2025. július 23., 15:32

A múlt őrzői

Nemrég a MúzeumCafé muzeológia magazin különdíjával ismerték el Máté Tímea és Barczi Gyula szakmai munkáját, a díjat az elmúlt évtizedben a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeumban végzett tevékenységükért, a betléri Andrássy-hagyaték példaértékű gondozásáért ítélték oda. A két díjazottal beszélgettünk az elismerésről, a múzeumok világáról, Krasznahorka várának felújításáról.

Máté Tímea, Barczi Gyula
Fotó: Kiss Attila

Barczi Gyula 2014 és 2018 között vezette a betléri múzeumot. Igazgatósága alatt az intézmény jelentősen bővítette szakmai tevékenységét, a látogatószám 130 százalékkal nőtt, új kiállítóterek és raktárak jöttek létre, valamint megszületett a krasznahorkai vár felújításának projektje. Részt vett a leendő krasznahorkai állandó kiállítás tervezésében is. Máté Tímea 2018 és 2024 között irányította a múzeumot. Vezetése alatt indult el a vár felújítása, sikeres hazai és nemzetközi intézményi együttműködéseket valósított meg, valamint a koronavírus-járvány időszakán is átkormányozta a múzeumot. A két díjazott közösen több mint tíz látványos időszaki kiállítást hozott létre Betlérben, amelyeket százezrek tekintettek meg, hazai és külföldi látogatók egyaránt.

Mint elmondták, nagy örömmel fogadták ezt a fontos szakmai díjat, amely azt mutatja, hogy Magyarországon elismerik az elmúlt tíz évben Betlérben és Krasznahorkán végzett munkájukat. Ugyanakkor keserű mellékíze is van a dolognak, mert rávilágít, hogy mindezt itthon mennyire nem értékelik. Pontosabban a nagyközönségtől itthon is sok pozitív visszajelzést kapnak, a Szlovák Nemzeti Múzeum, illetve a kulturális tárca vezetése viszont inkább fékezi a munkát, akadályokat gördít az útba. 

Jó példa erre a krasznahorkai vár, ahol öt évnek kellett eltelnie, hogy megkezdődhessen… Nem maga a munka, hanem a felújítás megtervezése.

Krasznahorka vára
Krasznahorka vára
Fotó:  Fábián Gergely
Ez az öt év, ez folyamatos harc volt. Napi szinten kellett meggyőzni a minisztériumi embereket és a nemzeti múzeum vezetőségét arról, hogy Krasznahorka egy rendkívül fontos műemlék, nem elég csak kicserélni a tetőt, hanem helyre kell állítani, másképpen kell felújítani, mint '89 előtt"

– mondja Barczi Gyula. Hozzátette, a helyzetet tovább nehezítették a folyamatos személycserék a fontos pozíciókban, a döntéseket nem szakmai, hanem politikai és ideológiai szempontok alapján hozták meg.

Az első pozitív változás 2017-ben történt, amikor létrejött a Szlovák Nemzeti Múzeumban egy műemlék-felújításra szakosodott csapat. Erdélyi Róbert vezetésével nekiláttak a krasznahorkai felújítás megtervezésének. Ezzel párhuzamosan a várban folytak az előkészítő munkák, az előző felújítás során az ablakon kiszórt építési hulladék eltávolítása, a nedvesedéssel kapcsolatos problémák elhárítása, a falak kiszárítása, a különféle régészeti feltárások, kutatások és más munkák.

– Minden egyes folyamathoz szükség volt közbeszerzésre, rengeteg papírmunkával járt. Ha közben új emberek jöttek a minisztériumba, akkor kezdhettünk mindent elölről. Előbb nem akartak szóba állni velünk, aztán azt mondogatták, mindent rosszul csinálunk, majd lassan rájöttek, hogy nem olyan rossz az elképzelésünk, de közben teltek a hónapok, évek. Eközben egyezségre kellett jutnunk a faluval is a vár alatti rész kapcsán, hogy ott is indulhasson a munka. Közben zajlott a műtárgyak restaurálása, szakmai feldolgozása is"

– magyarázza Máté Tímea. 

Eredeti állapotába 

Időközben elkészült a felújítás módszertana. Az elképzelés az, hogy a várat a tizenkilencedik század végi, huszadik század eleji állapotába állítják vissza, ahogyan az Andrássyak használták, családi múzeumként. Ez volt az első múzeum a Felvidék, a mai Szlovákia területén. A villámcsapás miatt részben leégett, majd a helyreállított várban Andrássy György (1797–1872) létesített 1857-ben családi múzeumot, amelyet később a nagyközönség előtt is megnyitottak. Az 1900-as évek első éveiben a várat ismét felújították, ekkor nyerte el azt a formáját, amelyet, remélhetőleg belátható időn belül, ismét láthat majd a közönség.

A 2012-es tűzvész egyben lehetőséget is adott, hogy újragondoljuk a helyzetet, visszahozzuk a várból és történelméből, amit még lehet, és ezt a kor követelményeinek megfelelően prezentáljuk a jelennek. Van ugyanis egy fantasztikus sajátossága. Az alsó és a középső várban be lehet mutatni a tizenkilencedik századi múzeumot, a felső várban pedig egy kortárs, új koncepció alapján berendezett múzeumot lehet létrehozni. A kettő kiegészíti egymást, találkozik a múlt és a jelen"

– magyarázza Barczi Gyula.

Máté Tímea és Barczi Gyula
A díjazottak
Fotó:  Kiss Attila
A felújítás nagyon összetett

A vár felújítása körüli bonyodalmakkal már többször foglalkoztunk lapunk hasábjain, ezekbe részletesebben most nem megyünk bele. Annyit azonban érdemes megjegyezni, hogy az alsó és a középső várnak, illetve a vár alatti résznek az idén el kellett volna készülnie. Erre most már esély sincs, a kivitelező nem tudja befejezni. Így továbbra is kérdéses, mikor léphetik át az első látogatók a vár kapuját.

A felújítás egy komplex művelet, amely során nemcsak magára a várra kell gondolni, hanem annak viszonyára is a tájban. Gondolni kell azokra, akik gyalog jönnek, akik személyautóval vagy autóbusszal, az utóbbi kettő számára külön-külön parkoló áll majd rendelkezésre. Ezektől el lesz különítve a szabadidőzóna, ahol a büfék, a játszótér, az információs központ kap helyet. És akkor magáról a várról még nem is beszéltünk. Az első és a második várudvar, valamint az úgynevezett zwinger, vagy párkány ingyenesen látogatható lesz, itt kap majd helyet egyebek mellett a büfé és az ajándékbolt.

Az alsó és a középső várban, beleértve a Franciska-emlékmúzeumot, a kápolnát és a kriptát is, maradna meg az eredeti, a tizenkilencedik századot, az Andrássyak idejét idéző hangulat. A felső várban jön majd létre az úgynevezett Schatzkammer, vagyis kincseskamra, a legértékesebb műtárgyakkal, amelyek mindegyike külön figyelmet érdemel, a Franciska-múzeum egyes kiemelt darabjaival, új vitrinekkel, modern technológiákkal. Olyan tárgyakat válogattak össze, amelyek párjukat ritkítják, nehezen találni hasonlókat nemcsak az országban, de Európa-szerte és a nagyvilágban is. Itt helyeznék el a múzeum textilgyűjteményének – amely a híres Metropolitan Múzeum gyűjteményével vetekszik – legérdekesebb darabjait is, ruhákat, lábbeliket, kesztyűket, legyezőket, használati tárgyakat.

Drága? 

Rámutatnak, a kritikusok azzal vádaskodnak, hogy drága, túl van árazva a felújítás. 

Az összköltségvetés nem haladja meg a 40 millió eurót. Ebben benne van minden, a restaurálás, a múzeum a komoly, drága vitrinekkel, meg minden, ami a vár alatt van, úttal, kereszteződéssel, parkolókkal, büfékkel, információs központtal együtt. Negyven millió. Az oroszvári kastély, amit egy fázisban újítanak fel és könnyen megközelíthető, autópálya, vasút mellett van, az 110 millió euró. A Szlovák Nemzeti Galéria felújítása, gyűjtemények és tárlatok nélkül, 80 millió volt. Tehát kérdem én, mi van túldrágítva Krasznahorkán?"

– teszi fel a kérdést Barczi. 

Úgy véli, a mostani helyzetben talán az lenne a legjobb, ha befagyasztanák az egész felújítást, amely most úgyis megakadt, és akkor indítanák újra, ha ismét szakemberek állnának a szaktárca, illetve az érintett intézmények élén. 

"Nem kell, hogy mi legyünk azok. De jöjjön szakember, aki tényleg ismeri, szereti és tiszteli ezeket a dolgokat. Aki nem hoz káros döntéseket, aki nem ront a helyzeten. Mi hajlandók vagyunk együttműködni. Üljünk asztalhoz, beszélgessünk. Párbeszéd nélkül nem fogunk előre mozdulni."

Azt látják az egyik legnagyobb problémának, hogy nem a megfelelő emberek, nem szakemberek kerültek döntéshozó pozícióba. Pontosabban lassan már nincs, aki döntsön. A betléri múzeum megbízott igazgatója visszaadta a felhatalmazást, ami erre feljogosította volna, a hozzáértő embereket is elüldözték az intézményből.

Ami Betlérben történt, az erős hatással volt rám, elöntött szomorúsággal, de valamiképpen haraggal is, mert az elmúlt tíz évben tényleg szó szerint mindent beleadtunk. Sokat dolgoztunk, és jól csináltunk, fantasztikus csapatot hoztunk össze, időszaki kiállításokat csináltunk, intézményi kapcsolatokat építettünk, nem csak itthon, külföldön is. Én nagyon szerettem ott dolgozni. Aztán az ember azt kapja, hogy tolvaj, maffiózó meg uzsorás"

– mondja Máté Tímea hozzátéve, nem hagyja annyiban a dolgot, nem engedi, hogy a sárba tiporják a kollégái és az ő nevét.

Egyúttal rámutat, a betléri nem egyedi eset, más, a nemzeti múzeum alá tartozó intézményekben is hasonló praktikákat alkalmaznak, koholt vádakkal próbálják befeketíteni az ott dolgozókat. A betlériek felemelték ez ellen a hangjukat, máshol egyelőre hallgatnak.

A betléri Andrássy-kastély
Fotó:  Fábián Gergely
Lassan változik a szemlélet 

A problémáknak az lehet az egyik oka, hogy az illetékes intézmények, illetve azok, akik a döntéseket hozzák, nem kezelik helyén a gondjukra bízott emlékeket, nem érzik át azok fontosságát.

Barczi Gyula szerint a második világháború, majd a szocializmus időszaka, illetve hagyatéka rendkívül pusztító volt a kastély- és vármúzeumok számára. Úgy véli, hatalmas szakadék van a huszadik század történései, valósága és aközött, ahogyan ezekre ma a társadalom tekint.

Itt az ideje szembesülni azzal, hogy a Beneš-dekrétumok által elkoboztak vagyonokat csak azért, mert valaki magyar vagy német volt. Keveset beszélünk arról, hogy a nemzeti múzeum vagy a nemzeti galéria legfontosabb gyűjteményei ebből a korszakból, az 1945–1948 közötti időszakbók származnak. A történelmet nem tudjuk helyrehozni, viszont a mi hozzáállásunkat a történelemhez, azt helyre kellene tenni. Szerencsére az utóbbi húsz évben volt lehetőség arra, hogy a szlovákiai egyetemeken felnevelkedjen egy olyan generáció, mind a történészek, mind a művészettörténészek soraiban, akik objektíven szeretnék nemcsak látni, de feldolgozni is a szlovák múltat, mindennel, ami hozzá tartozik. Én azt hiszem, hogy mi Betlérben ezt a vonalat képviseltük, ebbe az irányba indultunk el. Ez egy nagyon fontos és járható út"

– mondja Barczi Gyula.

"Ez a nemzeti identitásról is szól. Nem utolsósorban, az ilyen épületekben, múzeumokban, mint a betléri kastély vagy a krasznahorkai vár, rengeteg olyan tárgy van, amelyek különféle személyiségekhez kötődnek, amelyekhez mindenféle történetek kapcsolódnak. Ezek ismerete nélkül nem lehet ezt a szakmát művelni" – teszi hozzá Máté Tímea.

Megjelent a Magyar7 2025/28. számában.

Megosztás
Címkék