás, jeles nap, rítus vagy egyéb alkalom komplex elsajátítása nélkül nem lehet hitelesen átadni ezeket az ismereteket.

– A találkozás öröme, a tudásszerzés igénye volt az alapja annak, hogy az eddig négy alkalommal megrendezett Aranykút képzésen részt vevő pedagógusok és szülők ismét jelentkeztek a kurzusra. Az újonnan érkezettek a néphagyomány átadásának komplex módjával, a tanórákba való beemelésével ismerkedhettek meg.

A törzsvendégeknek számító résztvevők pedig az eddigi ismereteiket leporolva, frissítve és bővítve újabb népdalokkal és népi játékokkal, illetve azok átadásának módszertanával gazdagodtak – emelte ki Lia.

A múlt segítségével építeni a jelent
Fotó:  Varga Norbert

 

 

Ez alkalommal hangsúlyosabb szerepet kapott a ritmus és a mozgáskészség fejlesztése, a testtudatosság, a testséma megerősítése. Mindezt persze a palóc régió páros táncainak alaplépéseire és alapmozgására építve.

– A különböző játéktípusok tanítása során a gyermek képességeit és készségeit is fejlesztjük, ezen a mezsgyén haladva igyekeztünk egy-egy fejlesztési területhez több konkrét játékot kapcsolni. Mivel a Palócföld játéktára kifogyhatatlan, a mindennapi oktató-nevelő, fejlesztő munka során játékos formában tudjuk megtámogatni az adott kompetenciát a saját régiónk néphagyományaiból mazsolázva – mondta.

 

A Palócföld gazdagsága

Varga Norbert szervező, folklórkutató szerint a Palócföld hagyományos kultúrájának gazdagságát talán fölösleges bizonygatni, hiszen táji, etnikai és kulturális jellemzői és jellegzetességei okán a magyar nyelvterület egyik sajátos régiójaként említi számos tudományos és népszerűsítő kiadvány.

– A teljesség igénye nélkül csak néhányat említenék a számos lehetséges közül: a zárt ë hang használata; a gömöri tűzálló edények; az áttört faragású bútorok; a honti igricek; a gyermekijesztőként funkcionáló „kókó”; a lányok virágvasárnapi kiszehajtása; a vasvári verbunk; Mátraverebély-Szentkút szakrális aurája; a szinte falvanként változó népviselet; a megannyi egyedi változatot hordozó monda- és mesehagyomány; a más vidékekhez mérten változatos fej- és hajviselet; s nem utolsósorban a számos archaizmust őrző pásztorkultúra. Akkora hagyaték, hogy egy életen át lehet belőle gazdálkodni, meríteni, továbbadni. Mert a miénk. A hagyományközvetítés mellett a képzés másik fontos alappilére a pedagógiai szempontú alkalmazás. Fontos, hogy a képzésen részt vevő pedagógusok megtanulják, hogyan lehet a tananyaggá formált néphagyomány segítségével készséget, képességet, kompetenciát fejleszteni. A múlt segítségével építeni a jelent – emelte ki a szakember.

A tanfolyam iránti igény folyamatos, hiszen az ötödik kurzusra 30 jelentkező érkezett. Vannak visszajárók és újak, nyugdíj előtt álló pedagógusok és középiskolások, óvónők, tanítónők, szülők és a művészetoktatásban tevékenykedők. Egy dolog viszont jellemző: mindenki nő. Így a jövő egyik kihívása: a képzés koedukációja, véli Varga Norbert.

 

Tiszta forrásból táplálkozva

A képzés során a pedagógusok az eddig tanultak gyakorlati megvalósításáról számoltak be, megosztottak egymással egy-egy jó gyakorlatot, vagy az adódó nehézségeket boncolgatták. Vannak, akik tanórákon alkalmazzák az egyes gyerekdalokat, játékokat, míg mások a napköziben, vagy a tanórák közti szünetekben játszanak, és akad olyan is, aki színpadi környezetben, koreográfiába ágyazva mutatja be őket. Deák Szőke Lucia harmadszor vett részt a képzésen. Mint mondta, egykori táncosként a képzés gyakorlati része, tehát a tánc és ének felelevenítése volt hasznos számára.

– Fontosnak tartom, hogy a népi hagyományokat elméleti szempontból is ismerjem, bővítsem a tudásomat e téren, s továbbadhassam a gyerekeimnek. A kurzuson hasznos didaktikai tippeket is kaptunk, amelyeket jelen pillanatban itthon tudok alkalmazni, mert ugyan van pedagógiai képesítésem, nem vagyok gyakorló pedagógus. A kisfiammal mondókázunk, bizonyos játékokat, dalokat pedig a kislányommal szoktunk énekelni, játszani – nyilatkozta.

Mák Szvorák Emőke a pedagógusi munkájában tartja fontosnak, hogy az egyes ünnepkörökhöz kapcsolódva megtanítsa a gyerekeknek a vidék népdalait és gyermekjátékait.

– Mivel húsz évig néptáncoltam, közel áll hozzám a néphagyomány, ám ezen a képzésen teljesen más oldalról közelítettük meg. Módszertani szempontból foglalkoztunk a népdalokkal és a népi gyermekjátékokkal, hogy hogyan tudjuk beépíteni azokat az egyes tanórákba, iskolai tevékenységekbe, és milyen kompetenciákat tudunk fejleszteni általuk a gyerekeknél. Az órák közötti szünetekben és a napköziben alkalmaztam néhány gyermekjátékot a tanultakból. A gyerekek nagy örömmel fogadták és gyakran kérik, hogy ezeket a játékokat játsszuk – hangsúlyozta Emőke.

Máté-Borbás Orsolya szerint a népi kultúra ismerete és alkalmazása ma már ritka kincsnek számít.

– Ahogy a jelentkezésemkor is fogalmaztam, szomjazott a lelkem a tiszta forrásból bugyogó néphagyomány iránt. Lia és Norbi szakmaiságának köszönhetően nemcsak tudást, de módszertant, ötleteket, megoldásokat is kaptunk a népi kultúra egyes elemeinek a mindennapokba való beépítéséhez. Hogy ne csak megőrizzük és ápoljuk múltunk hagyatékát, hanem a modern hétköznapok igényeihez igazodva alkalmazni is tudjuk népi kultúránk kincseit – hangsúlyozta.

A szervezők tervei szerint a következő kurzus az ősz folyamán indul, és fejben már össze is állt a program. Mivel a képzés díjmentes, az anyagi forrást hazai pályázat útján biztosítják. Azt remélik, hogy addigra elbírálásra kerülnek a kisebbségi kultúra támogatását szolgáló pályázatok, és kiderül, meddig ér a takarójuk.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/18. számában.

 

 

 

a-resztvevok-megtanultak-a-paloc-videk-nepdalait-gyermekjatekait2-foto-varga-norbert
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.