2023. augusztus 19., 12:38

A keleti végekre kincset érő segítség érkezik

Komárom, Kassa, Méhi  – egy járási, egy megyei központ és végül egy község után a Tisza közelségében megbúvó alig ezer lelket számláló csendes kis faluban, Bélyben is elérhetővé válik a Pető-módszer. A bodrogköziek és Ung-vidékiek mellett egy kárpátaljai magyar gyerek számára is gyógyulást jelenthet a lehetőség. 

Sennyey-kastély
A Sennyey-kastély felújított főépülete ősztől értékes programnak ad otthont
Fotó: Zahorec László

A Pető-módszer komplex pedagógiai rendszer. A múlt század negyvenes éveiben névadója, Pető András orvos, nemzetközi hírű mozgásterapeuta a központi idegrendszer sérüléseit pedagógiai hiányosságként értelmezte. Alapgondolata az volt, hogy az ember idegrendszere a károsodás ellenére is képes új kapcsolatok kiépítésére, amelyek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. Ezért nevezte el módszerét konduktívnak, ami latinul rávezetést jelent.

Egész életében a jézusi intelem volt a mottója, miszerint az éhes embert halászni kell megtanítani, hogy a továbbiakban jóllakott lehessen.

Pedagógiájának alapja a csoportos foglalkozás, mert húzóerővel bír, pozitív példát, segítséget jelent.  A program magyar szabadalom és világviszonylatban unikumnak számít, célja, hogy az érintettek képességeikhez mérten önálló életet élhessenek.

Akinek mindez köszönhető

A ma már nyugdíjas nagykaposi Fuksz Sándor pár éve költözött Eger közelébe. Szülőföldjétől csak fizikailag távolodott el, mert szellemiekben ma is töretlenül dolgozik érte.

A Prosperitas Alapítvány elnökeként az ő érdeme, hogy a Mailáthok mellett a Bodrogköz másik neves nemesi családja, a Sennyeyek bélyi kastélyénak egyik szárnya már megújulhatott.

Ahogy olvasóinknak elárulta, magyarként számára sem volt ismeretlen fogalom a budapesti Pető Intézet (ma már a Semmelweis Egyetem Pető András Karaként működik) tevékenysége. Sokat olvasott kimagasló eredményeikről, a nemzetközi körökben is jegyzett Pető-módszer szakmai elismertségéről. Nem volt ugyan szorosabb kapcsolatban az intézménnyel, de amikor három éve maga is stroke-ot kapott, tevékenységüknek részletesebben is utánanézett.

Így tudta meg, hogy a központi idegrendszer sérüléseivel – sclerosis multiplex, Alzheimer-  és Parkinson-kór, a cerebrális parézis, azaz az újszülöttkori oxigénhiány – foglalkozó szakemberek több mint fél évszázados tapasztalattal rendelkeznek a felsorolt betegségek kezelésében.

Felvette velük a kapcsolatot, mert tudta, hogy az anyaország határain túl is aktívak, de a fejlesztő programjaik valahogy elkerülték a Felvidék legkeletibb szegletét. Fuksz Sándor ezért felajánlotta a bélyi kastély felújított szárnyát, és a Pető-módszer szakemberei örömmel tettek eleget a felkérésnek. Alapítványa a közösségi médiában hirdette meg a fejlesztő terápia lehetőségét, és a közelmúltban meg is volt az első, állapotfelmérő találkozás a Semmelweis Egyetem Pető András Karáról érkezett programfelelőssel, Csuka Pállal. Amint azt Fuksz Sándor elmondta, bizony mindenkinek meg kell küzdenie önmagával, a gyakorlatsor nem sétagalopp.

Hogyan is zajlik majd a program?

A programba összesen 41 személy került be, kétharmaduk Parkinson- és Alzheimer-kórral élő időskorú. A többiek azok a gyerekek, fiatal felnőttek, illetve középkorúak, akik a napjainkban nagyon gyakori stroke áldozatai lettek. Az egyik jelentkező, aki még 30 sincs, 13 éves volt, amikor egy balesetet követően közölték vele ezt a diagnózist, vagyis a stroke nem válogat. A csecsemők és a kiskorúak teszik majd ki a kevésbé népes csoportokat, tájékoztatott Fuksz Sándor munkatársa, Fekete Éva. Azok a regisztrált érdeklődők, akik valamilyen okból nem tudtak megjelenni a nyári állapotfelmérő találkozáson, szeptemberben, ahogy elindul a képzés, pótolhatják ezt. Az esetleges újabb érdeklődőket, akik időközben értesültek a hiánypótló lehetőségről, a cikk végén megadott címre írjanak.

A konduktorok évente 3-4 alkalommal jönnek majd 2-3 hetes időszakra Bélybe.

Jelenleg is dolgoznak még az ütemtervük részleteinek utolsó simításain. Ahogy ez letisztul, meglesz a szeptemberi kezdés pontos időpontja, amiről mindenkit értesítenek. Addig is, a meglepően sok bodrogközi érintett meglévő adatait kiértékelve, csoportokba osztják őket.

Fekete Éva mentálhigiénés szakemberként tudja, hogy a derült égből villámcsapásként érkező betegséget a hozzátartozóknak is meg kell tanulniuk kezelni. A helyben topogás, a tehetetlenség érzése sok esetben nagyon vissza tudja vetni a beteg gyógyulását, különösen a nehézségekkel küzdő keleti térségben. Éppen ezért keresi az egyéb, kiegészítő módszerek, terápiák „házhoz hozatalának” lehetőségeit, amelyek feltehetően nem lesznek ingyenesek, ám a Pető-módszer konduktív terápiái a magyar állami támogatásnak köszönhetően térítésmentesen vehetőek majd igénybe.

Akik már most hálásak

A magyar szakemberek majd azt a ma már 4 éves bodrogközi Tobiast is fejlesztik, akinek a születésekor súlyos oxigénhiány lépett fel, és szüleinek azt tanácsolták, mondjanak le róla. Talán emlékeznek még, februárban mi is beszámoltunk küzdelméről lapunk hasábjain. Az apa, Takáč Péter a minap boldogan újságolta, mekkora öröm számukra, hogy legyőzhető távolságon belül ismét elérhetővé válik számukra a már ismert és a korai fejlesztés első pár hónapjában kipróbált Pető-módszer, ráadásul ingyen.

Pető módszer Bélyben
A kis Tobias is jár majd a Bélyben elérhető Pető-módszer konduktív fejlesztéseire
Fotó:  Molnár Gabriella

Hihetetlen segítség ez nekik a megterhelő és költséges kassai gyógytornák mellett. Imáik meghallgatásra találtak, amiért végtelenül hálásak. Elengedhetetlenül fontosnak tartja fia számára ezt a komplex terápiát. Olyan gyakorlatokat egyesít és foglal magába, amelyek ugyan ismerőseknek tűnnek, de külön-külön szokták őket végezni. Viszont a foglalkozások során megértette, hogy az egyesített, sokoldalú gyakorlatsorok tudják igazán hatékonnyá tenni ezt a különleges módszert. 

Pető módszer Bélyben
A csípőműtétjéből lábadozó Zille is csatlakozik majd a csapathoz ősszel
Fotó:  Mátyás Hudák Katalin

Mátyás Hudák Katalin 9 és fél éves Zille lánya szintén oxigénhiánnyal született, ő is rengeteg fejlesztésen, gyógytornán van már túl. Az állapotfelmérő napról azért maradt le, mert Kassán éppen akkor esett át a halaszthatatlan csípőműtéten. Lapunk megjelenésekor már lekerült róla a gipsz, őszig kitartóan tornázik, hogy megerősödjenek ellazult izmai és csatlakozhasson a többi gyerekhez. Ahogy édesanyja mondja, nincs semmilyen tapasztalatuk a Pető-módszerrel, csak a könnyebben elérhető Dévény-tornát gyakorolják évek óta, de nyitottak minden új lehetőségre.

A program iránt újonnan érdeklődők jelentkezését a sennyeykastely@gmail.com címen várják augusztus végéig.

Megjelent a Magyar7 hetilap 32. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.