A magyar–szlovák határsáv helyzete Varga Bence szemével
A füleki származású, jelenleg Budapesten élő Varga Bence tavaly elnyerte a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet Fórum Kutatói Díját. A fiatal kutató az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán végzett, geográfus szakon. Jelenleg az ELTE Földtudományi Doktori Iskola Földrajz–Meteorológia Programjának doktoranduszaként tevékenykedik.

A 27 éves Bence ifjú kora ellenére rendkívül érett gondolkodású fiatalember. Már gimnazista évei során érdeklődéssel figyelte a világban zajló aktuális történéseket. A történelemórákon tanult múltbéli eseménysorozatok, a társadalomtudományi alapismeretek keretében elsajátított politológiai és szociológiai alapvetések, vagy a földrajzórákon hallott globális és regionális folyamatok keltették fel leginkább az érdeklődését, és törekedett a komplex szemléletmód kialakítására. Így az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán meghirdetett földrajz alapszakot találta a számára legmegfelelőbbnek, amelyet követően a geográfus mesterszakot is elvégezte, és belekóstolt a földrajztanári hivatásba is.
Mint elmondta, maga is meglepődött azon, hogy az általa ismert, klasszikus értelemben vett földrajztudomány a mai posztmodern értelemben sokkal tágabb értelmezési kereteket kínál.
Mind szakmai, mind személyes perspektívából izgalmasnak találtam az integrációs folyamatoknak és a kohéziós politikának köszönhetően az egyre inkább hangsúlyossá váló határon átnyúló kapcsolatok kérdéskörét, ezért diplomamunkám során a magyar–szlovák határrégió aktuális kérdéseit, kihívásait és lehetőségeit vizsgáltam. A pozitív visszajelzéseken felbuzdulva úgy döntöttem, hogy kutatói ambícióim tovább kamatoztatom, így 2022 őszén belevágtam a doktori képzésbe – avat be a kezdetekbe a fiatal kutató.
Tanulmányai mellett Bence a munkaerőpiaci tapasztalatai gyarapítása céljából kezdetben a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálatánál végzett tervezői-elemzői feladatokat, majd a Hétfa Kutatóintézet kötelékében ugyancsak több lokális és (transz)regionális fejlesztési projekt háttérmunkálataiban vett részt. Jelenleg is több térség számára készítenek településfejlesztési dokumentumokat, illetve hazai és nemzetközi szintű területi kutatások megvalósításában is közreműködnek.
Mivel doktori tanulmányaim során a magyar–szlovák határtérséget érintő társadalmi és gazdasági folyamatokkal foglalkozom, így a Fórum Intézet jelentősége megkerülhetetlen a témában. Évek óta figyelemmel kísérem a munkájukat, és több ízben is inspirálódtam az intézet nevével fémjelzett kutatások eredményeiből – mondta Varga Bence, aki elnyerte a Fórum Kutatói Díjat.
A Tóth Károly Fiatal Kiválósági Programot tavaly hirdették meg először, amellyel a 30 év alatti felvidéki magyar kutatók szakmai előmenetelét hivatottak támogatni. Az ösztöndíjpályázatot a Fórum Intézet egykori munkatársa, Lelkes Gábor ajánlotta Varga Bence figyelmébe, amit ő maga is kivaló lehetőségnek tartott, ezért élt is vele.
A Covid-19 pandémia hatásainak egyik legmarkánsabb következménye a (különböző léptékű) mobilitáskorlátozásban mutatkozott meg, ami a határ menti térségeket hatványozottan érintette.
A határforgalmi korlátozások jelentős társadalmi és gazdasági kihívásokat eredményeztek, melyek a különböző területi szinteken egyaránt érzékeltették hatásaikat – magyarázta.
Mint mondja Varga Bence, számos megvalósításra váró ötlet és kutatási terv szerepel jövőbeli céljai között. A többi között közreműködött Lelkes Gábor tanulmányának a megírásában, amely a szlovákiai magyarok elmúlt évtizedeinek helyzetét taglalja. Emellett tervez egy közös tanulmányt a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetemmel, valamint önálló kutatásokat vezetne és publikációkat írna.
– Tudományos eredményeimről örömmel referálok különféle hazai és nemzetközi szakmai konferenciák alkalmával, illetve munkám során is számos területi fókuszú kutatáshoz asszisztálok. A legnagyobb célkitűzés a jövőre nézve azonban a doktori disszertációm, kétségkívül az eddigi legnagyobb volumenű kutatói kihívás az életemben, amellyel eddig szembesültem – zárta Varga Bence.
Megjelent a Magyar7 2024/3. számában.