A Mécsvirág színpompás szirmai
A Csemadok naszvadi alapszervezete mellett tíz évvel ezelőtt alakult Mécsvirág Irodalmi Kör lelkesen végzi önként vállalt misszióját: többnyire nemzettudat-erősítő verseket fűz csokrokba, amelyekkel szívesen örvendezteti meg a magyar költészet hazai és külföldi híveit. Jubileuma alkalmából a közösségkovács csoport vezetőjével, Csontos Erzsébettel beszélgettem.

Két nyugdíjas, Oriško Klára és Patasi Mária 2015 januárjában azzal a céllal alakított irodalmi kört, hogy megismertessék egymással kedvenc verseiket. Egyetlen férfiként csatlakozott hozzájuk a Martosról származó volt naszvadi diák, a fél évszázadnyi csehországi tartózkodás után hazatért Vecsey Lajos, aki a sokáig méltatlanul mellőzött, üldözött és tiltólistán szereplő papköltő, Mécs László (1895–1978) verseit ajánlotta a figyelmükbe. Kiválasztottak tizenötöt, és Tóth Teréz pedagógus felkészítette a kör tizenkét tagját a nyilvános szereplésre A Vadócba rózsát oltok című összeállításukat Becse Szabó Ilona operaénekes dalokkal színesítette, a Mécs László életútját bemutató összekötő szöveget Vecsey Lajos ismertette. A nézők pozitív visszajelzéseinek hatására – a költő egyik verséből kölcsönözve – felvették a Mécsvirág nevet.
A Mécs László-összeállítással később nemcsak a Felvidéken és az anyaországban, hanem a svájci és a csehországi magyarok körében, harminc helyszínen arattak nagy sikert – mondta el lapunknak Csontos Erzsébet, aki Oriško Klárától 2019-ben vette át a kör vezetését.
A Naszvadról 1968-ban Svájcba disszidált, és az ottani magyarok kulturális életének egyik motorjává vált B. Szabó Péter 2017-ben meghívta őket Zürichbe és Bázelbe. Ifjú tagjuk, a Fölszállott a páva tehetségkutató verseny egyik döntőse, Szabó Julcsi népdalénekes a zürichi magyar nyelvű szentmisén dalolt is.
Párhuzamosan a Mécs-összeállítással egy emlékműsort is készítettek a helyi magyar alapiskola fiatalon elhunyt, kiváló pedagógusának tiszteletére.
– Felkészítőnk, Tóth Teréz és mi is példaképnek tartottuk Bauer Ferencné Kürthy Katalin pedagógust. Halálának 40. évfordulója alkalmából Petőfi Sándor és Arany János verseiből állítottunk össze emlékműsort, amelyet 2015 decemberében mutattunk be. A szentmisével is egybekötött eseményen tiszteletét tette a három Bauer fiú: az azóta elhunyt Győző, az ismert gyógyszerkutató, a Csemadok volt országos elnöke, valamint Balázs és Ferenc, s alapítványt hoztak létre a legeredményesebb helyi magyar tanulók jutalmazására. Azt, hogy kezdeményezésünkre minden tanév végén Bauer Katalin-emlékplakettben és az alapítvány anyagi támogatásában részesülnek az arra legérdemesebb gyerekek, a Mécsvirág eddigi legnagyobb eredményének tartjuk.
Jelenleg bő egy tucat tagjuk élteti a kört, s mivel Vecsey Lajos 2023-ban elhunyt, ezért nélküle folytatják a missziót.
– Nemrég Dragonits Márta, az összmagyar Ars Sacra Fesztivál kezdeményezője figyelt fel ránk a zsámbéki templomban, biztatására mi is több fellépéssel csatlakoztunk ehhez a szép, szakrális rendezvénysorozathoz. Minden évben különféle versválogatásokkal ünnepeljük a magyar kultúra és a magyar költészet napját, rendszeresen fellépünk a március 15-i, augusztus 20-i, október 6-i ünnepségeken, illetve a jubilánsok köszöntésén. Tizenegy könyvbemutatót szerveztünk; a volt naszvadi kolostorban működő idősotthon lakóit és a nappali foglalkoztató nyugdíjasait, illetve a megbecsültek délutánjainak résztvevőit adventi, anyák napi dalos-verses műsorokkal és vidám jelenetekkel szoktuk szórakoztatni.
A Mécsvirág tagjai kapcsolatba léptek Borka Géza bencés tanár, irodalmár Oslóban élő, 93 éves László fiával, akinek a 130 évvel ezelőtt született Mécs László volt a keresztapja. Kiterjedt magyarországi kapcsolataikra bizonyíték, hogy felléptek a premontrei szerzetesrend csornai rendezvényén, ezért a Gödöllőn épített vadonatúj templomuk tavalyi felszentelésére is meghívást kaptak. Adakoztak a harangjai elkészítésére, és Mécs László sírját is megkoszorúzták.
2017-ben csatlakoztak a Wass Albert Felolvasó Maratonhoz.
– vázolta a közeljövő terveit Csontos Erzsébet. Anyagi okokból nem tervezik jubileumi hanghordozó kiadását, a város által támogatott, Simonics Tibor vezette Csemadoktól csak az útiköltségükre szoktak pénzt kapni.
– Korábban a Mária Rádió felkérésére Apagyi László hangász, a Pátria Rádió részére pedig Ürge Tamás készített hangfelvételeket az előadásainkról. Holop Ferenc, a helyi kultúrház igazgatója egyórás hangfelvétellel állított emléket a Wass Albert Felolvasó Maratonunknak, a magyar költészet napjára készített műsorunkat pedig a Csemadok-klubban Holec Ákos vette fel. Az Ars Sacra Fesztiválra készült hanganyagunk a legnagyobb videómegosztón is megtalálható – mondta el végül Csontos Erzsébet hozzáfűzve, hogy reményei szerint még nagyon sokáig nyílik a Mécsvirág, élteti a magyar szót és erősíti a helyi magyarság nemzettudatát.
Megjelent a Magyar7 2025/5.számában.