2021. március 6., 18:52

A lelkünket is karanténba zárták

Felnőtt életünk közel egyharmadát a munkahelyünkön töltjük. A vírus terjedését meggátolni hivatott intézkedések azonban egy pillanat alatt megváltoztatták mindannyiunk életét, a munka, az oktatás és a szórakozás mikéntjét.

Az Erdélyi János iskola bejárata.
Fotó: Archívum

Vannak, akik az eddiginél is többet kénytelenek vállalni, mások megváltozott körülmények között folytatják a munkájukat, de szép számmal akadnak közöttünk olyanok is, akik (jobb esetben) kénytelenek egy időre felfüggeszteni a munkavégzést, vagy (rosszabb esetben) elveszítették az állásukat. Az alábbiakban három bodrogközi hölgy nyilatkozik, hogyan telt az utóbbi egy évük.

Soha nem tudjuk az emlékezetünkből kitörölni

Gerenyi Andrea főnővér a királyhelmeci kórház sebészetén. Mint mondja, a járvány első hulláma idején bezárták az egynapos sebészetet, a felvett betegeket pedig különszobákban helyezték el. Csak akkor mehettek át az osztályra, ha 24 óra után is negatív lett a tesztjük. A szobákat is úgy alakították ki, hogy megtartsák a betegek közötti kellő távolságot. Amikor december 21-én a királyhelmeci kórházban megnyílt a Covid-osztály, új időszámítás kezdődött az életé-ben.

Azóta minden második napon ott teljesít szolgálatot, közben hétvégenként a teszteléseken is helytáll.

"A Covid-osztály valójában három részből áll" – mondja Andrea. "Az elsőben három lélegeztetőgép működik. Tizenegy betegnek tudunk oxigénterápiát biztosítani, míg 6 ágyon általános ellátás folyik. Az itt dolgozó csapatba a kórház vezetősége igyekezett a legügyesebb nővéreit és orvosait beválasztani. Sajnos, szinte folyamatosan telt házasak vagyunk, miközben a körzeti orvos javaslatára naponta átlagosan 10-12 új páciens jelentkezik a Covid-osztály mellett működő rendelőben. Ezeket a betegeket kivizsgáljuk és ellátjuk. Azok, akiknek teszteredménye pozitív, ám a tüneteik nem súlyosak, otthoni karanténba kerülnek. Sajnos, sokan közülük idővel visszatérnek, mert romlik az állapotuk. Harminc éve dolgozom az egészségügyben, és mindig a betegek szeretete és tisztelete motivált. Amit azonban most élünk meg, az olyan borzalom, amit soha nem tudunk az emlékezetünkből kitörölni. Amikor a beteg levegőért könyörög a tekintetével, az lelkileg az erős embert is megviseli. Mi tagadás, nehezen élem meg a sok tragédiát. Értetlenül állok a vírusszkeptikusok előtt, akik még mindig képtelenek felmérni a helyzet súlyosságát. Szívesen végigvezetném őket az osztályon, nézzék, mi zajlik, és ébredjenek fel."

Már az iskolakerülőknek is hiányzik az iskola

Szunyog Simon Tünde szlovák nyelvet, történelmet és testnevelést tanít a nagykaposi Erdélyi János Alapiskolában. Az előző tanévben március 16-ától június végéig online oktattak. Bár az új tanév ismét a jelenléti oktatással indult, október közepén kénytelenek voltak visszatérni a távoktatáshoz, ami a mai napig tart.

sz
Szunyog Simon Tünde
Fotó:  Archívum

"Korábban mindenki értett az oktatáshoz. Most azonban a szülők is megtapasztalhatják, hogy mégsem olyan egyszerű a pedagógus munkája. Iskolánk igazgatónője, Fazekas Lídia a távoktatásban részt vevő minden pedagógus számára biztosította a tárgyi, illetve a műszaki feltételeket, hogy a tanítás zökkenőmentes legyen. Mondok Szilvia kolléganőnk hívta fel a figyelmünket egy remek programra, amelynek Redmenta a neve. Olyan feladatlap-készítő alkalmazás, amely megkönnyíti és gyorsabbá teszi az oktatók munkáját. Kezelése egyszerű. Legnagyobb előnye, hogy ha a gyerek kitölti a pedagógus által elkészített feladatlapot, a program azonnal kiértékeli, és szembesíti őt a tudásszintjével. Sajnos, a hátrányos helyzetű gyerekek ezt a programot nem tudják letölteni, velük a messenger segítségével tartom a kapcsolatot, és telefonon látják a feladatsort. A program által azonnal kiderül a gyerekek felkészültségi szintje, ami arra is ösztönzi őket, hogy felelősségtudatot érezzenek a rendszeres tanulás iránt."

Az is megfigyelhető, hogy egy-egy osztályon  belül a gyerekek, látva egymás eredményeit, motiválttá válnak a tanulásban.

A kevésbé aktív diákok szégyellik, ha rosszul teljesítenek, tehát a program által nyújtott lehetőség egyértelműen segíti a tanulás folyamatát. Mi nagyon megszerettük, és szívesen alkalmazzuk. Az online oktatásnak köszönhetően a gyerekek megtanulták pozitív dolgokra is  használni az internetet. Az online oktatásból ugyanakkor nagyon hiányzik a személyes kapcsolat, valamint a könyv és annak illata. Az internetes tanítás személytelen, a jelenléti oktatást nem tudja pótolni, miközben a pedagógustól jóval több munkát kíván. A gyerekek is nagyon hiányolják egymás társaságát. Ma már az iskolakerülő diák is boldogan jönne az iskolába. Október közepétől nem volt alkalmam találkozni a tanítványaimmal, az osztályommal. Olyan jó lenne  újra örülni egymásnak!

Különösen a kisvállalkozók isszák a levét

Csonka Szabó Valéria egy magánvállalkozó papír- és írószerboltjában eladó. 2006 óta dolgozik itt, azóta mindössze egy alkalommal hiányzott egy műtét miatt. A koronavírus először a múlt év márciusában kényszerítette a tulajdonost arra, hogy bezárja a boltot. A főnökük nem bocsátotta el a két alkalmazottját, a fizetésük 80 százalékát akkor is megkapták.

csonka
Fotó:  Csonka Szabó Valéria

Azután májustól újra dolgozhattak, majd decemberben, karácsony előtt ismét bezártak, s azóta otthon vannak.

"Családi házban lakom, ahol mindig bőven akad munka, ennek ellenére nagyon szeretnék már újra dolgozni. Hiányoznak az emberek. Úgy érzem, hogy a kisvállalkozókat jobban sújtják az intézkedések, mint a multikat. Mi mindig becsülettel fertőtlenítettünk, csak három vevő lehetett egyszerre a boltban, mégis be kellett zárnunk. A multi boltjában hemzsegnek az emberek, de azt senki sem ellenőrzi. Különösen azok a kisvállalkozók szenvednek hátrányt, akik bérleti díjat is kénytelenek fizetni úgy, hogy hónapok óta nincs bevételük.  Nagyon várom már a változást, mert hiányzik a munkám. Jó kis kollektíva vagyunk, a főnökünk korrekt ember, szeretünk együtt dolgozni."

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.