2025. július 10., 11:52

A kézművesség szeretete és továbbadása

Huszonnegyedik alkalommal rendezte meg kézműves gyermektáborát Várhosszúréten a Gömöri Kézművesek Társulása.

 

Kézműveskedés
Fotó: Dávid Nicholas Hundza

A napközis tábor létszáma naponta 55-60 körül alakult. A gyerekek, több csoportban, a délelőtt folyamán két kézműves-foglalkozáson vehettek részt, majd délután még egyen, illetve minden nap egy-egy plusz program várta őket, sportolhattak, lovagolhattak vagy mesét hallgathattak Badin Ádám előadásában. Az egyik nap kirándulni mentek, Gombaszögre, ahol megnézték a barlangot, a kúriát, kipróbálták a gyerekjógát, megismerkedtek a védett növényekkel és állatokkal, például a foltos szalamandrával.

A foglalkozások során kipróbálhatták egyebek mellett az agyagozást, a kosárfonást, a csuhézást, a nemezelést, a szövést, a csomózást és a gyöngyfűzést, de készíthettek szélcsengőt, illetve bőrből és drótból különféle dolgokat – sorolja Nagy Lilla, aki az idén, tizenkilenc évesen, átvette a tábor vezetését, szervezését.

– Ez a tábor a születésem előtt kezdődött, és már anyukám hasában is itt voltam. Aztán amióta az eszemet tudom, táborozó voltam. Hihetetlen élmény volt és egyszerre sokkhatás is, amikor átvettem ezt a tábort. Nagyon szeretem a gyerekeket, jó velük foglalkozni, mert azt az energiát és időt, amit beleteszünk a táborba, a szervezésbe, a programokba, azt ők visszaadják szeretetben. Ez egy óriási élmény, és nagyon élvezem.

Mint mondta, a programot úgy alakítják, hogy a gyerekek a hét folyamán minden kézműves-foglalkozást kipróbáljanak, együtt dolgozzanak, kreatívabbak legyenek. 

Kézműves tábor
Fotó:  Dávid Nicholas Hundza

– Nagyon nehéz feladat lefoglalni a gyerekeket, akiknek a telefonok és mindenféle kütyük miatt egyre kevesebb a figyelmük. Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy megtanulják, miként éljenek a telefonon kívüli világban – mondja Lilla.

A gyerekek szeretik a tábort

Úgy tűnik, azért mégis csak sikerült elbűvölni a gyerekeket a kézművességgel, a természetes eredetű alapanyagokkal, megismertetve őket hagyományos kultúránknak e részével.

A hatéves Werner Leó arról mesélt, mennyire tetszik neki a tábor. 

– Ezek a foglalkozások nagyon érdekesek és tetszenek is. Az összes egyformán. Ezek közül nincsen kedvencem. De agyagozni nagyon szeretek.

A tízéves Kohut Gabika is hasonló élményekről számolt be. 

– Én most vagyok először a táborban és nagyon tetszik nekem, mert mindig új programok vannak. A kedvencem a csomózás. Szeretem, mert kiválaszthatod a színeket és csinálhatsz karkötőt magadnak és másoknak is. A második kedvencem pedig az agyagozás, lehet csinálni dolgokat, figurákat, tányérokat. Tetszik még a nemezelés is. Nagyon jó volt, hogy a cseppkőbarlangban is körülnéztünk.

Innen indultak

Nagy György, a Gömöri Kézművesek Társulásának elnöke elmondta, tulajdonképpen a gyerektábornak köszönhetően alakult meg a társulásuk. Felidézte, egy tábort követően összeültek, a beszélgetés során felmerült, mi lenne, ha egy társulás keretében próbálnák összefogni Gömör kézműveseit. A gondolatot tett követte, és létrejött a Gömöri Kézművesek Társulása. 

– Kitartottunk, jóban, rosszban. Volt, hogy pénz, támogatás nélkül szerveztük ezeket a dolgokat. Mert van értelme. A legfőbb célunk a kézművesmesterségek újraélesztése és továbbadása az utókor számára. Ez volt a legfontosabb, és legnagyobb pozitívum, hogy van, aki csinálja. 

Hozzátette, bár a 24 nem „kerek” szám, nem olyan, amit tipikusan jelentős évfordulóként szoktak ünnepelni, mégis megdöbbentő volt, amikor látta, hogy ez kerül a kézműves gyerektábor meghívójára. 

A huszonnégy év alatt nagyon sok, több száz gyerek vett részt ebben a táborban. Sokan kétszer-háromszor is visszatértek. Biztos vagyok benne, hogy formáltuk őket, hogy egy kicsit másképp gondolkoznak, mint a kortársaik, egy kicsit másképp látják a világot, a természetet, a népművészetet, a népi kultúrát"

– mondja Nagy György.

Kézműves tábor
Fotó:  Dávid Nicholas Hundza

Megjegyezte, az egykori résztvevők időközben felnőttek, és néhányan vissza is tértek Várhosszúrétre. A táborban a foglalkozásokat vezető, bemutatókat tartó mesterek nagy része olyan fiatal, aki egykor itt találkozott először a kézművességgel, itt tanultak, ma pedig már ők tanítják a gyerekeket. 

– Mostanra végbement egy generációváltás. Ebben az a szép, hogy a mi egyik fő célunk mindig is az volt: az utókor számára átadjuk, a fiatalokba beleneveljük a népművészet szeretetét.

Mozgalmas lesz a nyár

A Gömöri Kézművesek Társulása nem fog unatkozni a nyáron. A kézműves gyerektábort az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes tánctábora követi, majd a Gombaszögi Nyári Tábor, ahol segítenek a szervezésben, szállást biztosítanak a zenészeknek, meg persze a kézművesek is bemutatják tudásukat a táborlakóknak.

Július utolsó szombatján már hagyományosan megrendezik Várhosszúréten a nagy vásárukat, a Gömöri Kézműves Vásárt, immár 19. alkalommal. Itt sem feledkeznek meg a gyerekekről, lesz gyermekudvar népi játékokkal, gólyalábasok fellépésével. A nap folyamán közel négyszáz fellépő, szereplő és előadó szórakoztatja majd a közönséget, illetve 50-60 mester mutatja be tudását és kínálja portékáját az érdeklődőknek. Fellépnek a Borostyán Néptáncműhely csoportjai, valamint az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny különdíjas mesemondói is.

– Nem tudom, van-e még a Felvidéken olyan társulás, amely intézményes háttér nélkül rendszeresen, kihagyás nélkül minden évben megszervez egy ilyen rendezvényt. Erre nagyon büszke vagyok – mondja Nagy György.

Megjelent a Magyar7 2025/27.számában.

Megosztás
Címkék