2020. június 21., 19:11

A holokauszt soha be nem gyógyuló seb

Hetvenhat év múltán sem szabad feledni a 2. világháború legsötétebb fejezetét. Dunaszerdahelyen is minden évben megemlékeznek a városban élt zsidók elhurcolásáról és tragédiájáról. Az idén, a koronavírus-járvány miatt nem a helyi zsidó temetőben került rá sor, hanem a közösségi hálón, illetve zoom-on keresztül lehetett bekapcsolódni a megemlékezésbe. A tavalyi nagyszabású jubileumi megemlékezéstől eltérően, amelyre a világ minden tájáról érkeztek a városból elszármazott zsidók és azok utódai, az idén szerényebb virtuális askarában lehetett része mindenkinek, aki követte az élő közvetítést.

Fotó: B. Vida Júlia

1944. június 15-e volt az a gyászos nap, amikor csaknem 3000 dunaszerdahelyi zsidó emberrel elindult a vonat a haláltáborok felé.

Közülük csak kevesen tértek vissza szeretett városukba, hogy a romokon új életet kezdjenek. A legtöbben közülük később kivándoroltak Izraelbe, vagy a világ más tájain próbáltak boldogulni.

Nemcsak Európában, hanem az egész világon növekvő antiszemitizmus érezhető mindenütt, ahol bűnösöket kell keresni a sikertelenség, krízis, epidémia, de talán még rossz időjárás miatt is”

– mondta el beszédében Kornfeld Tibor, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség vezetője. Idézte Szent II. János Pált, aki Auschwitzot „a mi időnk Golgotájának” nevezte. Beszéde végén elmondta azt is, optimista és bízik abban, hogy az ő generációjuk, valamint a fiatalok és mindazok, akik bíznak az igazságban, tudják, melyik oldalra kell állniuk.

aszkara1.jpg
Fotó:  B. Vida Júlia

Kraus Michael Meir, Dunaszerdahely szülötte, Izraelből olvasta fel visszaemlékezéseit. Felidézte gyermekkorát, amiből kiderült, hogy szülei második házasságának gyümölcse, mivel előző családjaik tagjai csaknem egytől egyig a holokauszt áldozatai lettek.

Visszaemlékezett egykori iskolájára, tanítóira, a zsidó épületekre, köztük a nagytemplomra, amiből a kommunisták előbb raktárt csináltak, később pedig le is bontották. Beszélt arról a nagy összetartásról és önzetlenségről is, ami a város zsidó lakosságát jellemezte, s arról is, ahogy édesapja az egykori tyúkász mesterségét a megváltozott körülmények között folytatta. Dunaszerdahelyt a múlt század hatvanas éveinek elején hagyták el, öccse az USA-ban ő pedig Jeruzsálemben telepedett le, de máig szívükben őrzik szülővárosukat.

aszkara3.jpg
Fotó:  B. Vida Júlia

A szokásokhoz híven a beszédek után emlékfáklya-gyújtás következett, és egy perc néma csend azokért, akik eltávoztak az élők sorából. Záróakkordként Baruch Veselý adta elő a Kádist.

A fotók a tavalyi jubileumi megemlékezésen készültek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.