2022. november 10., 14:43

A kaotikus törvény választási beadványt termett Naszvadon

November 4-én számoltunk be a meglepő hírről, hogy a Komáromi járás legkisebb és legifjabb városában, Naszvadon panaszt nyújtottak be az október 29-i önkormányzati választások eredményével kapcsolatban. A történtekről további érintett feleket is megkérdeztünk.

Naszvad  szavazás
Szavazás Naszvadon
Fotó: Csemadok Naszvadi Alapszervezete

A kisváros 4007 választásra jogosult polgára közül 1954-en járultak az urnákhoz, tehát a választási részvétel 48,76 százalékos volt. A polgármesteri posztért ketten küzdöttek meg: a Szövetség színeiben az eddigi városvezető, Molnár Zoltán, akinek 1616 voksot sikerült begyűjtenie, a független jelöltként induló Oslanec Zoltán pedig 293 szavazatot kapott. A 12 tagú városi képviselőtestületbe a Szövetség 10 jelöltje és két független jutott be.

Molnár Zoltán korábban a Ma7-nek elmondta: ők is csak a sajtóból értesültek a beadványról, hivatalos megkeresést egyelőre nem kaptak, így nem tudja, hogy a választással kapcsolatos ügyekben illetékes Legfelsőbb Közigazgatási Bíróságra eljuttatott beadvány konkrétan mivel kapcsolatos.

Becse Norbert, a Szövetség járási elnöke a portálunknak kifejtette: „A beadvány szerzője Oslanec Zoltán, aki városi polgármester- és képviselő-, illetve megyei képviselőjelöltként is indult, de végül sehová sem került be.

A panasza azon alapul, hogy nem mindegy, Naszvad lakosságszáma 5 ezer felett vagy alatt van-e, illetve a lakosságszám tekintetében melyik időpont a mérvadó.

Ha az 5 ezer alatti, akkor a maximális képviselőszám csak 11, de 5 ezer feletti létszámnál több is lehet. Október 29-én 12 képviselőt választott meg a helyi lakosság, mivel 2021. december 31-én 5006 naszvadi lakost tartottak nyilván, de mire júliusban a városi önkormányzat döntött a választási körzetek és a megválasztandó képviselők számáról, akkor már 5000 alá csökkent a helyi lakosságszám, tehát az alapján a 12. képviselőt már nem lehetett volna megválasztani. Sajnos, a vonatkozó törvény nem mondja ki egyértelműen azt, hogy ez esetben mikori lakosságszámot kell figyelembe venni“.

Hozzátette: a polgármesteri bér nagysága is függ a lakosságszámtól, mert mindkét esetben más a szorzó. Ezért a városvezetés még a választások előtt két független jogászt is megkérdezett e vitás kérdésről, és szerintük azért lehet a városnak 12 új képviselője, mert a lakosságszám tavaly december végén 5 ezer fő felett volt. „Eddig az adók és a polgármesteri bér nagysága kapcsán is mindig az előző év december végi adatát vettük figyelembe. Ha a bíróság mégis úgy dönt, hogy a panaszosnak van igaza, lehet, hogy a 12. megválasztott képviselőt majd ki kell venni az önkormányzatból, vagy esetleg új választásokat írnak ki“ – szögezte le.

Oslanec Zoltán a személyes beadványa kapcsán hangsúlyozta: „Azért tettem panaszt, hogy az ügyben illetékes Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság eldöntse, törvényes-e az új képviselőtestületünk, nehogy majd a későbbiekben derüljön ki, hogy mégsem törvényes. Ugyanis lehet, hogy akkor az összes addig jóváhagyott határozatát újra kellene tárgyalni“. Ráadásul azt sem helyesli, hogy páros számú képviselőjük lett, amire állítólag a környékükön sincs példa.

„Nos, a lakosságcsökkenés tudatában helyénvalónak tartom, hogy a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság vizsgálja ki a nálunk történteket. A bíróság honlapján közzétett információk szerint a testületnek a beadvány kézbesítésétől számított 30 napon belül kell dönteni, összetettebb esetekben pedig 60 nap áll a rendelkezésére. Leginkább olyan döntésre számítok, hogy a 12. képviselőt kivetetik a testületből, más nem történik“.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.