2022. március 14., 16:41

A legtöbb Ukrajnából érkező menekült tovább utazik innen

Továbbra is nő az Ukrajnából érkező menekültek száma. Nagyobb városainkra is óriási nyomás nehezedik emiatt, Kassa főpolgármestere már a múlt héten jelezte, hogy megfelelő állami koordináció, hatékony támogatás, tájékoztatás és menedzselés híján a város már nem bírja a rá nehezedő nyomást. Pozsony, a fővárosi önkormányzat szerint, egyelőre megbirkózik a helyzettel, kérdés azonban, hogy meddig.

Főpályaudvar, infopont
Fotó: Facebook

Matúš Vallo főpolgármester a közösségi oldalán arról tájékoztatott, hogy a főpályaudvaron az ukrajnai menekültek számára fenntartott várótermek mellett egy további sátrat is felállítottak a bejárat mellett a menekültek fogadására, és az állomás közelében egy másik területet is előkészítettek, ahol szükség esetén gyorsan felállítható egy újabb nagy befogadóképességű sátor több száz főnek, hogy a rendkívül megerőltető utazás után melegben és biztonságban várakozhassanak a támogatás- és információnyújtásra.

A közösségi hálón azonban sok panasz is elhangzott az utazni kívánó vagy kényszerülő szlovákiai polgárok részéről.

A legtöbben arra panaszkodtak, hogy az egyébként is szűkös, fővároshoz méltatlan főpályaudvar épületében mozdulni sem lehet, aki hosszabb ideig kénytelen várakozni egy-egy csatlakozásra, esélye sincs leülni, mert mindenütt menekültek vannak.

Vallo szerint azonban a főváros igyekszik minden tőle telhetőt megtenni a rendkívüli helyzetben annak érdekében, hogy a rászoruló embereken segítsenek. 

„A főpályaudvaron már több mint 10 000 Ukrajnából érkező embernek segítettünk. A legtöbben, akik ma vonattal jönnek az állomásra, vagy közvetlenül a határról busszal hozzák ide őket, nem maradnak itt tovább utaznak más európai országokba” – fogalmazott a főpolgármester.

Mint az a három Odesszában tanuló háború elől menekülő vietnámi diák is, akik forrásunk szerint Budapestről Prága felé tartottak a gyorsvonaton, ahonnan Németországba szerettek volna továbbjutni.

Többször is telefonáltak Ukrajnába a Pozsonyból Prágába vezető utam során, ukránul beszéltek, és fotókat is mutattak a telefonunkon Odessza bombázásáról”

– mondta a forrásunk.

A főpolgármester szerint egyelőre az Ukrajnából Pozsonyba érkező embereknek csak kis része, mintegy 10-15%-a marad a szlovák fővárosban. A járási hivatal a múlt hét óta mintegy 1000 ember elszállásolását koordinálta, akik keresztülmentek a főpályaudvaron felállított támogatási ponton – vagy közvetlenül állami létesítményekben, vagy pedig a városrészek, illetve a város által biztosított szálláshelyeken, de magánlétesítményekben is, sőt bizonyos esetekben közvetlenül a lakosok által a lakóházaikban biztosított szállásokon. Vallo szerint az első kapcsolati pontnak és a főpályaudvaron nyújtott segítségnek köszönhetően már közvetlenül a menekültek Pozsonyba érkezésekor megtudhatjuk, mire van szükségük, vagy hogy csak átmenetileg maradnak-e Pozsonyban.

Napi szinten egyeztetjük a tevékenységünket az egyes városrészekkel és a járási hivatallal, amely a védelemért és a válságkezelésért felelős”

– mondta a főpolgármester, hozzáfűzve Pozsony egy weboldalt is létrehozott, amelyen minden alapvető gyakorlati információ és segítségnyújtási lehetőség megtalálható.

Információs anyag és szálláshelyek egy helyen 

Andrej Doležal közlekedési miniszter mai sajtótájékoztatóján elmondta, tárcája információs anyagot készített elő az ukrajnai menekültek számára Szlovákia alapvető közlekedési folyosóit illetően, amelyben a tovább utazni szándékozó menekültek tájékoztatást találnak többek közt arról, hogyan lehet a legegyszerűbben eljutni Prágába, Bécsbe vagy Budapestre innen. Ebben az anyagban információk vannak továbbá arról is, hogy a gyorsforgalmi utak és az autópályák az ukrán illetőségűek számára ingyenesek (a miniszter szerint remélhetőleg a kormány és a parlament rábólint erre).

A tárcavezető elmondása szerint zöld és kék korridorokat alakítottak ki a menekültek számára attól függően, hogy Szlovákia csak tranzitország-e a számukra, vagy egyelőre tanácstalanok, és nem tudják, hova szeretnének menni.

Egy további korridort pedig azok számára, akik célirányosan jöttek ide, hogy a hozzátartozóikkal vagy az ismerőseikkel találkozzanak Pozsonyban. A miniszter szerint Nagymihályban egy nagykapacitású befogadóközpontot is létesítettek a kék korridorba sorolt menekültek számára, ahol átmenetileg megpihenhetnek, és eldönthetik, mit szeretnének tenni: maradni vagy továbbmenni.

A közlekedési tárca a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetségével együttműködve olyan információs rendszert is kidolgozott, amely az ukrajnai háború elől menekülők szállásfoglalására szolgál.

A Bookio rendszer minden állami létesítményt, valamint bejegyzett szállodát és vendégházat tartalmazni fog. Azt ígérik, az információs rendszer a szállodai üdülésfoglalási alkalmazásokhoz hasonlóan fog működni, ennek köszönhetően folyamatosan naprakész információkkal rendelkezünk majd a Szlovákia-szerte elérhető szálláskapacitásokról.

Minden állami szálláshely benne lesz a rendszerben, de regisztrálhatnak rá a szolgáltatásaik nyújtásában érdekelt szállodák, panziók vagy szállók is. Ezt az alábbi weboldalon tehetik meg, mondta a miniszter.

A szállást közvetlenül a nagymihályi és a homonnai információs pontokról koordinálják a tárca, valamint a belügyminisztérium és a ZMOS képzett munkatársai.

Ők biztosítják a szállást egy meghatározott létesítményben, gondoskodnak a foglalásról és minden fontos információval ellátják a menekülteket. Az információs rendszer nem nyilvános, a szállásokat az infoközpontokból (nagy kapacitású központokból) koordinálják, amelyek éjjel-nappal működnek.

A szállásadóknak lehetőségük lesz szállás- vagy étkezési díjat kérni a lakóktól. A szálláshely profiljában azonban egyértelműen fel kell tüntetni ennek a díjnak az összegét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.