A Mátyusföldön kinyílt a Bíborpiros szép rózsa – KÉPEKKEL
A Bíborpiros szép rózsa jegyében gyűltek össze a mátyusföldi és a zoboralji népdalénekesek és hagyományőrző csoportok Vízkeleten az országos népzenei vetélkedő területi seregszemléjére. Számos régióbeli népdalcsoport és egyéni énekes továbbjutott az országos döntőbe.

Bíborpiros szép rózsa címmel tizenharmadik alkalommal kerül megrendezésre a szlovákiai magyar népzenekedvelők és művelők országos seregszemléje, vetélkedőszerű megmérettetése az idén. A vetélkedősorozat célja, folytatva az egykori, mára már fogalommá vált Tavaszi szél vizet áraszt népdalverseny, mozgalom eszméit, országos fórumot biztosítani népdalénekesek és népdalkörök, valamint népzenei hangszerszólisták és zenekarok részére.
A cél a népzenei mozgalom szakmai támogatása, ösztönzése és fejlesztése.
A szakma vélemény-nyilvánításai az egyes fordulók alkalmával visszajelzésül szolgálhatnak a résztvevők számára, megerősítve vagy irányt mutatva további tevékenységükhöz – tudtuk meg Mézes Rudolftól, a Bíborpiros szép rózsát szervező Csemadok Nyugati regionális alelnökétől a mátyusföldi és a zoboralji területi seregszemlén.
A seregszemlét a Kodály 80-as rendezvénysorozat keretén belül tartották meg. Évek óta a mátyusföldi Vízkelet ad otthont a rendezvénynek. A versenyzők népdalokból való összeállítással állnak színpadra, többnyire saját régiójukból származó népzenei anyagokból merítenek.
„Próbáltunk összpontosítani a Felvidékre, a saját régiónkra. Szeretnénk népszerűsíteni és megtartani a népdal szeretetét a legkisebbektől a szépkorúakig. A népzene a népművészetünk csodálatos ága” – nyilatkozta Mézes Rudolf.
A 2023-as mátyusföldi seregszemlére bő egy tucat településről érkeztek csoportok és egyéni énekesek. A hazai Vízkelet mellett Alsószeli, Szenc, Galánta, Pered, Felsőszeli, Egyházfa, Diószeg, Kosút és a zoboralji Alsóbodok települések képviseltették magukat.
Színültig megtelt népi énekesekkel, népzene és hagyomány illatával, bódulatával a rendezvénynek otthont adó vízkeleti kultúrház. Csodálatos volt látni, ahogy az ifjú generáció, a kisiskolások és a kicsivel nagyobb lánykák és fiúk is milyen szívvel-lélekkel vigyázzák és művelik a magyar népdalt, őseik népviseletébe öltözve.
Gyepes Angelika, az alsóbodoki Nefelejcs gyermekkórus vezetője örömmel és mosolyogva mondta, első alkalommal vesznek részt a fesztivál jellegű seregszemlén, és nagyon izgulnak.
– magyarázta Angelika. A zoboralji gyerekek alsóbodoki népviseletben léptek színpadra, a csoportvezető hozzátette, ezek többnyire százéves népi darabok, a családokban öröklődnek.
A Bíborpiros szép rózsa szakmai zsűrijében Bertók Tóth Katalin, énekes, oktató, Keviczky Ödi, népzenész, a Pántlika zenekar tagja és Balogh László népzenész ült. A továbbjutók az országos versenyen vesznek részt alanyi jogon.
