A megyéről beszélni kell
A helyhatósági és megyei választások előtti hetekben számos lakossági fórumot tartottak a gömöri településeken, ahol bemutatkoztak a megyei képviselők és képviselőjelöltek, valamint beszámoltak elért eredményeikről és felvázolták további elképzeléseiket. Ezeket foglaljuk össze az alábbiakban.

Cziprusz Zoltán Besztercebánya megyei képviselőtől megtudtuk, hogy
a Rimaszombati járásban több mint 35 helyszínen valósult meg lakossági fórum, amelyeken átlagban 20-50 ember vett részt.
Újdonságként, sok helyen egy vándormozi keretében filmvetítést is tartottak, amely iránt szintén nagy volt az érdeklődés. Az ilyen rendezvények alkalmával lehetőségük nyílt a bemutatkozásra és a most záruló választási ciklusban elért eredmények ismertetésére.
Auxt Ferenc megyei képviselő, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) volt járási elnöke örömét fejezte ki, hogy a mostani megméretésnek nem külön pártok listáján vágnak neki, hanem összeált egy csapat és a Szövetség zászlója alatt sikerült egyesíteni az erőket.
– fejtette ki.
Elmondta, hogy a lakossági fórumok során próbálják egy kicsit bemutatni a megyét, beszámolni a sikerekről és a kudarcokról, ugyanakkor az is fontos, hogy meghallgassák az itt élők véleményét, javaslatait, meglátásait.
– fejtette ki Auxt.
A jelenlegi képviselők egyetértenek abban, hogy a legnagyobb áttörést az útfejlesztés területén sikerült elérni. A lakosság körében is ez rezonál a legjobban, leginkább ezt értékelik az emberek, mutatott rá Auxt Ferenc.
Cziprusz hozzátette, hogy
az útfelújításra szánt források egy igazságosabb képlet alapján lettek szétosztva, amelynek során figyelembe vették, hogy milyen állapotban van és mikor volt utoljára felújítva egy adott szakasz.
Ebben a tekintetben főként a megye déli részein található másod- és harmadosztályú utak voltak elhanyagolva. A Rimaszombati járás területén mintegy 100 km útszakaszt újítottak fel 8 millió euró értékben, amivel a többi járással szembeni tetemes lemaradás jelentős részét sikerült behozni, ám bőven maradtak még felújításra váró szakaszok a következő évekre is.
A Bátka és Rakottyás között található közúti híd lezárása rávilágított, hogy mekkora problémát okozhat egy forgalmas útszakasz lezárása és a forgalom elterelése. Itt ugyan – állami fenntartású – első osztályú útról van szó, de a megye fenntartása alá tartozó utakon is található több rossz, vagy veszélyes állapotban lévő híd. Ezeknek a felújítása is megkerülhetetlen lesz, hogy ne alakuljon ki hasonló bonyodalom, mint amit a Rimaszombat és Tornalja közötti főút Bátka–Füge szakaszának lezárása okozott.
Cziprusz Zoltán szerint
a gazdasági megszorítások miatt nem várnak egyszerű évek a megyei közgyűlésre, minden bizonnyal jóval kevesebb pénz fog jutni az utakra, ezért a meglévő forrásokat észszerűen kell beosztani.
Ilyen helyzetben pedig kétszeresen felértékelődik az erős magyar érdekképviselet.
Az infrastrukturális fejlesztések terén további előrelépésnek számít, hogy a napokban megkezdődött a Rimaszombat és Poltár közötti kerékpárút megépítése. Az egykori vasút nyomvonalán haladó kerékpárút első szakasza 7,7 km hosszú, Poltárt és Cserepes községet köti majd össze.
A megyei önkormányzat a munkálatok összegét 2,2 millió euróra becsüli, amelyből 1,6 milliót uniós támogatásból finanszíroz.
A tervek szerint a kerékpárutat már jövő nyáron igénybe vehetik a kerékpárosok, s az első szakasz átadását követően folytatnák a megépítését egészen Rimaszombatig.
Szintén ebben a ciklusban készült el a Jéne–Susa közötti határátkelőhely tervdokumentációja. A két települést földes út köti össze, amelyen keresztül azonban 16 km-rel rövidebb az út Ózdra, mint közúton a bánrévei határátkelő felé. Az új átkelő nagyban segítené a térségben élők mobilitását és könnyebbé tenné a munkavállalást az észak-magyarországi régióban.
Mag Fodor Enikő megyei képviselőjelölt úgy véli, hogy minden határon átnyúló összeköttetés megteremtése fontos. Projektmenedzserként szeretné elősegíteni, hogy a megye és a területén működő önkormányzatok minél nagyobb számban kapcsolódjanak be az Interreg pályázatokba. Ezenkívül a két szomszédos megye gazdasági szereplőinek és vállalkozóinak kapcsolatépítését is fontosnak tartja, ami közvetlenül is hozzájárulhat a gazdaság élénkítéséhez, illetve a munkahelyteremtéshez.
Kiemelte, hogy
jó visszhangra talált a magyar képviselők által beterjesztett gyermektábor alap, amelynek köszönhetően mintegy száz nyári tábor megvalósítását sikerült támogatni.
Sok kérelem érkezik be a gyermekek táboroztatásán kívül a helyi civil szervezetek és az önkormányzatok különböző kulturális rendezvényeinek, családi programjai-nak kisegítésére. Itt nem kell nagy összegekre gondolni, ugyanakkor az adott szervezeteknek nagyon sokat jelentenek, ezért továbbra is szükség van a folyósításukra.
Mag Fodor Enikő mellett új megyei képviselőjelöltként indul a választáson Vavrek István pedagógus. Matematika szakos tanárként a Rimaszombati Kereskedelmi Akadémián tanít, ahol megtörtént, hogy a megadott kvóta szerint 25 diákkal nyithattak volna osztályt, de mivel csak 11 magyar elsősük volt, így a fennmaradó helyek kárba vesztek, nem tudták átadni őket más intézményeknek.
Erre szeretne kidolgozni egy „sémát”, amely segítségével a magyar diákok számára fenntartott helyek nem vesznének el, hanem átcsoportosítanák olyan szakokra, amelyek iránt nagyobb a kereslet.
Továbbá szükségesnek látja az ösztöndíjprogram reformját, amely két fő kritériumként a tanulmányi átlagot és a hiányzást venné figyelembe.
– számolt be Juhász Péter megyei képviselő.
Juhász hangsúlyozta, Besztercebánya megyében sikerült elérni, hogy egyenrangú partnerként kezelik a Szövetséget.
– emelte ki.
A Losonci járás megyei képviselője Csúsz Péter szintén ezt az elmúlt ciklust tartja a legjobbnak, a legeredményesebbnek az elmúlt 20 évben.
– mutatott rá Csúsz Péter.
