2024. szeptember 16., 16:03

A kultúra apostolai egymás között

A Csemadok baráti találkozóra hívta külhoni társszervezeteit, amelyek mind el is fogadták a meghívást. Érkeztek a Vajdaságból, Erdélyből, Muravidékről, Kárpátaljáról, Ausztriából és természetesen az anyaországból is. A találkozó fénypontja egy együttműködési megállapodás aláírása volt egy nagyon különleges helyen.

A kultúra apostolai egymás között
Galéria
+2 kép a galériában
Csoportkép
Fotó: Bokor Klára

Bény felkészülve várja a vendégek érkezését. Felsöpörtek, az utolsó pókhálót is leszedték, előkészítették az asztalt az aláírásra, a népviseletbe öltözött énekesek hangpróbát tartottak. 

Többen a történelmi falfestményeket fényképezzük a tizenkét apostol tiszteletére szentelt körtemplomban, amely a kéttornyú templommal együtt a külhoni magyar értéktár része, sőt, a két történelmi épület a hungarikumok gyűjteményébe is bekerült. A rotunda a 10–11. században épülhetett, különlegessége az épület falába vájt 12 ülőfülke, amelyekben énekléskor különböző hangok képződnek, hogy a templom terében összhangba kerülve, különleges zenei élményt nyújtsanak. 

A vendégek kicsit késve érkeznek Virtről, mert megálltak még a zsitvatoroki béke emlékművénél Dunaradványon. 

A kultúra apostolai egymás között
Bény ősi temploma
Fotó:  Bokor Klára

A templom felé sétálva Rákóczi Annát, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének elnökét szólítom meg. Elmondja, szívesen jött a találkozóra, itt nemcsak a baráti szálak erősödnek, hanem új lelkesedés is elönti a szíveket. Szervezetük a Csemadok indíttatására jött létre rögtön a bársonyos forradalom után. Jelenleg hét városban van egyesületük, fő céljuk a csehországi magyarok összefogása, az anyanyelv, a nemzeti hagyományok és a nemzeti öntudat ápolása és fejlesztése. A Magyar Kulturális Napok mellett szerveznek klubesteket, konferenciákat, táborokat, még bált is. Együttműködnek a prágai és a brünni diákkörökkel, közös megemlékezéseket, koszorúzásokat tartanak.

Prágában hétvégi iskola is működik és napi szinten óvoda. A Magyar Szülők Társulata működteti a Liszt Intézet égisze alatt, de az ő támogatásuk is kiemelt feladatunk

– fűzi az elmondottakhoz az elnök asszony. 

Herbácskó Anita polgármester mutatja be a vendégeknek a templomot, kiemelve, nagyon mély gyökerei vannak a magyarságnak Bény községben. 

A templom megtekintése után a körtemplomba vonulunk. 

Régen a papok, az Úr apostolai ülhettek ezekben a fülkékben, most pedig a kultúra apostolait üdvözölhetjük ezen az egyedi helyen

– fogadja a vendégeket Görföl Jenő, a találkozó egyik főszervezője. Elmondja, a muravidékiekkel való hosszú együttműködésnek megvan az eredménye, a partnerség saját életre kelt, már az ernyőszervezetek nélkül is létrejönnek közös rendezvények és ez is volt a cél. 

A megállapodás évenkénti aláírásával csak új lendületet kap a közös munka. 

Három szervezet – a Csemadok, a Lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet és a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet írtak alá együttműködési nyilatkozatot. A dokumentumot Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, Soós Mihály, a lendvai intézet igazgatója és Takács Ottó, a szlovákiai intézet igazgatója látták el kézjegyükkel. 

A kultúra apostolai egymás között
Az együttműködés nyilatkozata aláírói, Bárdos Gyula, Soós Mihály és Takács Ottó
Fotó:  Bokor Klára

Bárdos Gyula a vendéglátó szerepében elmondta, testvérszervezeteiket a Csemadok megalakulásának 75. évfordulója kapcsán hívták meg. 

A nagy, országos ünnepségek idején nem lett volna lehetőségünk barátilag elbeszélgetni. Itt a közös kirándulás, az utazás alkalmával olyan tapasztalatokat tudunk átadni egymásnak, ami hivatalos látogatások alkalmával nem lehetséges. Meg tudjuk beszélni, hogy lehet eredményesebbé és hatékonyabbá tenni munkánkat és az együttműködést. Erőt merítünk a beszélgetésekből, inspiráljuk egymást. Nagyon régen volt hasonló, sok szervezetre kiterjedő találkozó. Örülök, hogy ez most létrejött és mindenki elfogadta a meghívásunkat

– fogalmazott a Csemadok országos elnöke.

Soós Mihály, a lendvai intézet igazgatója hat éve tölti be ezt a posztot. Elmondta, hogy intézetüket szinte teljes egészében a szlovén állam támogatja. Programokra úgy 230-250 ezer euró támogatást kapnak, amelyből körülbelül 185 programot szoktak megvalósítani, ezekbe az óvodás korúaktól a nyugdíjasokig sokan bekapcsolódnak.

Ennyire szoros együttműködés, mint ami a Csemadokkal kialakult, csak a szomszédos Zala és Vas vármegyékkel van. A jelen hétvégén is zajlik egy találkozó a felvidéki Nagyabony és a muravidéki Radomos között

– emeli ki az igazgató. 

Kepe Lili Soós Mihály előtt volt a lendvai intézet igazgatója. Tőle megtudjuk, a szlovéniai magyar iskolák már 65 éve megszűntek, intézetük megpróbálja ezt a hiányt pótolni – magyar jellegű kulturális, történelmi, földrajzi vetélkedőket szerveznek, báb- és színházi előadásra viszik a tanulókat, vannak irodalmi és szavalóversenyek, nyáron pedig anyanyelvi tábor színesíti a palettát. Ezekbe a rendezvényekbe bevonják nemcsak a helyi, de a felvidéki, a vajdasági, az erdélyi és a magyarországi gyerekeket is, hogy érezzék a Kárpát-medence lüktetését, az összetartozást. 

A szolgálat a kisebbségi sors velejárója

Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke. Még a kezdetekkor, 1992-ben vették fel a kapcsolatot a Csemadokkal, de nincs olyan közvetlen kapcsoltuk a felvidéki szervezettel, mint a muravidékieknek. 

Biztos, hogy nekünk is lendületet tudna adni egy ilyen évről évre megújított megállapodás

– vélekedik. 

A vajdasági tagszervezetek önálló, civil szervezetként működnek, a szövetség ernyőszervezetként van jelen. Mivel a Vajdaságban a magyaroknak van kisebbségi önkormányzata, a kultúra, az oktatás és a tájékoztatás terén jogokkal és hatáskörökkel rendelkeznek. Ez a többi között azt is jelenti, hogy kis létszámú magyar osztályokat is el tudnak indítani. Keresik a fiatalokat, pontosan egy ilyen program kidolgozása folyik most. Az érdeklődők számára módszertani és közösségfejlesztési képzéseket biztosítanak, mert beléjük kell ültetni, hogy a szolgálat a kisebbségi sors velejárója.

A kultúra apostolai egymás között
A vendégek a templom történetét hallgatják
Fotó:  Bokor Klára

     

Sutus Áron kitért arra is, a migráció nagy károkat okozott a szerb–magyar határvidéken, mivel gyakori volt a fosztogatás, a lövöldözés a bandaháború. Tavaly novembertől egy csapásra megszűnt az áradat, teljesen kiürültek a befogadóközpontok, ami nagy könnyebbség nekik. 

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke azzal kezdi, hogy a Csemadokot leszámítva legnagyobb és a legrégebbi szervezet az övék.

1989-ben elsőként alakultunk meg a Kárpát-medencében. Rengeteg problémával kellett szembenéznünk – országváltással, forradalmakkal, háborúval. Az országban 2014-től voltak fegyveres konfliktusok, magyar áldozatokkal. Nekem el kellett hagynom az országot, mert bűnvádi eljárás elé néztem, de a szövetség továbbra is bizalmat szavazott nekem, mint elnöknek. Magyarországról irányítom a szövetséget, ami nem lehetetlen, csak kicsit bonyolultabb. Élünk és dolgozunk, még ezekben a hektikus időkben is jelentősen hozzájárulunk a magyar közösség megmaradásához. Sajnos sokan maradtak külföldön vagy vándoroltak ki, ennek ellenére vannak fiatalok, akik csatlakoznak a szövetségünkhöz. A magyarság a területen egy tömbben él, a kárpátaljaiak a legkevésbé hajlamosak az asszimilációra a többi elszakított nemzetrésszel összehasonlítva

– ecseteli Brenzovics László.  

Bokor Béla Pécsről érkezett a találkozóra. A Határon Túli Magyarságért Alapítvány kuratóriumának elnöke már több mint 30 éve. 

Jócselekedetekre kész emberek gyülekezete az alapítvány, mindenki önkéntes, egy nehéz pillanat, a délszláv háború motiválta a létrejöttét. Akkor a menekülteket fogadtuk, munkát, iskolát kerestünk a számukra, családokat kötöttünk egybe, csomagokat, gyógyszereket vittünk át a határon. Ma már inkább a kultúra terén tevékenykedünk, lehetőséget adunk a határon túli művészeknek a bemutatkozásra, gondot fordítunk arra, hogy megmaradjanak magyar értékeink, mert ezek jelentik a stabil identitást

– sorolja az alapítványi elnök. 

A kultúra apostolai egymás között
Vendégek a rotundában
Fotó:  Bokor Klára

Ebéd után a vendégek megnézték a bényi múzeumot, majd visszatértek az érsekújvári Csemadok-székházba, ahol kötetlen eszmecserét folytattak arról, mi az, ami jól működik és min lehetne változtatni. A baráti találkozón egyértelműen kiderült, a szervezetek egyként vigyáznak arra, hogy a kapcsolatok élők maradjanak.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/37. számában.

A kultúra apostolai egymás között
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.