2020. szeptember 8., 10:41

A Holokauszt áldozataira emlékeztek Losoncon

Szeptember 9-e a holokauszt áldozatainak emléknapja Szlovákiában. A losonci zsinagógában Ismeretlen út címmel minden évben megemlékeznek a városból elhurcolt zsidó származású emberekről. Voltak köztük ismert építészek, rabbik és gyártulajdonosok is, akik a koncentrációs táborokból nem tértek vissza. Jelen cikkel az ő emléküknek adózunk.

A losonci zsidóság történetének kezdete a 19. század első felére tehető, ekkor kezdtek a városban letelepedni. Ténykedésük legjelentősebb időszaka a 19. század második feléhez és a 20. század elejéhez köthető, amikor jelentősen hozzájárultak Losonc fejlődéséhez: ők irányították a város kereskedelmét.

A zsidó hitközség egyik maghatározó családja a Sternlicht volt, akik létrehozták a losonci zománcozó gyárat. Hozzájuk csatlakozott Wohl Hermann, a Heksch család és mások, akik jelentős szerepet játszottak a gyáripar fejlődésében. Nagyon rövid időn belül létrehozták a szent egyletet, a Chevra Kadischa-t, ami a zsidó vallási életnek az alapja. Létrehozták az imaházukat, majd 1863-ban felépítették az első zsinagógájukat is, amely a mostani helyén állt egészen 1924-ig

- avatott be Puntigán József, helytörténész.

holokauszt

Losoncnak összesen hét rabbija volt. Közülük kiemelendő Vajda Béla, aki évtizedeken keresztül vezette a zsidó hitközséget.

Az ő nevéhez köthető az úgynevezett ötödik hitközség megalapítása az országban, ami magába foglalta természetesen a környékbeli zsidó hitközségeket is, tehát egy központot alakított ki Losoncon, még az első világháború előtt. A második, amit kiemelnék, a losonci zsinagóga építtetése. Rabbi tevékenységének 25. évfordulóján, 1924-ben, Oppenheimer Ferenc ajánlotta föl, hogy építsék fel a zsinagógát, amit már jóval korábban, az első világháború előtt megterveztek. Ugyanis a zsidó hitközségnek a tagsága olyannyira megnőtt, hogy a korábbi kis négytornyú, ugyanakkor építészetileg nagyon szép zsinagóga már nem tudta befogadni őket

- tette hozzá.

holokauszt

A tervek elkészítésével Baumhorn Lipót neves budapesti építészt bízták meg. Az 1100 személy befogadására alkalmas épületet 1925. szeptember 8-án adták át rendeltetésének.

Vajda Béla 27 éven át a losonci társadalmi élet egyik legerősebb erkölcsi pillére volt. A losonci új zsidó temetőben van eltemetve, ahogyan Sternlicht Sámuel gyáralapító, Herzog György, a szeszgyár elnöke, Lengyel Dezső likőrgyáros, Bergtraun Dezső fényképész, Fischer György, a francia Becsületrend lovagja és az orvos, műgyűjtő Oppenheimer Rezső, akinek köszönhető, hogy a gácsi gyógyszertár padlásáról megmenekült Csontváry Kosztka Tivadar több festménye.

Rajtuk kívül sokan nyugszanak még itt. Nekik állít emléket a halottasház előtti területen a Winkler Oszkár által tervezett emlékmű.

Winkler Oszkár a holokauszt éveiben csak azért maradt életben, mert valahol a szlovák-lengyel határon, gorál családoknál rejtőzött.

1944-ben Losoncról és környékéről megközelítőleg 2500 zsidó lakost hurcoltak el koncentrációs táborokba.

Legtöbbjüket ott érte a vég. Az ő emléküknek adóznak minden évben Losoncon. A megemlékezés részeként a zsinagóga melletti parkban elhelyezik az áldozatok neveinek emléktábláit. Idén az “E” betűvel kezdődő vezetéknevek kerültek sorra.

holokauszt
holokauszt

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.