2021. február 7., 20:44

A könyvtárak mint közösségi terek

Idén januárban a járványellenes óvintézkedések betartása mellett végre ismét kinyithattak az ország könyvtárai. A járványhelyzet hatásai régiónk ezen intézményeit is elérték, nemcsak a könyvtárak látogatottságát, hanem adott esetben az olvasási szokásokat is befolyásolva.

Fotó: Kaszmán Zoltán

Az 1907-ben alakult Zselízi Városi Könyvtár, amely 1986-tól a helyi városi hivatal oldalépületében működik, a járvány első hullámában 34 napig, 2020. március 16-a és május 5-e között tartott zárva. Később, az ősz folyamán, majd az esztendő végén egyaránt hét napra zárt be. 

"Az előző évhez viszonyítva csökkent a könyvtárunk látogatottsága. Míg 2019-ben 38 911, addig 2020-ban 35 419 kölcsönzést jegyeztünk be. Ez a szám minden bizonnyal az idei esztendőben sem lesz sokkal magasabb, hiszen a könyvtárak 2021-ben csak január 27-étől nyithattak ki újra" –

feleli kérdésünkre az antikváriumot és könyvkereskedést működtető, továbbá a városi hangszórót is üzemeltető intézmény könyvtárosa, Jana Beníková.

A könyvtáros elmondja, hogy az elmúlt időszakban különösebb változást nem figyelt meg a zselíziek olvasási szokásaiban. Azt azonban kiemelte, hogy az olvasók a korábbiakhoz képest egyszerre több könyvet kölcsönöztek ki a járványhelyzet ideje alatt. Véleménye szerint többen így próbálták elkerülni, hogy az esetleges újabb kijárási korlátozások idején olvasnivaló nélkül maradjanak. Mint elmondja, főleg az idősebb lakosok azok, akik a szóban forgó időszakban sok esetben csak az olvasás útján élhetnek meg kulturális élményeket. 

Látogatóink érdeklődési körében nem tapasztaltunk számottevő változást. Továbbra is leginkább a romantikus regények, a detektívtörténetek és a történelmi regények iránt érdeklődnek, de egyre több főiskolai és egyetemi hallgató informálódik különböző szakkönyvek iránt. Ezeket a kérelmeket a könyvtárközi kölcsönzés szolgáltatását igénybe véve teljesítjük.

- meséli.

A közelmúltban elérhetővé vált a mintegy 1200 állandó olvasóval rendelkező könyvtár új elektronikus szolgáltatása. Az Infogate elnevezésű online katalógus segítségével a regisztrált olvasók otthon is hozzáférhetnek a könyvtár adatbázisához, figyelhetik és lefoglalhatják az olvasandó kötetet, sőt a kikölcsönzött könyv kölcsönzési idejének virtuális módon történő meghosszabbítására is lehetőségük van.

Ami a jelenleg 56 bejegyzett olvasóval rendelkező ipolyviski könyvtár látogatottságát illeti, a járvány ellenére sem mutatott változást az előző évekhez képest. 

"Míg több, eddig rendszeres könyvtárlátogató a vírus miatt személyesen nem merészkedett be a könyvtárba, addig több új beiratkozóval is bővült a könyvtárunk olvasóinak köre. Vannak olyan olvasók, akik heti szinten visszajárnak a könyvtárba, viszont a járvány idején több olvasónál is azt tapasztaltam, hogy ritkábban jöttek, de akkor könyvekkel felpakolva távoztak. Ezáltal ritkábban látogattak el hozzánk, mégis el voltak látva olvasnivalóval" – vázolja fel a helyzetet a helyi könyvtáros, Baka Anita. 

Hozzáteszi, hogy a járványt megelőző időszakban lehetőség volt a nyitvatartási időn kívül is látogatást tenni a könyvtárban, ennek a feltétele az előre egyeztetett időpont volt.

Az előre megbeszélt soron kívüli látogatások a járvány idején megsokszorozódtak. Sok olvasó keresett konkrét köteteket, amelyeket a könyvtárban soron kívül tudtak átvenni, illetve volt arra is példa, hogy a könyvtáros vitte házhoz a kölcsönzött könyveket, illetve hozzá, és nem a könyvtárba hozták el a már elolvasottakat. 

A helyi alapiskola épületében működő, de külön bejárattal rendelkező ipolyviski könyvtárban ugyan a könyvespolcok nagy részét újakra cserélték, még mindig maradtak további lecserélésre váró bútordarabok. 

"A 2021-es tervek között elsősorban a polcrendszer bővítése és az elavultak cseréje áll. Könyvállományunkat mind használt, mind pedig új könyvekkel tovább bővítenénk, természetesen az olvasóink igényeinek figyelembevételével. A fejlesztések a helyi önkormányzat támogatásával valósulnak meg." 

Baka Anitától azt is megtudjuk, hogy 2020-ban hat új beiratkozóval, leginkább diákokkal bővült a könyvtár. Elmondása szerint ők a kedvtelésből olvasott könyvek mellé keresték az iskolai kötelező magyar, illetve szlovák irodalmat is.

2020-ban összesen 314 könyvet kölcsönöztek az olvasók. Ezek közül kimagasló a gyermek- és az ifjúsági irodalom, illetve a krimi tematikájú könyvek. Nagy számban kölcsönöztek világirodalmi és magyar klasszikusokat, történelmi és gasztronómiai köteteket, illetve kortárs szerzők műveit is.

Az alig hatszáz főt számláló Kétyen 2019 őszétől Tankó Gábor vezetésével új helyen, a volt községháza épületében működik a gyereksarokkal és egy csocsóasztallal is gyarapodott intézmény. Az év elején több színes programmal, játék- és olvasóklubbal várták az érdeklődőket, a koronavírus-járvány azonban gátat szabott a 30-35 taggal rendelkező intézmény működésének. 

"A járványhelyzet idején megcsappant a látogatottságunk, sajnos egyre zárkózottabbak lettek az emberek" – mondja Tankó Gábor, majd így folytatja:

Úgy gondolom, a könyvtár nemcsak azért működik, hogy az emberek olvassanak, hanem hogy megtalálják a kapcsolatot egymáshoz, így a közösségi lét fellendítésében is szerepe van, s nem csupán az olvasás tere, de – egyfajta közösségi funkciót betöltve – a beszélgetésé és a játéké is. Ami a járványt illeti, a legborzasztóbb az, hogy az emberek egyre jobban bezárkóznak és elszigetelődnek egymástól, kapcsolatok mennek tönkre. Márpedig az életnek folytatódnia kellene, bár tudom, hogy nem lesz egyszerű az újrakezdés."
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.