2020. december 23., 15:44

A kisállat ne legyen karácsonyi ajándék!

A kisállat ne legyen karácsonyi ajándék, sem meglepetés! – üzeni karácsony előtt a Sloboda zvierat (az állatok szabadsága) nevű hazai állatvédő szervezet, amely immár 25 éve gondozza az elhagyott, sérült, rászoruló állatokat, illetve segít abban, hogy otthonra találjanak.

kutya
Fotó: Pixabay

Az állatvédő szervezet az idén is figyelmeztetni akarja az embereket, fontolják meg a kisállatok vásárlását vagy ajándékozását. Számos ilyen „élő karácsonyi ajándék” válik ugyanis megunt teherré, és kerül az utcára vagy az állatmenhelyre az ünnepeket követően, mivel a megajándékozott nem tud, vagy nem is akar róluk gondoskodni. A szervezet ezzel kapcsolatos negatív tapasztalatai azt bizonyítják, hogy a kisállat nem való karácsonyi ajándéknak.

Nem kicserélhető árucikk

A szlovákiai állatmenhelyek egész évben zsúfolásig telítettek. Ennél is nagyobb gond, hogy a befogadott állatok száma gyakran meghaladja az örökbefogadások számát. Csak a pozsonyi Polianky nevezetű állatmenhelyre az év elejétől 2026 talált, kidobott vagy bántalmazott kutyus és cica került, vagy a tulajdonosok általi ellenőrizetlen tenyésztés, vagy a túlszaporodás következményeként. Eközben a pozsonyi állatmenhelyen lakó kisállatok közül csupán 1145-nek sikerült új, szerető otthont találni hazai vagy külföldi örökbefogadások révén.

Pavla Dugovičová, a Sloboda zvierat elnöke hangsúlyozza, hogy az állatok élőlények, amiket nem lehet karácsony után csak úgy másik modellre cserélni vagy visszaszolgáltatni. Az állattartás több évre szóló elkötelezettséget jelent. A szervezet különösen a megajándékozottal való előzetes egyeztetés nélküli „meglepetések” megvásárlásától szeretné eltanácsolni az embereket. Nem szabad kutyust venni a nagymamának, aki aztán láncra köti, vagy olyan kisgyereknek vásárolni kisállatot, aki még nincs felkészülve az ilyen nagy felelősséggel járó feladatra.

Ha azonban egy árválkodó kisállatnak szeretne valaki szerető otthont nyújtani, nem is tehetne ennél nemesebb cselekedetet! Ezt azonban az egész családdal való gondos tanácskozás előzze meg, és legyen egy érett, megfontolt döntés eredménye. A négylábú barát, különösen a koronavírus-járvány okozta nehéz időszakban, igazi terapeutaként is szolgálhat, amely enyhítheti a gazdi magányát. Emellett testmozgásra és játékosságra is ösztönöz, így a mindennapi kutyasétáltatások az egészségünkre válhatnak.

Három fontos kérdés

A Sloboda zvierat azt tanácsolja, hogy mielőtt kisállatot vásárolnánk, három kérdést tegyünk fel magunknak. 1. Van elég időm a kisállatra? Az állat gondozása ugyanis sok időt igényel. A családnak először tisztáznia kell az állattartással kapcsolatos feladatokat: ki fogja sétáltatni, etetni, elvinni az állatorvoshoz vagy a gyakorlótérre? A kutyák és a macskák társas lények, így az egész napos magányt rosszul viselik. A kutyáknak szükségük van a rendszeres sétáltatásra, ráadásul naponta több alkalommal és időjárástól függetlenül. 2. Van elég pénzem a kisállattartásra? A háziállat megvételekor nem elég csak a kezdeti költségekkel számolni. Fel kell készülni a kutya-, a macskaeledel és a felszerelés vásárlásával kapcsolatos több évi kiadásra. Betegség esetén pedig akár több száz eurót is kifizethetünk havonta az állatorvosnak. Emellett az állategészségügyi törvény további kötelezettségeket is ró a kutya- és macskatulajdonosra. Ilyen például a veszettség elleni oltás, az ivartalanítással kapcsolatos intézkedések elfogadása, a kutyák esetében a kötelező csippelés. 3. Gondoskodni fogok a kisállatról élete végéig? Az állatgondozás hosszú távú projekt. A kutyák és a macskák 15 évig, vagy annál tovább is élhetnek. Erre is gondolnunk kell, amikor háziállatot szeretnénk magunkhoz venni.

A Sloboda zvierat emellett kiemelten figyelmeztet arra is, hogy az élő ajándékok iránti kereslet azokat a tömegtermelőket ösztönzi, akik az állatok illegális értékesítéséből akarnak pénzt keresni. Számukra a kisállatok csak árucikket jelentenek. Egyedüli céljuk, hogy minél több kisállat szülessen, azokat pedig minél hamarább eladják a lehető legnagyobb haszonnal. A kölyköket és azok szüleit egészségtelen és rettentő körülmények között tartják pincében, alagsorban, ketrecbe zárva. Nem biztosítják számukra a megfelelő ételt, mozgást, higiéniai és állatorvosi ellátást, szerető környezetet. A vásárló csak később döbben rá, hogy átverték, és nem megfelelő tenyésztési körülmények közt nevelt, beteg állatot adtak el neki, gyakran hamis papírokkal. Az állatvédők szerint mindez nem ellenőrizhető, amíg az állam be nem vezeti a kedvtelésből tartott állatok tenyésztésének kötelező nyilvántartását, és nem kezdi el azok internetes árusításának a szabályozását.

Inkább az örökbefogadás

Az állatmenhelyek régóta igyekeznek felhívni a kisállatok iránt komolyan érdeklődők figyelmét, hogy ne vásároljanak, inkább fogadjanak örökbe kisállatot. Az örökbefogadással ugyanis nemcsak otthont ajándékozunk egy kisállatnak, de egyben az adott menhelyen is felszabadul egy hely egy másik rászoruló számára. Akik segíteni akarnak, de nem tudnak a lakásukban állatot tartani, számukra a virtuális örökbefogadás jelenthet alternatívát. A projekt keretében az adományozók az állatpácienseknek, az idősebb kutyáknak és cicáknak, illetve azoknak az állatoknak segíthetnek, akiknek nincs szerencséjük új otthont találni, ezért hosszú időt töltenek el a menhelyen.

– A tél az állatmenhelyek számára az év legnehezebb időszaka. Emellett lassan egy éve a koronavírus-járvány következményei is sújtanak bennünket. Ezért minden állatmenhely szívesen fogad bármilyen anyagi vagy pénzügyi támogatást, amit jobb minőségű állateledelek és gyógyszerek vásárlására, továbbá bódék szigetelésére, vagy a beteg álla-tok számára fenntartott karanténhelyiségek kifűtésére fordíthatunk – nyilatkozta Pavla Dugovičová.

A Sloboda zvierat elnöke szerint, ha a karácsony a szeretet és a segítségnyújtás ünnepe, akkor megfelelő ajándék lehet akár egy menhely látogatása, vagy annak megsegítése. Az állatmenhelyek szívesen fogadják az önkénteseket is, akik besegítenek a kutyusok sétáltatásánál. Kérdezzék meg a lakóhelyükhöz közeli állatmenhelytől, mire van szükségük, üzeni Dugovičová.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/51. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.