A holokauszt áldozataira emlékeztek Dunaszerdahelyen – KÉPEKKEL
Június 29-én a dunaszerdahelyi zsidó temetőben emlékeztek meg a holokauszt koncentrációs táboraiban értelmetlen és kegyetlen módon meggyilkolt helyi zsidókról és a soá hatmillió áldozatáról.

A rendezvényen többek között jelen volt dr. Szebelédi Kata, Magyarország pozsonyi nagykövetségének elsőbeosztott asszonya, dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, Richard Duda, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Martin Kornfeld, a a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Szövetségének titkára, Baruch Myers pozsonyi főrabbi, Patrik Dubovský, a Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze, Martin Korčok, a szeredi Holokausztmúzeum igazgatója, Vadász Magda, a Bét Jehuda zsinagóga világi vezetője és a MAZSIHISZ elnökségi tagja.
Az esemény nemcsak a közös emlékezésre, a múlt tragédiáinak felidézésére szolgált, hanem arra is, hogy őrizzük a történelem fájdalmas tanulságait a tisztelet és az együttérzés jegyében, továbbá rámutassunk a napjainkban újra felerősödő antiszemitizmus veszélyeire, hangsúlyozta a szervezők nevében ifj. Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség vezetője, aki felkérte Baruch Myers pozsonyi főrabbit, hogy mondjon el egy imát az izraeli katonákért, akik életüket áldozták azért, hogy megvédjék Izrael államát.
fogalmazott ifj. Schwartz József.
Az ami történt, figyelmeztetés a jövőnek is, ezért fáradhatatlanul emlékeztetnünk kell a jelen és a jövő generációit is, húzta alá Richard Duda, aki szerint a mai hatalmasoknak tudatosítaniuk kell, hogy emlékezetünk nem rövid, meg kell mutatnunk, hogy tanultunk a történelemből, és nem vagyunk olyan naivak, mint a 20. század első felében.
fejtette ki Richard Duda.
Patrik Dubovský arra is felhívta a figyelmet, hogy a történelem során voltak olyan személyek is, akik segítették, mentették a zsidókat, emléket állítottak szenvedéseiknek vagy kárpótolni próbálták utódaikat.
Példaként megemlítette Nicholas Wintont, Raoul Wallenberget, vagy épp Oskar Schindlert, akik már a holokauszt idején életük kockáztatásával mentették, bújtatták a zsidókat.
Kiemelte Ján Langoš, a Nemzeti Emlékezet Intézet megalapítójának tevékenységét is, továbbá az első Dzurinda-kormánynak azt a cselekedetét, amikor a holokauszt áldozatainak leszármazottait kárpótolták, s amely során fontos szerepet játszott az akkor miniszterelnök-helyettes, Csáky Pál is.
Ez az emlékezés nemcsak a múlt iránti tisztelet kifejezése, hanem kötelesség a jelen és a jövő iránt is, fejtette ki ifj. Schwartz József, aki röviden összefoglalta a zsidók üldöztetésének történetét az ókortól kezdve egészen a II. világháborúig. Felhívta a figyelmet a jelen politikai eseményeire is, hiszen az elmúlt években újra háború zajlik Izrael területén és környékén. Hangsúlyozta, hogy az ország egy alattomos támadás áldozata lett, melynek következményeképpen Izraelnek joga van megvédeni szuverenitását és népét, akár emberáldozatok árán is.
Ezután Orvos Éva, a Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Magángimnázium diákja adta elő Naomi Shemer Yerushalayim Shel Zahav című dalát. Végezetül dr. Feldmár Tibor vezetésével közösen hangzott el a kaddis, a legszentebb zsidó imák egyike, majd sor került az emlékfáklyák meggyújtására a dunaszerdahelyi és környékbeli holokauszt áldozatok, illetve a soá hatmillió áldozata emlékére a temetőben található holokauszt-emlékfalnál, melynek során helyi holokauszttúlélők is gyújtottak emlékfáklyát.
