2022. március 15., 20:02

A márciusi ifjak példája kötelez bennünket - KÉPEKKEL

Pozsonyban idén is a Medikus-kertben lévő Petőfi-szobornál került sor az 1848-49-es szabadságharc 174. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésre és koszorúzásra.

Petőfi-szobor
Galéria
+12 kép a galériában
Fotó: A szerző felvétele

A rendezvényen, amelyet a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya, a Csemadok Országos Tanácsa, Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége, a pozsonyi Liszt Intézet és a Csemadok Ifjúsági Tagozata közösen szervezett, szép számban vett részt a pozsonyi és Pozsony környéki magyarság, és immár hagyományosan a szenci magyarok is.

Március 15- Pozsony
Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke
Fotó:  A szerző felvétele
174 évvel a magyar forradalom után ma is ezrek és ezrek kulcsolják össze a kezüket és könnyes szemüket emelik az égre, kérve a Teremtőt, hozza el a világ minden nemzetének a békét és a szerető megbocsájtást”

– mondta az ünnepélyes megemlékezés nyitóbeszédében Jégh Izabella, a főszervező Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke, aki abbéli örömének is hangot adott, hogy megszabadulva a világjárvány miatti szigorú intézkedésektől két év után ismét találkozhatunk ezen a kora tavaszi jelentős ünnepünkön itt, a Medikus-kertben, hogy a forradalmár költő Petőfi Sándor szobránál emlékezzünk az 1848-49-es magyar szabadságharcra, és az elesett honvédek tiszteletére a szobor talapzatán elhelyezzük a kegyelet virágait.

Március 15- Pozsony
Kalmár Ferenc nagykövet, miniszteri biztos tolmácsolta Szili Katalin üzenetét a megemlékezésen
Fotó:  A szerző felvétele

Az eredeti tervek szerint a megemlékezés ünnepi szónoka Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a magyar Országgyűlés volt elnöke lett volna, aki sajnos azonban egy hirtelen jött vírusos megbetegedés miatt nem tudott ma Pozsonyba eljönni. Helyette Kalmár Ferenc nagykövet, miniszteri biztos jött el közénk, hogy Szili Katalin nekünk szánt szavait tolmácsolja.

Március 15- Pozsony
A megemlékezés résztvevői
Fotó:  A szerző felvétele
Én nem csüggedek, csak bizakodom. Bízom a jövőben, hogy a hullámvölgyet felszálló szakasz követi. Avagy, ahogy a reformkorban is mondták: borúra, derű”

– tolmácsolta Szili Katalin szavait a miniszteri biztos, aki a beszéd további részében kitért a Szlovákiában közelmúltban zajlott népszámlálásra is, amely szerint „Szlovákiában a magyar közösség asszimilációja valamelyest lelassult”. Megelégedéssel nyugtázta, hogy egyesültek a szlovákiai magyar politikai pártok, ami ugyan „hosszú küzdelem volt és még nem ért véget, de reméljük, hogy az ősszel esedékes önkormányzati és megyei választásokon a Szövetség meg tudja őrizni az eddigi magyar polgármesteri és képviselői, testületi helyeket és az egységes kiállás új magyar mandátumokat is eredményez majd” – üzente Szili.

Március 15- Pozsony
Németh Imre dalénekes
„Bízunk az ország stabilitásában, bízunk abban, hogy a közép-európai térségben, valamennyi országban, köztük Magyarországon is a kiszámítható biztonság fog győzedelmeskedni. Csak így tudunk érdemben segítséget nyújtani a szomszédos Ukrajnának a mielőbbi béke elérésében”

– fogalmazott az ünnepi szónok. „Örülök annak – hallhattuk a miniszterelnöki megbízott hozzánk küldött üzenetében – hogy Ukrajna EU-s felvételét mind Szlovákia, mind Magyarország támogatja. Bízom abban, hogy a gyorsított eljárás megvalósulhat és elhozza a biztonságot és stabilitást. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy a kárpátaljai magyarság szülőföldjén maradhasson és boldogulhasson, anyanyelvét szabadon használhassa, kisebbségi jogaival közösségként is élhessen.”

Március 15- Pozsony
Metzner Dóra szavalata emelte az ünnepi megemlékezés színvonalát
Fotó:  A szerző felvétele

Szili Katalin ünnepi beszédében említést tett a szoborról is, ahol ünnepelni összegyűltünk. Petőfi Sándor szobra jelképe a közösségi összefogásnak, hiszen mind az 1911-es felállítása, mind a 2003-as megújulása közadakozásból született, az állhatatosság eredménye. Egy olyan sikertörténet, mint az Esztergom és Párkány közötti Mária Valéria híd, mondta. „Ezek fontos mérföldkövei a felvidéki magyarság életének ugyanúgy, mint a Szlovákia és Magyarország közti kétoldalú kapcsolatoknak. Ezt folytatni kell olyan lélektani jelentőséggel is bíró eseményekkel, mint amilyen az óvodák és bölcsődék építése és felújítása, amelyek az elmúlt években megvalósultak a magyar állam támogatásával a magyar közösségek akaratából.”

Március 15- Pozsony
Kalmár Ferenc nagykövet, miniszteri biztos is elhelyezte az emlékezés koszorúját a szobor talapzatán
Fotó:  A szerző felvétele

A márciusi ifjak példája pedig minket is kötelez, mondta, és „minden tehetségünket, akaratunkat és legjobb tudásunkat a közösség érdekében az alkotásra, értékeink megőrzésére, független, szuverén döntésünk vállalására kell fordítanunk” – zárta beszédét Szili.

A megemlékezést Németh Imre dalénekes és Metzner Dóra, a galántai gimnázium diákjának szavalata tette még ünnepélyesebbé.
Március 15- Pozsony
A Szövetség elnöke, Forró Krisztián és alelnökei, Mózes Szabolcs és Sólymos László is elhelyezték a szobornál a kegyelet koszorúját
Fotó:  A szerző felvétele

Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Márvány Miklós, a pozsonyi magyar nagykövetség 1. beosztott tanácsosa, a Liszt Intézet igazgatója Venyercsan Pál, Gyimesi György parlamenti képviselő, Juraj Droba pozsonyi megyeelnök, Pozsony-Óváros polgármestere, Zuzana Aufrichtová, Pozsony megye alelnöke, Ožvald Erzsébet, Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára, a Szövetség párt elnöke, Forró Krisztián és Pozsonypüspöki polgármestere, Pék Zoltán is.

Március 15- Pozsony
Galéria
+12 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.