2021. március 14., 11:35

A Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaja

2020 végén jelent meg a lévai Reviczky Társulás újabb, immáron tizenkettedik kiadványa, ami az 1848/49-es Lévai Nemzeti Őrsereg zászlajának és annak másolatának történetébe nyújt betekintést. Az értékes relikvia históriáját a társulás helytörténeti szakosztályának vezetője, Müller Péter ezen kötetén keresztül vázoljuk fel.

Galéria
+1 kép a galériában
Müller Péter és a lévai hölgyek a zászlómásolattal
Fotó: hirek.sk

Ahogy az a pesti forradalom követelései között, az ötödik pontban megtalálható, a magyar nemzet többek között a Nemzeti Őrsereg felállítását is kívánta. Azzal a céllal, hogy a szuverén Magyarország állampolgárainak szavatolhassa a személyi- és vagyonbiztonságot, illetve hogy garantálva legyen általa a haza belső békéje. Az elképzelések alapján a Nemzetőrségnek is nevezett Nemzeti Őrsereg karhatalmi testületként leginkább a helyi rendfenntartó szolgálatot látta volna el.

Mint az a Müller Péter jegyezte kiadványban is fellelhető, a lévai régió nemzetőrei 1848. április 9-én Mohiból indultak Bars vármegye székhelyére, Aranyosmarótra, hogy másnap, a megye egyéb területeiről érkező nemzetőrökkel közösen – az ottani uradalmi kastély előtt bemutatott istentisztelet keretein belül – letegyék az esküt:

Két századba, egy lovasságiba és egy gyalogságiba szerveződtek. Szakmáry Alajos őrnagy, Csernák György százados, Fischer Andor hadnagy és Sántha Ágost pap kérték fel a Léván köztiszteletben álló id. Veiger Jánosnét, hogy szervezzen gyűjtést az őrsereg zászlójára. Léva hölgyei lelkesedésének köszönhetően csakhamar 950 pengő forint gyűlt össze e célra.”

A rövidesen négyszáz fősre gyarapodó Lévai Nemzeti Őrseregnek, amely első jelentős feladataként az áprilisi törvények szellemében megtartott helyhatósági választásokon biztosította a rendet, fegyverekre volt szüksége. Az ügyben lépéseket téve küldöttséget indítottak magához Kossuth Lajoshoz.

Az akkori lévai polgármester, Farkas Mihály a 950 pengő forintot további kétszázzal toldotta meg, s a pesti látogatás alkalmával elkészíttette az őrsereg zászlaját, aminek előoldalán a nemzeti címert és a Szent Koronát ábrázolták, s a Lévai Nemzeti Őrsereg felirat is rajta díszelgett.

Mivel viszont a zászló másik oldala üres volt, felkérték a lévai Halasi Andornét, hogy hímezze ki oda Bars vármegye címerét és az 1848-as évszámot.

Így jött el 1848. június 29-e, amikor is a mai lévai főtéren Gyürky László helyi plébános felszentelte a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaját, s egyúttal 435 lévai polgár tette le esküjét immár az őrség tagjaként.

Csak a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlajának felszentelése után, 1848. július 10-én született meg és lépett hatályba a nemzeti őrseregek zászlóinak alakjáról szóló miniszteri rendelet. Ebből is adódik, hogy a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaja mind színezetében, mind méretében (108x117 cm) egy atipikus nemzetőrzászló, ugyanis a fent említett rendelet értelmében készült gyalogsági nemzetőrzászlók fehér alapon készültek, kerületükön nemzeti színű farkasfog díszítést viseltek, s méretük 126x179 cm volt”

– részletezte a helytörténész.

Az őrsereg december 4-én harcban is bizonyíthatott, ugyanis Karl Frischeisen alezredes hadoszlopa – a Szlovák Légióval kiegészülve – betört Észak-Magyarországra. A lévai nemzetőrség tüzérszázada Zsolna és Trencsén térségében is harcolt, de részt vett a Jablunkai-szorosban zajló csatában is.

Tatárik Jánost, a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlótartóját egy ellenséges ágyúgolyó kettészakította. A zászló kihullott a kezéből, és a zászlónak tiszta ezüstből vert lándzsacsúcsa ekkor kettétörött. Ezt utóbb összeforrasztották ugyan, de gombjának horpadása a mai napig is látható”

– idézi fel a Reviczky Társulás kiadványa a Bars hetilap 1897 októberében közölt visszaemlékezését.

A szabadságharc bukását követően a császári csapatok Lévára is bevonultak. Az 1848-as ereklyék őrzését és rejtegetését nem ritkán halállal büntették. A zászló ekkor Farkas Mihály polgármester birtokában volt. Hogy a házukban kutakodó császáriak ne találják meg, a polgármester felesége, Katalin asszony heteken át a derekához övezve viselte azt.

A császári katonák örökösen faggatták a családot, hogy hol a zászló. Farkas Mihályné felelete pedig mindig csak az volt: Keresd német!”

– áll a kiadványban. A németek keresték is, eredménytelenül…

Férje 1853 nyarán bekövetkezett halála után özvegye, Sodró Katalin Léván élt tovább három gyermekével, majd 1877-ben az akkor már Szombathelyen élő legidősebb fiához, Farkas Istvánhoz költözött. Egy évvel később, az asszony halála után a zászló őrzője a magyar királyi pénzügyőri biztosként tevékenykedő fiatalember lett.

1891. augusztus 20-án, a rémuralom éveinek lecsengését követően, illetve a kiegyezés után Pesten a Vigadóban egy országos méretű 1848-as ereklyekiállítás nyílt. Ennek felhívására Farkas István elküldte a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaját. Az 1881-től 1944-ig Léván megjelenő Bars hetilap pesti tudósítója lett figyelmes az ereklyére, amelynek hazahozatala érdekében lépéseket is tett.

A Vasvármegye 1897. novemberi lapszámai szerint – amelyeket szintén idéz a Müller-féle kiadvány – végül Bódogh Lajos lévai polgármester-helyettes (Novotny Imre városi ügyész és Holló Sándor lapszerkesztő társaságában) megérkezett Szombathelyre, hogy hazahozza a zászlót. A háromtagú lévai küldöttség meg is jelent Farkas István lakásán, ahol megtörtént az ereklye átadása, illetve átvétele. A házigazda a következő mondatokkal adta át a relikviát:

Vegyék ezt tőlem és adják át köszöntésem mellett Léva város polgárainak, akik neveljék gyermekeiket hazaszeretetben, hogy ha majd eljövend az az idő – mert el fog jönni – amikor hazánkon ismét keresztül hangzik a »Talpra magyar hí a haza«, sorakozzanak e vérrel keresztelt szent jelvény alá, s védjék azt meg, mint apáink tevék.”

A zászlót Léván a városháza tanácstermében helyezték el, s ünnepélyesen először 1898. március 15-én, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 50. évfordulója alkalmából mutatták be. Az ünnep apropóján a lévai hölgyek a zászlóhoz három szalagot készítettek.

Amikor 1902-ben felépült Léván az új városháza, a zászló is átkerült oda; a főjegyző dolgozószobájában kapott elhelyezést. A zászlót éveken át nem fenyegette veszély, 1918 novemberében azonban a cseh légiók fokozatosan megkezdték a mai Szlovákia katonai megszállását. Az akkori lévai főjegyző, Klain Ödön visszaemlékezése szerint a zászló ekkoriban Léva város főjegyzői szobájában volt elhelyezve egy üvegezett szekrényben. A cseh megszállás során, amikor a lévai városháza körül már szuronyos cseh csendőrség és katonaság járőrözött, sikeresen kimenekítették onnan a zászlót. Id. Tokody Istvánnak, az akkori tanügyi és gazdasági tanácsnoknak a fia, ifj. Tokody István a ruhája alatt a teste köré csavarta azt, így távozott az épületből. Az ereklyét megőrzés céljából a 48-as párt korábbi lévai elnökének, Levatich Gusztáv ügyvédnek adták át. A zászlót sokáig az unoka kispárnájába rejtve őrizték. 1929. március 15-én éppen Levatich Gusztáv unokája, Szabó Aranka volt az, aki a zászlót ugyancsak a dereka köré csavarva átmentette azt Magyarországra, ahol a Bars-vármegyei Egyesületnek adta.

Léva az I. bécsi döntés értelmében 1938. november 10-én újra Magyarország része lett. A Bars-vármegyei Egyesület elhatározta, hogy ünnepélyes keretek között visszaadja Léva városának a bujdosó zászlót. A MÁV különvonata – a Bars-vármegyei Egyesület hétszáz tagjával egyetemben – december 4-én délelőtt érkezett meg Lévára. A Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaját a Lévai Városi Múzeum állandó tárlatán helyezték el, a városháza első emeletén.

A zászló szerencsésen túlélte a második világháborút is, majd az ötvenes években a lévai várépületekben újrainduló lévai Barsi Múzeumban került kiállításra, annak is az ún. Kapitány Épületében. Ennek állaga 1982-re annyira megromlott, hogy a tárlatot és az egész múzeumot ki kellett költöztetni a felújítás idejére. Ekkor a zászló a múzeum ideiglenes depozitumaiban, úgymint a lévai volt piarista rendházban, majd a felsőszecsei volt református elemi iskola épületében kapott elhelyezést”

– fogalmazta meg Müller Péter, aki arról is értekezett, hogy a felújítási munkálatok után 2001-ben megnyílt Barsi Múzeum állandó kiállításának anyagai között a Lévai Nemzeti Őrsereg akkorra már sérült zászlaja nem kapott helyet.

Novákné Mezőlaky Margaréta, a lévai Barsi Múzeum régész-történésze volt az, aki mindent megtett a zászló megmentése érdekében. Magyarország Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pályázatot hirdetett a határon túl működő, a magyar kultúra tárgyi és dokumentumemlékeit őrző múzeumok számára. A Barsi Múzeum pályázott is, s a nemzetőrségi zászló restaurálására 800 ezer forintot kapott. A felújítást Soňa Poórová textilrestaurátor végezte el. A zászló 2003 elejére gyönyörűen megújult. 2003. május 22-én Hagyományok és értékek cím alatt nyílt meg a Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma első állandó tárlata, amiben a kölcsönkért lévai zászló is helyet kapott. A mai napig a pozsonyi Brämer-kúria Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumába lépve a 48-as Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaja fogadja a múzeumlátogatókat.

Sok lévainak csalódást okozott, hogy a felújított zászló nem került vissza a lévai Barsi Múzeum állandó tárlatára, s hogy a mai napig nem lévai, hanem pozsonyi múzeumban tekinthető meg. Ez a tény vetette fel a zászlómásolat elkészítésének ötletét, hogy a Lévai Nemzeti Őrsereg zászlaja, ha másolat formájában is, de Léván legyen, s közkinccsé válhasson. Kosztolányi Magdolna és a Lévai Magyar Asszonyok Ligájának tíz hölgye elhatározta, hogy elkészíti a zászló lobogórészének másolatát.

Relikviánk értékét tovább fokozza, hogy 172 éves létezéséből hatvanhárom éven át az üldöztetés, negyvenöt éven keresztül a mellőzés jutott neki osztályrészül, s csupán harmincöt olyan év adatott életében, amikor a zászló fontossága és emlékezete élt a lévai köztudatban”

– hangsúlyozta Müller Péter, aki nemcsak a korabeli helyi, illetve országos lapokban megjelent írásokból, hanem a lévai és a nyitraivánkai levéltárakban őrzött hivatalos levelekből és Léva város tanácsának jegyzőkönyveiből is idéz.

Ezeknek a kutatásoknak meghatározó élménye volt számomra, hogy Budapestről Tokody Éva és Törökbálintról Rusznyák Péter személyében a zászló 1919-es megmentőinek leszármazottaival is sikerült kapcsolatba kerülni. Megható, hogy családjaik emlékezetében a mai napig él egy 48-as lévai zászló megmentésének története”

– tette hozzá.

1849-ben, a szabadságharc katonai leverését követően a honvédzászlók többségét a győztesek szerezték meg. A császári hadsereg birtokába került mintegy nyolcvan honvédzászlót szinte kivétel nélkül elégettek. A cári intervenciós csapatok nyolcvannyolc honvéd- és nemzetőrzászlót zsákmányoltak. 1941 januárjában a szovjet kormány felajánlotta Magyarországnak, hogy visszaadja a 48-as zászlókat. A budapesti Hadimúzeumba így került vissza ötvenhat zászló, amivel az intézmény zászlógyűjteménye huszonháromról hetvenkilencre gyarapodott. A második világháború végén a Hadimúzeum zászlógyűjteménye, köztük hatvanhárom 1848-as lobogó a Vörös Hadsereg birtokába, majd Moszkvába került. Az 1941-ben visszakapott ötvenhat zászló közül tizennyolc a második világháború során elveszett. 1948. április 4-én a szovjetek kétszázhárom zászlót visszaadtak. Az így visszakerült hetven szabadságharc-korabeli zászló közül hatvanegy volt 1848-as honvéd csapattestzászló és öt nemzetőrzászló.

Somogyvári Gyula már 1941-ben hangot adott véleményének, mely szerint ezek a hazatért hadilobogók nem egyszerű hadijelvények:

Nagyanyáink egy harcos nemzedék legszebb álmait, a győzelem és a szabadság álmát hímezték rájuk. Ezek a zászlók fájdalmas kudarcoknak voltak a tanúi, de láttak világraszóló csodákat is. Látták, hogyan alakul át egy békés szántóvető nép haragos, szilaj tengerré, fegyelmezett hadsereggé, hogy megküzdjön a zászlókra írt eszményért: a Szabadságért.“
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.