2022. február 16., 09:19

A köbölkúti könyvtár felvette Stampay János nevét

A híres kántortanító nevét viseli a helyi alapiskola, a cserkészcsapat és a főutca is, melynek parkjában mellszobra is megtalálható. Nemrég a könyvtár is felvette a nevét emlékezve arra, hogy ő maga is alapított könyvtárat a községben.

Könyvtár Köbölkút
Fotó: Bokor Klára

A névfelvételt Bolya Szabolcs alpolgármester javaslatára egyhangúlag fogadta el a testület. Megkérték Drégely Juliannát, a könyvtár akkori vezetőjét készítsen vagy készíttessen néhány logótervet, amelyekből választott a képviselőtestület.

Köbölkúti könyvtár logója
Fotó:  facebook

Bolya Szabolcs kifejtette, fontosnak tartotta a névfelvételt, megemlékezve úgy is a világhíres kántortanítóról, mint könyvtáralapítóról.

„Jelenleg új vezető áll a könyvtár élén Kunyik Karolina személyében egy olyan időszak kezdetén, amikor nagyon fontos, hogy újra beinduljon a kulturális élet a községben.

A könyvtár már hosszú évek során nem csak a könyvek kikölcsönzésével és újak beszerzésével foglalkozott, de a község közösségi központja is volt. Fontos volt a könyvtár a falu vezetőségének is, és bővült, szépült az évek során, ma professzionális könyvtárként működik, belekapcsolódva a szlovákiai könyvtárak vérkeringésébe. A vírusjárvány előtti időszakban egymást érték itt az író-olvasó találkozók, vetítések, beszélgetések, kiállítások”

– emelte ki az alpolgármester.

Stampay János rövid életútja

Léván született, 1891-ben került Köbölkútra kántortanítónak, és itt tevékenykedett élete végéig. Feladatai nem merültek ki a templom és az iskola körüli munkában, mert tudta, a falu népének a praktikus életben is szüksége van az ő tudására, tapasztalataira. ”A dalárda fellépéseiből szerzett pénzből a templomnak orgonát, az iskolának harmóniumot vásárolt. Elterjesztette a faluban a gyümölcstermesztést, a fanemesítést, kiosztott 3000 oltványt, az utak mentére szederfákat ültetett. Mindezekért miniszteri jutalmat is kapott. Egyszerű, takarékos és ízléses öltözködésre nevelte a község lányait, asszonyait. A gyerekeket selyemhernyó-tenyésztésből is bevételhez juttatta. Tevékenységének rengeteg ága-boga volt. 1914 után megszervezte a hadba vonultak és a sebesültek segélyezését, könyvtárat nyitott. Megírta híres énekes- és imakönyvét. Az imakönyv óriási siker lett. Még életében 42 kiadást ért meg és hárommillió példányban kelt el. A legmagasabb helyekről kapott elismerést: 1902-ben XIII. Leó pápa érdemkereszttel, 1942-ben XII. Pius díszkereszttel jutalmazta” – áll a Magyar Katolikus Lexikonban. .

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.