2021. november 23., 15:01

A (közel)jövő zenéje: Villamossal Ligetfaluba

Pozsony évtizedekig álmodozott a metróról, ami a város büszkesége lett volna… már ha felépül, de csak egy gödör maradt a helyén. Már az 1960-as évek vége felé az előtt a dilemma előtt állt a város, hogy mi legyen a tömegközlekedésével. Ám a metróról csak a ‘80-as években kezdtek el nyíltan beszélni, több javaslat, terv is született, és Ligetfaluban megindult az építkezés. „A pozsonyi gyorsvasút lassan, de biztosan kikerül a tervezőasztalokról a terepre” – ezekkel a bizakodó szavakkal kezdődött 1989 augusztusában egy metróépítésről szóló riport.

 

villamos
Fotó: TASR/AP

A depó Ligetfalu déli részén állt volna, és 1997-ig üzembe kellett volna helyezni az első hat kilométeres szakaszt Lúky városrésztől a Dunáig. 2005-ig egy újabb, mint-egy három kilométeres szakasz került volna átadásra, amely a Dunától a főpályaudvarig vezetett volna. Két év után azonban leállították az építkezést, változott a koncepció, és a város leendő büszkeségéből nem lett semmi, csak a be nem fejezett depó és alagút jelzik a hajdani szándékot.

Metró helyett villamos 

A bársonyos forradalom után módosították a projektet. A város több tervvel is előállt, a többi között egy kisvasúttal is, de végül ebből sem lett semmi. A gyorsvasút koncepciója ugyan megmaradt, de felszíni formában kívánták megvalósítani, mégpedig Pozsonyligetfalu és Pozsony jobb összeköttetésére összpontosítva. A ligetfalui villamosvonal meghosszabbítása jó ötletnek tűnt, már csak azért is, mert a kötöttpályás közlekedést nem befolyásolják a dugók, a villamos kíméli a környezetet, és parkolóhelyeket sem kell keresni a számára. Végül is, ha belegondolunk, Ligetfalu a harmadik legnagyobb város Szlovákiában a maga 130 ezres lakosságával, döbbenetes, hogy nem jár ott már rég-óta villamos.

A tervek szerint a jelenleg megépítendő villamosvonal a már meglévő első szakasz folytatása lenne, amelynek keretében a pozsonyi Öreg hidat is felújítanák.

A nyomvonal az eredetileg tervezett gyorsvasút korridorján halad, mintegy 3,9 kilométer hosszúságban, az elképzelések szerint többnyire zöldövezettel és kerékpárúttal szegélyezve. A projekt részét képezi a kereszteződések megépítése is a keresztirányú utakkal, a vezetékek és szerkezetek áthelyezése, különös tekintettel a közművekre, valamint a Horvát-ág területrendezésére. Az új villamosvonalon összesen hét megálló lesz, és párhuzamosan vele kiépül egy elkülönített kerékpárút is, mivel a fővárosi önkormányzat maximális hangsúlyt helyezett arra, hogy az új villamosvonal a közterület részévé váljon. A kerékpár- és gyalogosutakon kívül gyaloghidak is épülnek a Horvát-ágon, amelyekre külön pályázatot írnak ki. 

Jól hangzó projekt, a gond csak az volt vele, hogy sokba kerül. Az összköltségvetése több mint 90 millió euró, s nyilvánvaló volt, hogy a városi költségvetés nem bír el egy ilyen volumenű építkezést. A megvalósításához szükséges legtöbb forrást az Integrált Infrastruktúra 2014–2020 Operatív Program keretében biztosítanák európai uniós alapokból. Ennek a feltétele azonban, hogy a projektnek 2023 végéig el kell készülnie. 

Lehet, nem sikerül időben kimeríteni az uniós forrásokat?

Mivel a közbeszerzés sokáig húzódott, többen attól tartottak, ha a villamosvonal megépítése ebben a tempóban halad tovább, ezzel a projekttel is úgy jár Pozsony, mint a metróval. A főpolgármester, Matúš Vallo is úgy nyilatkozott korábban, hogy a villamoshálózat építése nagy valószínűséggel csak 2022 januárjában–februárjában indul meg. Idén szeptemberben aztán megolvadtak a jéghegyek, a Közbeszerzési Hivatal befejezte a ligetfalui villamosvonal meghosszabbítására kiírt pályázat ellenőrzését. Így a főváros hozzáláthatott a versenypályázat győztesével, az NS MHD Ligetfalu Szövetség beszállítói csoporttal a szerződés aláírásához, amely szerint az új villamosvonal áfa nélkül 74,5 millió euróba kerül majd. A fővárosi önkormányzat bizakodó, szerinte sikerülhet a villamosvonalat 2023 végéig befejezni.

Andrej Doležal közlekedési miniszter azonban úgy véli, nem biztos, hogy a város képes lesz időben befejezni az építkezést, és kimeríteni az erre a célra elkülönített uniós forrásokat.

A miniszter szerint a projekt társfinanszírozása a következő programozási időszakban más projektek kárára menne. Hasonló aggályoknak adott hangot Veronika Remišová befektetési miniszter is, aki szerint, ha nem sikerül az építkezést a megadott határidőig befejezni, az a fővárosi önkormányzat kudarca lesz.

villamos
Fotó:  TASR/AP

Az önkormányzat szerint azonban nem fenyeget az a veszély, hogy Ligetfalu elveszítené az uniós forrásokat, még abban az esetben sem, ha nem végeznének a munkákkal teljes egészében 2023 végéig. Ha mégis előállna ez a helyzet, az addig megvalósított munkafolyamatok a projekt ütemezésének köszönhetően teljes mértékben finanszírozhatók lennének az uniós alapokból. 

Az elkülönített összeg fennmaradó részét pedig felhasználhatnák más pozsonyi közlekedési projektre. A fővárosnak több mint 200 millió euró értékben vannak olyan előkészített projektjei, amelyek 2023 végéig biztosan befejezhetők. 

Az eredeti forgatókönyvhöz képest a ligetfalui villamosvonal szóban forgó második szakasza egyébként is csak egy hónapot késik. A főpolgármester szerint ezért jelenleg nincs ok a katasztrófa-forgatókönyvekre.  Mivel november 4-én a szerződést aláírták a kivitelezővel, az előkészítés fázisából végre a megvalósítás fázisába kerülhet a projekt. A munkafolyamatok így valamivel korábban – már idén novemberben – megkezdődhetnek, mint ahogyan azt a nyár végén gondolták.

Remélhetőleg tehát sikerül 2023 végéig a teljes villamosvonalat megépíteni, és ezzel dinamikusabbá tenni a főváros közlekedését. Ha ugyanis elkészül az új villamosvonal, a ligetfalui végállomásról 12 perc alatt juthatunk majd el az Öreg hídon át a város központjában lévő Šafárik térre. Azt ígérik, csúcsidőben két-három percenként közlekednek majd a villamosok. Az újonnan kiépített villamosvonalnak köszönhetően akár napi 30 ezer utas szállítása is lehetővé válik majd minden irányban, ígéri a fővárosi önkormányzat.

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2021/46-os számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.